Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Lean Canvas

Business model for CheaperByTrain
by

Patrik Melka

on 12 July 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Lean Canvas

cena
všichni uživatelé smartphonu, kteří chtějí jet vlakem

převážně osoby ve věku 15 - 40 let

lidé, kteří necestují vlakem každý den (každodenní cestující mají různé lítačky a karty, takže pro ně by to bylo pouze v případě, kdyby nejeli svoji obvyklou trasu)
studenti
jediná dosud používaná alternativa pro cestování vlakem je využití Českých drah

za jedinou konkurenci se dá považovat RegioJet, který má pouze několik tras a to dlouhodobého charakteru.
levnější cesta
každá cesta je nové dobrodružství
poznání nových přátel
dáváš vydělat lidem a ne státu(tento bod je spíše moje morální hodnota, kterou se řídím pokud to je možné)
je to takový UBER pro cestování vlakem, fungující na jiném způsobu s podobnou myšlenkou
chceš jet levněji? zkusit něco nového? poznat nové přátele a zažít dobrodružství? V tomto případě je tato služba přímo pro tebe!
Řešení ceny

Řešení času a pohodlí
propagace na univerzitách, univerzitní časopisy, letáky na vývěskách apod...

šeptanda mezi studenty

internetová reklama (Google Adwords)

sociální sítě (skupiny na levnější cestování)

vývěsné letáky na nádražích

televizní reklama (pořad Aplikace apod.)
Vývoj
aplikace 1 mil. Kč
web 500 000 Kč
Měsíční provoz
servery
fees
aktualizace databází
nájem a zaměstnanci

Marketing
reklama
kampaně
počet prodaných jízdenek (měsíčně)

vydělaná částka

částka ušetřená uživatelům

počet registrovaných uživatelů

počet zákazníků, kteří se vrací

hodnocení spokojenosti zákazníků
velice zajímavý indikátor o kolik se nám podařilo snížit zisk Českým drahám
první na trhu (výhoda pouze v případě, že by šel udělat patent)právně tak náročné, že do toho nemůže jít každý (zde mi bylo doporučeno spojení s panem Jančurou z RegioJetu, který by prý jediný měl odvahu do takového boje jít)
CheaperByTrain
Patrik Melka
Jedná se o službu, která bude poskytovat sdílené cestování vlakem za účelem levnější cesty.

Bude fungovat na dvou platformách a to na chytrých telefonech v podobě aplikace a v internetových prohlížečích.

Použítí bude na jednoduchém principu. Cestující si zvolí trasu kam potřebuje jet a vytvoří tím sdílenou jízdu. Když se na stejnou trasu přihlásí minimálně jeden další člověk, tak automaticky už tvoří skupinovou jízdu, což je pro oba finančně výhodnější. Tento princip bude fungovat až do počtu 5 osob, protože od 6 osob je zapotřebí jízdenku kupovat minimálně dva dny předem. Když se sdílená jízda naplní 5 lidmi, tak je to pro všechny nejvýhodnější a každý bude mít jízdenku za 75% její původní ceny jednotlivce. Celý princip je pak znázorněn na příkladu v bodě cenového modelu.

Vše co se v současné době sdílí, je prostě sexy. Uživatele to baví, většinou na tom buď šetří nebo vydělávají peníze a sdílí se už ledacos.

Jsem si vědom mnoha technických překážek v tomto nápadu, ale myslím si, že všechny jdou nějakým způsobem vyřešit nebo obejít, proto nejsou zmíněny.

Každý kdo cestuje se snaží přijít na způsob, jak se co nejlevněji dostat z bodu A do bodu B. Často lidi odradí vysoká cena cesty vlakem a radši zvolí jinou možnost, ikdyž by třeba radši zvolili ten vlak kvůli pohodlnosti a dalším různým důvodům.
Žijeme v době, kdy každý někam spěchá a nemá na nic čas. V tomto případě cestování vlakem je proces počínaje vyhledáváním spojů v nějaké aplikaci či na tabuly, poté otravné vystání fronty u pokladny k zakoupení jízdenky a pak průběh transakce od zaplacení až k vytisknutí jízdenky. Toto může trvat několik cenných minut, kvůli kterým Vám může ujet spoj a nebo znepříjemnit celou cestu.
Služba sdílené jízdy vlakem uživatelům nabídne vytvoření tzv. sdílené jízdy, díky které bude mít možnost jet stejnou trasu až za 75% původní ceny jednotlivce.
Celá služba bude na dvou platformách a to jako internetová stránka ve webovém prohlížečí a jako mobilní aplikace pro smartphony, aby každý uživatel s připojením k internetu ji mohl okamžitě použít. Což řeší problém mobility. Tím, že aplikace bude obsahovat jak vyhledání spoje, vytvoření sdílené jízdy, zaplacení jízdy a vygenerování jízdenky, tak to ušetří uživatelům hodně času a bude to pro ně pohodlný způsob ve formě all-in-one.
Volil bych studenty, protože počáteční propagace by byla mířená přímo na ně a není tak finančně náročná. Hlavní důvodem je ale zvědavost a otevřenost ke zkoušení nových věcí, touha po dobrodružství a zážitcích s tím spojené.
Částky u vývoje jsou pouze nastřelené od lidí kteří se tím částečně zabývají, protože pro přesné vyčíslení nákladů na takto složité rozhraní by musela být vypracována podrobná nabídka.
Měsíční náklady na provoz by mohly být okolo 200 000 Kč. V tomto kroku nelze přímo určit poplatky za provoz serverů vzhledem k náročnosti funkčnosti, placení v aplikaci, objemu dat k tomu potřebných, takže to je opravdu jen hrubě odhadnuto. Je tam zahrnutá i cena za marketing, kde by vlastně v počáteční části bylo cíleno na studenty.
čas a pohodlí
cenový model bude založet na procentuální marži z celkové hodnoty jízdenky, což znamená, že z každé jízdenky může být výnos okolo 5 - 10 %, což bude záležet na velikovsti skupiny.
Příklad:
Jízdenka z bodu A do bodu B stojí 100 Kč.
Cestující, aby nemusel platit celé jízdné, tak využije naší službu a založí sdílenou jízdu. Na jeho trasu se přidají další 4 cestující, což dle ceníku českých drah pro skupinové jízdné má druhý cestující slevu 25% a 3., 4. a 5. cestující slevu 50%. Když posčítáme ceny jízdenek po slevě pro každého což je: 100 + 75 + 50 + 50 + 50 = 325 Kč za všechny cestující. Když to vydělíme 5, tak vyjde že každého by stála tato trasa pouze 65 Kč, ale to by bylo pouze v případě, že by se navzájem znali a domluvili se. Tím, že se ale neznají a využili naši službu, tak cena pro každého bude 75 Kč, včemž je zahrnuta naše 10% marže v případě 5 osob a tím pádem na každém cestující z tohoto příkladu vyděláme 10 Kč.

3
4
1
2
5
6
7
8
9
unikátnost

žádná konkurence

cena

trendy služba
právně náročné

technicky složité provedení

vysoké náklady na vývoj
globální rozšíření(v každé zemi mají různé slevy pro skupiny cestujících, průzkum prováděn zatím jen Evropa) cenové tarify se hodně liší jak sazbami tak počtem osob
snadné okopírování fungujícího systému když by to nešlo právně ochránit

právní legislativa státu

různé státní regulace v ostatních zemích
Full transcript