Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TOKSİK GÖLDEKİ İKİLİ MANTARLARDAN YENİ ANTİBİYOTİK ÜRETİLDİ.

No description
by

Arzu ŞAHİN

on 28 April 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TOKSİK GÖLDEKİ İKİLİ MANTARLARDAN YENİ ANTİBİYOTİK ÜRETİLDİ.

Bir bileşik olan Berkeleylactone A, metisiline dirençli 4 suşa karşı aktifti.
Berkeleylactone A, şekerler ve çift bağ içermez, bakterilerden veya mantarlardan izole edilen diğer 16 üyeli makrolidlerin antibiyotik özelliklerine göre önemli olduğu düşünülen iki yapısal özellik vardır.
1.25 TL
Pazartesi, 24 Nisan, 2017
Vol XCIII, No. 311
BERKELEY PİT mantarları birlikte büyüdüler, antibiyotiğe dirençli bakterileri savuşturan bir bileşik yaptılar.
Middlebury Koleji'nde bulunan doğal ürün kimyageri olan Lesley-Ann Giddings, iki mantarın birlikte yetiştirilmesinin sonuçlarını görmenin ilginç olduğunu düşünüyor.
TOKSİK GÖLDEKİ İKİLİ MANTARLARDAN
YENİ ANTİBİYOTİK ÜRETİLDİ...

Mantona'daki terk edilmiş bir maden ocağından izole edilen iki tür mantar birlikte tarandığında, dört antibiyotiğe dirençli STAPHYLOCOCCUS AUREUS bakteri suşunu öldüren bir bileşik üretiyor.

Araştırmacılar,yapısı bilinen bir antibiyotik sınıfına benzemekle birlikte, bileşimin bakterileri yeni bir yolla öldürdüğünü söylüyor.
Madenciliğe maruz kalmış olan oksidize kayaç suyunun pH'ını 2.5'e yükseltti ve demir,bakır,arsenik ve kadmiyum gibi ağır metaller suya sızdı.


Su o kadar toksiktir ki geçen kış, birkaç bin kar kazı, yıllık göç sırasında çukurda bir kar fırtınası bekledikten sonra öldü.
Şirketler, 1983'te Butte, Mont dışında Berkeley Pit'te bakır madenciliğini askıya aldıktan sonra, çukurda toplama ve yeraltı suyu topladı ve bir göl yarattı.
Mantana Üniversitesi'nden doğal ürün kimyageri olan Andre A. Stierle ve Donald B. Stierle neredeyse 20 yıldır, Berkeley çukurundaki su ve tortu izole edilen münferit mantarlar tarafından üretilen bileşikler üzerinde çalışıyorlar.

Enflamasyonu, hücre ölümünü ve kanser metastazını yavaşlatan moleküller bulmuşlardır.
Ancak şimdiye kadar araştırmacılar antibiyotik bulamamışlar.
Stierles, orjinal olarak aynı numuneden izole edilen iki Penicillium mantarı türünün birlikte kültürlenmesinin, kendisinin büyüdüğü zaman suşun da yaratmadığı biyoaktif bileşikler üretip üretmeyeceğini merak etti.
Bir sıvı bulaşta bir mantar yetiştirmeye başladılar ve birgün sonra diğer türleri tanıttılar.
İki mantar 6 gün boyunca birlikte büyüdükten sonra, araştırmacılar hücrelerin ürettiği organik molekülleri toplar, molekülleri potansiyel biyolojik aktivite ile tanımlar ve ardından bu moleküllerin yapılarını çeşitli spektroskopik yöntemlerle belirler.
Araştırmacılar, mantar tek başına yetiştirildiğinde üretilmemiş 16 üyeli makrolidlerin (lakton halkalı moleküller) çeşitlerini buldular.
Yapısal farklılıklar ve biyokimyasal testler, bu molekülün benzer makrolid antibiyotiklerden farklı şekilde çalıştığını gösteriyor
(Andreo Stierle)
Bu yapılar, eritromisin gibi bilinen antibiyotiklere benzediğinden, Stierles ve arkadaşları, izole edilen bileşiklerin birkaçını antibiyotik özellikleri açısından test ettiler.
Her ne kadar tam etki mekanizması bilinmesede, diğer makrolid antibiyotikleri gibi protein sentezini veya durak ribozom aktivitesini inhibe etmez.
Mikroorganizmaları birlikte kültür etmek, bir mikrofarı tetikleyerek aksi halde inaktif genleri ifade edebilen ve diğerini öldüren bileşikler üretebilen kaynaklar için bir rekabet oluşturur.
BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM...
Full transcript