Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Soğuk savaş

No description
by

Behram Dosdoğru

on 27 September 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Soğuk savaş

SOĞUK SAVAŞ
Truman Doktrini
Truman Doktrini, 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman tarafından Sovyet tehdidine karşı hazırlanmış plandır. Truman Doktrini, Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası politikasının değiştiğini ve Sovyet karşıtlığının bu yeni politikada temel esas olduğunu ilan etmiştir. Bu doktrin ile Amerika Birleşik Devletleri "komünizm tehdidi" altındaki devletlere mali ve askeri yardım yapacağını açıklamıştır.
Marshall Planı
Marshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konan ABD kaynaklı bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD'den ekonomik kalkınma yardımı almıştır.
Kızışma
Soğuk Savaşın başlangıcından sonra Dünya'da resmen iki karşıt jeopolitik blok oluştu.
Afganistan'ın İşgali
Kısa bir yumuşama döneminin ardından Rusya Afganistan'ı komunist rejim kurmak amacıyla işgal eder.
ABD ve Pakistan Afganistan'daki direnişçilere askeri ve maddi yardımda bulunmuştur.
Bu durum İslamcı savaşçılardan oluşan bir ordu kurulmasına ön ayak olmuştur. Bu gruplar soğuk savaş bittiği zaman silahlarını Amerika'ya çevirecektir.
Winston Churchill-Roosevelt-Stalin
Başlangıç Yılları
NATO'nun Kurulması
Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. NATO'nun merkezi örgütün Kuzey Amerika ve Avrupa'daki 28 üyesinden biri olan Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunmaktadır
Kore Savaşı
Soğuk Savaş'ın ilk sıcak çatışması olmuştur. Savaş, ABD ve Müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahelesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştır. Kore Savaşı sonunda Kore'nin bölünmüşlüğü korunmuş ve bugüne kadar gelen birçok sorun miras kalmıştır. Savaş, 2007'de Güney Kore ve Kuzey Kore arasında imzalanan barış antlaşmasına değin kâğıt üzerinde devam etmiştir.
Hava Nasıl Olursa Olsun Birlikte Hareket Etmeliyiz
Berlin Ablukası
Berlin Ablukası, 1948'de başlayıp 1949'da biten, Sovyetlerin Berlin'i kontrol altına almak ve Batı ittifakına gözdağı vermek için şehrin her türlü karayolu ve demiryolu baglantısını kesmesi olayı.
İşgal Altındaki Almanya
Koreli mülteci ve M26 Pershing
Sonunda en iyi seçeneğin abluka olduğuna karar verildi. 24 Ekimde deniz ablukası başladı. Abluka gemilerle gelen füzeleri engelliyordu ama hala içeride füzeler vardı.
Ablukadan bir kaç gün sonra Rus lideri ABD başkanına yazdığı mektupta "ablukayı ve Türkiye'deki füzeleri kaldırırsanız biz de Küba'daki füzeleri kaldırırız" diyordu.
Başkan Kennedy danışmanlarıya birlikte bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda Küba'ya karşı yapılacak bir deniz ablukası fikri ortay atıldı. Bu fikir üzerine Rusya'nın Türkiye'ye sataşabileceği ihtimali konuşuldu. Zira Türkiye'de Amerika'nın 15 nükleer füzesi bulunuyordu.


İki ülkenin ileri gelenleri arasında yapılan diplomasi sonuç verdi. Rusya Küba'daki füzelerini, ABD ise deniz ablukasını ve Türkiye'deki füzelerini kaldırdı.
Nasıl Başladı
Soğuk Savaş devam ederken, Amerikan casus uçağı Rusların işgalinde olan Küba'daki nükleer füze istasyonlarının fotoğraflarını çeker ve ortalık karışır.
Fakat Türkiye topraklarındaki füzelerin kaldırılmasına pek istekli gözükmüyordu. Çünkü Ankara bu füzelerin ülke güvenliği açısından önemli olduğunu düşünüyordu.
Amerika deniz ablukasını sürdürmeye devam etti.
Amerkan casus uçağı tarafından çekilen fotoğraf
Berlin Duvarı'nın İnşası
Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvar.
Batı'da yıllarca "Utanç duvarı" (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin'i abluka altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989'da Doğu Almanya'nın, isteyen vatandaşlarin Batı'ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı.
1947-1991
Behram Dosdoğru
Kaynakça
Çimen, A. (2012) Tarihi Değiştiren Olaylar, İstanbul: Timaş
Çimen, A. ve Göğebakan, G. (2012) Tarihi Değiştiren Savaşlar, İstanbul: Timaş
http://tr.wikipedia.org
Soğuk Savaş'ın Sonu
Soğuk Savaş'ın sonra ermesinin ardından Orta Asya'da 23 yeni devlet ortaya çıkacaktı. Sovyetler Birliği Gorbaçov'un iktidara gelmesinin ardından 1991 yılında çöktü. Bu arada Avrupa'daki komunist rejimler de çökmüştü.
Fidel Castro
Küba Füze Krizi
100 Milyon Dolarlık Yardım
Kara kuvvetleri : 48.500.000 usd
Hava kuvvetleri : 26.750.000 usd
Deniz kuvvetleri: 14.750.000 usd
Mühimmat takviyesi: 5.000.000 usd
Otoyolların geliştirilmesi: 5.000.000 usd
NATO “yanlışlıkla” 8 Afgan çocuğunu öldürdü
Afganistan'daki NATO güçleri, 15 Şubat günü yaptıkları açıklamayla, geçtiğimiz hafta Kapisa vilayetindeki uçak saldırısında 8 çocuğun "kazara" öldürüldüğünü açıkladı. Afganistan'da 5 yıldır sivil kayıpların giderek arttığını gösteren Birleşmiş Milletler raporunun yayınlanmasından sonra gelen açıklama, öfke yarattı.
Güvenlik önlemlerine rağmen yaklaşık 5.000 kişi kaçmayı başarmıştır.
9 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın Batı’ya geçiş yapabileceğini açıklamasıyla duvar yıkılmıştır

Bir millet, bir şehir, iki ayrı dünya
Full transcript