Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wiedza o kulturze- prezentacja.

Praca wykonana przez: Izabelę Zdrodowską, Weronikę Szypulską, Natalię Paulinę Chrzanowską oraz Jakuba Wiśniewskiego z klasy If.
by

Izabela Zdrodowska

on 7 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wiedza o kulturze- prezentacja.

Kultura w życiu człowieka
-nasze zainteresowania

Sztuki wystawiane na deskach teatru
Od wielu stuleci teatr był inspiracją pisarzy.Dzięki temu możemy podziwiać tyle niezwykłych spektakli m.in.:
Romeo i Julia-W.Szekspir
Dziadek do Orzechów-P.Czajkowski na podstawie powieści E.T.A Hoffmana
Zemsta- A. Fredry
Hip-hop
Gatunek muzyczny powstały w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych we wczesnych latach 70. XX wieku, zainicjowany przez Afroamerykanów i Latynosów. Od momentu powstania w nowojorskiej dzielnicy Bronx hip-hop rozprzestrzenił się na całym świecie.
-Rapowanie (znane też jako emceeing, MCing lub po prostu rymowanie) to wypowiadanie lub rytmiczne recytowanie rymujących się słów przy mocnym akompaniamencie
-Graffiti (jest uznawane za ekspresję wizualną tej muzyki) Jego powszechne tworzenie wywodzi się z lat sześćdziesiątych XX w., kiedy to gangi, takie jak stosowały go do oznaczania swojego terytorium.
-B-boying to rodzaj tańca, wymyślony przez członków kultury hip-hop, wymagający dobrych predyspozycji fizycznych, kondycji oraz dobrego poczucia rytmu. Osoba tańcząca breakdance to b-boy lub b-girl. Występują w nim tak zwane bitwy (w slangu polskim batelki) polegające na publicznym prezentowaniu swoich zdolności tanecznych w celu ukazania swojej wyższości nad przeciwnikiem.
- DJing-tworzenie i dobieranie i przede wszystkim miksowanie muzyki na żywo
-jako piąty filar uznawana jest wiedza, gdyż jej brak wywołuje nieprawdziwy, stereotypowy wizerunek tej kultury

Teatr
Starożytni Grecy ustanowili nową formę sztuki -teatr, by czcić bogów. Dla wielu teatr to wymysł, coś nie na obecne czasy. Niektórzy uważają, że jest to niepotrzebnego, nie watro na to marnować czasu. Może myślą tak, dlatego że pojawiły się seriale, nie mające żadnego wątku, ani nie niosące ze sobą żadnych wartości. Istnieją także ludzie, dla których to pasja, coś pięknego, a nadto odrywa od rzeczywistości, jest w pewnym wymiarze wolnością w życiu człowieka. W teatrze wszystko jest prawdziwe, nic nie może być ukryte. Jest on specyficzną formą kultury, gdzie potrafią się stykać widowiska opowiadające o zwykłym życiu jak i o magii świata nieznanego.
Do rodzajów widowisk teatralnych należą m.in.: opera, operetka, pantomima i balet.
wykonali
Izabela Zdrodowska
Natalia Paulina Chrzanowska
Weronika Szypulska
Jakub Wiśniewski
kl. If
Muzyka
"Kultura niejedno ma imię"
Powyższe słowa dopełniają idealnie naturę człowieka. Każdy z nas jest inny, każdy lubi coś innego, każdy ma inne pasje. Prezentacja ta pokazuje różne zainteresowania różnych ludzi, mianowicie: Teatr, muzykę i sztukę w formie malarskiej.
Jest chyba najpopularniejszym tekstem kultury w obecnych czasach. Wiele ludzi definjuje muzykę jako wyraz siebie. Rzeczywiście muzyka dzielona jest na wiele gatunków(np.rock, pop, jazz)- powstawała razem z człowiekiem i zarówno muzyka dopasowuje się do człowieka jak i człowiek do utworów.
Ukażemy dwa różne gatunki muzyczne, które przyciągnęły naszą uwagę.
Muzyka Alternatywna
Jak sama nazwa na to wskazuje muzyka alternatywna jest tym wszystkim, co stanowi alternatywę do promowanej przez media, a co się z tym wiąże słuchanej przez większość ludzi, muzyki. Charakteryzuje ją to, że jest raczej ambitna,a także często trudno dostepna. Jeśli można ją już usłyszeć w radiu, to najczęściej wieczorami lub nocą i na nielicznych stacjach. Trudno, więc określić to jako jeden konkretny nurt muzyki. Często termin "muzyka alternatywna" stosowany jest zamiennie z określeniem "rock alternatywny". Traktowanie obu definicji jako synonimów jest błędne, jako że muzyką alternatywną określa się nie tylko muzykę rockową, ale także m.in. elektroniczną. Często jest to muzyka awangardowa i niszowa.
Najbardziej znane utwory prezentujące muzykę alternatywną
"King Krule - Rock Bottom"
"Lykke Li - Breaking It Up"
"French Horn Rebellion - Beaches and Friends The Twelves Database"
Filary hip - hopu:
"Twórcy Hip-hopu"
Eminem - pierwszy biały raper, aktor i producent muzyczny.Trzynastokrotny zdobywca Nagrody Grammy oraz laureat Oscara. Raper uznawany jest za jednego z najlepszych artystów wszech czasów.
Liroy (Piotr Marzec)- prekursor polskiego hip - hopu, raper, producent muzyczny i przedsiębiorca. Za sprawą wydanej w 1995 roku płyty Alboom osiągnął największy sukces w historii polskiego hip-hopu sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tys. egzemplarzy.Wielokrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.
Magik (Piotr Łuszcz) - raper i producent muzyczny, zapoczątkował "nową erę" w muzyce hip-hopowej.Pierwszy psychoraper w polsce."Jednostka wybitna, indywidualna."

Malarstwo
Już w prehistorii ludzie zaczęli malować. Robili to najprawdopodobniej w celach religijnych. Przez wieki sztuka malarska pełniła różne funkcje: od sakralnej po sztukę przeznaczoną dla zwykłych ludzi. Dziś jest ona postrzegana jako dostępna dla osób "z wyższych sfer" a nie powinna. Podobnie jak w muzyce malarstwo ma dość dużo gatunków, jednym z nich jest impresjonizm.
Impresjonizm
Jest to styl w malarstwie zapoczątkowany przez Moneta(pochodzi od nazwy obrazu " Impresja, wschód słońca), charakteryzujący się niejednolitą plamą barwną.Impresjonizm powstał jako bunt przeciwko akademizmowi- innemu rodzajowi malarstwa

Linki źródłowe:

http://forum.pl.forgeofempires.com/showthread.php?t=446
http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=3705818
http://www.polski-hip-hop.pl/djing.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Eminem
http://www.psychorap.friko.pl/biografiamagika.html
http://studiobuffo.com.pl/?p=194
http://www.russiannationalballettheatre.com.au/
http://www.claude-monet.com/index.jsp
http://impresjonizm.com.pl/
http://www.claude-monet.com/index.jsp

W tle: Lykke Li:Breaking it up.

Full transcript