Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wyszukiwarki internetowe

No description
by

Sonia Groń

on 3 March 2011

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wyszukiwarki internetowe

1. Pojęcia :

Serwis wyszukiwawczy (ang. search engine) — usługa oparta na danych zindeksowanych, umożliwiająca wyszukiwanie dowolnych informacji w ramach zasobów Internetu poprzez podanie jednego lub kilku wyrazów kluczowych. Katalog stron WWW – jeden z rodzajów organizacji adresów i kategoryzacji stron internetowych. Moderowane ręcznie zbiory adresów internetowych, grupowane tematycznie.
W katalogach autorzy stron lub inne osoby zgłaszają stronę, zazwyczaj z krótkim opisem, po czym zostaje ona, zwykle po przejrzeniu, wpisana na listę pod danym hasłem.
Największym katalogiem jest DMOZ. Jest on tworzony przez ochotników z całego świata (kilkadziesiąt tysięcy osób). Cała treść tego katalogu jest dostępna jako open content w pliku XML i można z niej korzystać w dowolnych celach, pod warunkiem, że umieści się link powrotny na stronę DMOZ. Typy katalogów

1.Katalogi globalne
2.Katalogi (spisy, listy) katalogów
3.Katalogi regionalne
4.Katalogi tematyczne Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.
Określenie wyszukiwarka stosujemy do:
Stron internetowych serwisów wyszukujących - czyli implementacji oprogramowania wyszukującego działającego z interfejsem WWW ogólnodostępnym dla internautów
Oprogramowania przeznaczonego do indeksowania i wyszukiwania informacji w sieciach komputerowych: internecie, intranecie.
Gromadzą w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w sieci (obszarze wyznaczonym dla wyszukiwarki do indeksowania). Historia wyszukiwarek na świecie Historia wyszukiwarek na świecie :
1990 Archie
1991 Veronica,JugHead
1992 WWW Wanderer
1995 AltaVista,MetaCrawler
1996 Google na Uniwersytecie Stanforda
2004 hakia
2005 MSN Search
2006 Google custom search engine
2007 Windows Live Search
2010 Mulfin.com Historia wyszukiwarek w Polsce:
1991 Emulti
1994 Polski Archie
1995 Polski Infoseek ICM
1996 NEToskop Sieciowid
2002 polska wersja Google'a
2003 Szukacz,Polski Yandex
2004 Szook
2008 koniec Infoseek Onet, wyszukiwarkę zastąpiło Google
koniec AltaVista Interia, wyszukiwarkę zastąpiło Google
2009
Bing
Mulfin.pl Podział wyszukiwarek:
Wyszukiwarki oparte na analizie treści strony
Wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci
Wyszukiwarki oparte na zasadzie aukcji miejsc
Reklamy w wyszukiwarkach


Rodzaje wyszukiwarek:

Metawyszukiwarki

Wraz z rozwojem Internetu rośnie zapotrzebowanie na narzędzia do filtrowania i sortowania jego zasobów. Internetowe wyszukiwarki i katalogi cieszą się wobec tego większym zainteresowaniem, a to z kolei przenosi się na popularność oprogramowania wspierającego wyszukiwanie informacji.
Wyszukiwarki specjalne
Sposobem na zwiększenie szansy znalezienia poszukiwanej informacji w sieci WWW są wyszukiwarki wyspecjalizowane. Zasadniczą różnicą między wyszukiwarką wyspecjalizowaną a zwykłą jest zawartość ich zasobów. Wyszukiwarka wyspecjalizowana zawiera w katalogu linki tylko do takich stron, które odpowiadają profilowi danej wyszukiwarki.

Lista niektórych wyszukiwarek internetowych:

Google - http://google.com

Altavista - http://www.altavista.com

Fast - http://www.fast.no

Netoskop - http:www.//netoskop.pl

Netsprint - http://www.netsprint.pl

Szukacz - http://www.szukacz.pl

EuroSeek - http://euroseek.com

Excite - http://www.excite.com/

Go.com http://go.com/

Yahoo - http://www.yahoo.com/

Lycos - http://www.lycos.com/

WebCrawler - http://www.webcrawler.com/

AOL search - http://search.aol.com/aol/webhome

Magellan - http://www.mckinley.com/

Galaxy - http://galaxy.einet.net/

JumpCity - http://www.jumpcity.com/search-page.html

OneKey - http://www.onekey.com/

Lonely Planet - http://www.lonelyplanet.com/dest/dest.htm

Virtual Tourist - http://www.vtourist.com/webmap/

Big Foot - http://www.bigfoot.com/


Wyszukiwanie informacji na stronach WWW

W Internecie można znaleźć wiele potrzebnych i ciekawych informacji, ale jest ich tak dużo, że czasami nie sposób do nich dotrzeć. Obecnie istnieje itp. 800 milionów stron WWW (zgodnie z badaniami NEC Research Institute na rok 1999) i liczba ta stale się zwiększa. Najlepiej jeżeli znamy dokładny adres strony z poszukiwanymi wiadomościami, ale niestety tak jest rzadko. Wtedy należy posłużyć się dostępnymi narzędziami służącymi do wyszukiwania informacji.

Narzędzia wyszukiwania informacji w Internecie

Obecnie dostępne są następujące narzędzia: wyszukiwarki tekstowe, popularnie nazywane szperaczami, katalogi stron internetowych, webring oraz wyszukiwarki i katalogi specjalistyczne.

Katalogi stron - działanie

Najstarszą metodą wyszukiwania informacji są katalogi stron internetowych. Serwisy te zatrudniają redaktorów, którzy przeglądają strony internetowe i decydują do jakiej kategorii je zaliczyć. Mogą również dodać krótki opis witryny. W ten sposób powstaje komputerowy katalog udostępniany wszystkim zainteresowanym.
Mulitiwyszukiwarki:

Kiedy zachodzi potrzeba znalezienia w sieci jakiegoś specjalistycznego zagadnienia, które nie jest zbytnio popularne z pomocą przychodzą nam multiwyszukiwarki. Warto je poznać, bo dzięki nim możemy zaoszczędzić sporo czasu.

http://emulti.pl - Bardzo ciekawa polska multiwyszukiwarka. Korzysta z silników NetSprint i MSN. Ma użyteczne dodatki, znajdujące się przy każdym wyniku (tak jak w Clusty)

http://razdwatrzy.com - Szuka w kilku wyszukiwarkach, ma własny katalog. Posiada rozbudowane opcje wyszukiwania, ale używa się jej dość uciążliwie...

http://www.dogpile.com - Używa najpopularniejszych wyszukiwarek: Google, Ask, Yahoo, Live Search i innych. Zwraca mało wyników, co jest bardzo przydatne podczas gdy nie chcemy znaleźć luźno powiązanych z naszym zapytaniem stron.

http://www.search.com - Rozbudowana w funkcje monstrum. Poza korzystaniem z wielu wyszukiwarek, może "węszyć" w słownikach (niestety bez polskich haseł), wyszukiwać pliki do pobrania, muzykę, filmy. Wszystko w jednym, a wygląda skromnie ;)

http://www.all4one.com - Przeładowana grafiką, ale mimo to wartościowa meta wyszukiwarka. Lista używanych przez nią wyszukiwarek jest dość obszerna: Google, Yahoo, Inktomi, AskJeeves, Overture, Espotting, WebFinder, Mirago, Turbo10, About. Po co wyszukiwać tych informacji w każdej osobno jak można to zrobić o wiele szybciej?

http://www.webcrawler.com - Rozbudowanie możliwości wyszukiwania, ale nie zachwyca niczym szczególnym.

http://surfwax.com - bardzo ciekawa prezentacja wyników wyszukiwania, dodatkowo bardzo użyteczne opcje, których nie ma u konkurencji.

http://www.metaspy.com - zbiór najpopularniejszych silników wyszukiwarek pod jedną maską.
Full transcript