Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Sosyal Hareketlerde Yeni Medya'nın Rolü

No description
by

Dilara Türker

on 23 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Sosyal Hareketlerde Yeni Medya'nın Rolü

Sosyal Hareketlerde Yeni Medya'nın Rolü
Arap Baharı’nın kitlesel nitelige dönüşmesinde ve diger ülkelere hızla yayılmasında teknolojinin etkisi önemli olmuştur. Özellikle Tunus ve Mısır’da internet, siyasete ivme kazandıran işleviyle ön plana çıkmış, Facebook, Twitter, Youtube ve benzeri sosyal agların kullanımının yaygınlaşması ile Arap toplumları daha fazla paylaşımda bulunmaya başlamış, halklar arasındaki fiziki sınırlar tüm etkisini kaybetmiştir .
Arap Baharı ve Sosyal Medya
Türkiye Gezi Parkı Protestoları
TUNUS
10.732.900 kişilik nüfusunun 4.196.564’ünün, yani yaklaşık %40’ı internet kullanıcısı ve bunlardan %20-25 aktif kullanıcı.
Ayaklanmalardan önce 500 aktif Twitter kullanıcı sayısı bulunuyordu ve Hükümet Youtube gibi diger mecralara sansür uygulamaktaydı.
Bu yüzden sosyal medya kullanımı Tunus'da ayaklanmalar başladıktan sonra çogalmıştır.
Olaylar Muhammed Bouazizi Sid adlı gencin seyyar satıcı arabası ile sebze ve meyve satarken zabıtalara yakalanması ve mallarına el konan gence zabıta'nın tokat atması sonucu,Bouazizi'nin bunu protesto için valiligin önünde kendini yakıp ölmesi ile başlamıştır.
7 Ocak 2011 'i Tunus da sosyal medya'nın devrime en büyük katkıda bulundugu tarih olarak degerlendirebiliriz . O gün halk sosyal medya üzerinden birbirlerine çagrıda bulunmuş, bir sonraki protestonun nerede, ne zaman, nasıl olacagını birbirleriyle paylaşmış ve yaptıkları protestoların video ve fotograflarını Twitter,Facebook,Flickr ve Youtube gibi mecralar üzerinden paylaşmışlardır
Yotube'da ayaklanmaların başladıgı kent ile ilgili 2 hafta içerisinde 30 000 video paylaşımı saglanmış.
MISIR
Sosyal Medya’nın devrim sürecinde en etkili oldugu ülkelerin başında gelen Mısır 'ın 84.550.000 kişilik nüfusunun %49,6 ’ sı, yani yaklaşık 30-40 milyonu internet kullanıcısıdır ve bunların yaklaşık % 20-25'i aktif kullanıcıdır ve Internet kullanımı açısından dünyada 21. sırada yer almaktadır.
Rejimi degiştirmek isteyen Mısırlılar, Sosyal medya sitelerinin yardımı ile ilk büyük protestolarını 25 Ocak 2011’de gerçekleştirmiştir. 25 Ocak’ta düzenlenecegi duyurulan gösteri için Facebook üzerinden 85 bin kişi katılım onayı vermiştir.
Devlet protestolar karşısında şiddete başvurmuş ve Twitter , Facebook ve YouTube üzerinden gelişmeler bütün dünya kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Halk isyanını bastıramayan Mübarek yönetimi 7 Ocak’ta internet baglantısını kesmiştir. Bu yasak çeşitli yollarla delinmiştir.
Dünya'da ilk kez 01 Şubat 2011’de uygulamaya giren “sesli tweet” teknolojisikullanılmış. Bu sistemle internet baglantısına gerek olmadan, sadece bir uluslararası telefon numarası tuşlayarak ve sesli mesaj bırakarak tweet paylaşımı saglanabilmiştir.
Hotspot Shield ,özellikle Tunus’ta ve Mısır’da bir gecede bir milyonun üzerinde indirilmiş ve halk hükümetin uyguladıgı sansüre karşı çıkmış Facebook,Twitter,Youtube vb. gibi mecralara erişimlerini saglayıp devrimlerini gerçekleştirmişlerdir.
Mısır'lı bir aktivist protestolar devam ederken şöyle söylemiştir : ' Biz Facebook'u protestoları 'organize etmek ' , Twitter'ı 'koordine etmek' ve Youtube'da protestoları dünyaya duyurmak için kullanıyoruz ' ve devam edip ayaklanmaların temel altyapısında dijital medyanın rolü oldugunu açıkça dile getirmiştir.
Protestolara 6 ay kala Facebook ve Twitter kullanıcı sayılarında yaklaşık 1 milyona yakın artış olmuştur.
Muhalefet protestolardan çok daha önce bloglar vs. mecralarla seslerini halka duyurmaya çalışmıştır.
Wall Street Işgali ABD
Facebook ve Twitter gibi Sosyal Medya araçları bu protestoların organize bir şekilde yayılması ve bilgi dagıtımı açısından merkezi bir üs haline gelmiştir.
Facebook, Twitter , Yotube,Vimeo,Foursquare vb. paylaşımlarıda protestoların başlamasıyla %25 artış göstermiş ve devam etmiş.
Zucotti parkta çadırlar kurulmuş ve protestocular kendilerine 'Halk Kütüphanesi' diye adlandırdıkları 5000'i aşkın kitaptan oluşan bir park kütüphanesi ve kendilerine wi-fi ortak internet alanı oluşturmuşlardır.
protestocular kendi aralarında iş bölümleri yapıp kimisi twitter ,facebook ta kimisi lokasyon bıldirmede kimisi de yotube ve livestream de video , online yayın yapma gibi birçok alanda görevlenmiş ve kendilerini dünyaya duyurmuşlardır.
Humans Microphone ve Internet Alanı
27 Mayısta Taksim de kalan son Yeşil Alanın 'Gezi Parkı'nın bir AVM projesine dönüştürülmesi için yıkıma gelen dozerin ağaçları sökmesiyle başlamıştır.Buna karşı çıkan TDP gözcüleri parkta nöbet tutmaya başlamış ve Polis tarafından sert ve orantısız müdahale uygulanmasının üzerine eylemler sosyal medya üzerinden kamuoyu ve dünyaya duyurulmuştur.
Sosyal medyanın sınırsız gücü ile örgütlenen insanlar ve gruplar oldukça hızlı birşekilde organize olmuş protestolar da başlamıştır.
Protestolar Siyaset , Sanat ve birçok kesimden destek görmüştür.
Cumhurbaşkanımız'ın deyimiyle 'Baş Belası Twitter' :
Twitter özellikle eylemlerin sinir sistemini oluşturmuştur çünkü olaylarda en büyük bilgi trafiği Twitter üzerinden gerçekleşmiştir.
Burada ilk dikkat çeken konu Türkiye'deki aktif Twitter kullanıcı sayısındaki muazzam artıştır. Gösterilerin yoğun olarak yaşandığı 29 Mayıs tarihinden 10 Hazirana kadar olan zaman diliminde Türkiye'deki aktif Twitter kullanıcısındaki artış grafikte de ibraz edilmektedir. Bu olaylara kadar 1,8 milyon olan Twitter kullanıcı sayısı protestoların başlaması ile birlikte 11 gün içinde yaklaşık 10 milyona yükselmiştir.
Olayların gelişmeye başladığı 31 Mayıs 2013 günü ,birçok haber kanallarının başka programlar sunması ve ileri ki günlerde de olaylari haberlerine taşımamaları yani Sansür uygulamaları , ‘Yurttaş Gazeteciliği’ni doğurmuş ve insanları Sosyal Medya'dan gündem takibine itmiştir.
Twitter'ın yanı sıra habercilik görevi üstlenen sosyal medya araçlarından bir diğeri de Facebook''tur, Türkiye’de 30 milyonun üzerinde üyesi bulunan Facebook’a yüklenen resimler ve özellikle videolar hızla paylaşılmış, 'Akıllı cihaz’ kullanımının daha düşük olduğu büyük kentlerin dışında yaşayanlar Facebook üzerinden olup bitenlerden haberdar olmuşlardır.
Twitter 'da protestolar başladığındaki gündem ve mesaj eğilimi grafiğine de baktığımızda bir olayın kısa süre içerisinde kitlelere nasıl ulaştığını da açıkça görebiliriz.
Örneğin , #direngezi etiketi 27 Mayıs itibari ile yavaş yavaş hareketlenmeye başlayıp 31 Mayıs -2 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin enkalabalık şehirleri olan Istanbul, Ankara ve Izmir’de ciddi anlamda ivme kazanmış (Harita 1 ) ve 31 Mayıs - 8 Haziran tarihleri arasında tüm Türkiye’ye yayılmış (harita 2) , 12 Haziran tarihinde de en geniş yelpazeye ulaşmıştır(harita 3 ).
Full transcript