Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Minibar w hotelu

No description
by

Aldona Kleszczewska

on 7 March 2018

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Minibar w hotelu

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy (po zmianach z 2016 r.) w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie: minibar lub lodówka są obligatoryjne dla hoteli i moteli
4* i 5*
.

Wybór produktów w minibarze
W typowym minibarze można znaleźć małe butelki wody mineralnej, soków, piwa, wina i mocnych alkoholi oraz słodkie i słone przekąski – chipsy, orzeszki, batony.

Niektóre hotele poza produktami gastronomicznymi poprzez minibar sprzedają także przybory toaletowe czy gadżety.

Odpowiedzialność za uzupełnianie i kontrolę minibaru w pokojach, może być powierzona:
personelowi jednostki room service’u,
pokojowym.

Przykładowa instrukcja minibaru
*Bar został umieszczony w pokoju dla Państwa wygody. Będziemy go codziennie uzupełniać, zaś koszty zostaną dopisane do Państwa rachunku.
*Większy wybór napojów znajdą Państwo w
Karcie Menu Room Service’u
. W celu złożenia zamówienia prosimy o kontakt telefoniczny ze Służbą Room Service’u.
*W minibarze zainstalowany jest czujnik elektroniczny, który w ciągu 20 sekund od wyjęcia danego produktu dolicza automatycznie jego cenę do Państwa rachunku.

Minibar (ang. mini-bar) to niewielki barek znajdujący się w pokojach hotelowych. Najczęściej ma postać szafki, w której znajduje się mała lodówka, szklanki, kieliszki i półka z przekąskami i napojami. Dodatkowo minibar może być wyposażony w zestaw do parzenia kawy i herbaty (czajnik, zaparzacz lub ekspres).

Bardziej rozbudowane minibary oferują także shaker do przygotowania drinków czy pojemnik na lód (który zwykle można otrzymać w automatach zlokalizowanych na poszczególnych piętrach hotelu).

Zaletą minibaru jest fakt, że goście mogą skorzystać z niego w dowolnej chwili.

Ciekawostka! Najbogatsze hotele stosują już zaawansowane (pod względem zastosowanej elektroniki) urządzenia: najdroższe minibary są podłączone do hotelowej sieci informatycznej, dzięki czemu w recepcji natychmiast pojawia się komunikat, gdy tylko klient wyjmie z barku butelkę czy przekąskę.

Minibar w hotelu
opracowała Aldona Kleszczewska
ZS 2 Szczytno

Specjalistyczny system teleinformatyczny
(sensory-czujniki w minibarze połączone z centralnym punktem sterowania).

Należy pamiętać o:
*kontroli asortymentu produktów ,
*godzinach uzupełniania minibarów,
*kontroli konsumcji przy wyrejestrowaniu się gościa.

Uwaga!
Ceny produktów w minibarze są zwykle kilkukrotnie wyższe niż w sklepach, ponieważ gość płaci za łatwy dostęp do schłodzonych produktów.
Kącik "napojów gorących"
w pokoju
Nowe trendy
W hotelowych minibarach coraz częściej zamiast popularnych na całym świecie Pringelsów, M&M’sów czy batonów Mars, pojawiają się produkty lokalne i ekologiczne. Goście hotelowi wydają się bardziej skłonni spróbować zdrowych chipsów owocowych, przekąsek od lokalnego producenta czy piw z małych browarów, które nie są dostępne nigdzie indziej. Sprzedaż takich produktów w minibarach ma również uzasadnienie ekonomiczne – gość hotelowy jest skłonny zapłacić więcej za produkt lokalny lub ekologiczny, również dlatego, że nie zna jego normalnej ceny w sklepie.
Luksusowe hotele stawiają na luksusowe wyposażenie minibarów, w których znaleźć można droższe gatunki wina, wieloletnie whisky czy nawet szampana. Hotelarze podążają również za gustami gości odnośnie wyboru wody mineralnej.
Ciekawostka - historia minibaru.

Pierwsze proste minibary z bezpłatnymi napojami pojawiły się w hotelach w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, ale dopiero dziesięć lat później zaczęto wyposażać je w chłodziarki. Minibary w obecnej formule (płatne, z miniaturowymi butelkami mocnych alkoholi) zostały wymyślone przez
Roberta Arnolda
, który w
1976
roku przeprowadził udane wdrożenie projektu najpierw na jednym piętrze, a później w całym
hotelu Hong Kong Hilton
(łącznie minibary zainstalowane zostały w każdym z 840 pokoi, co przyniosło wzrost sprzedaży typu „room-service” o 500%, a zysk netto zwiększył się o 5%). Pod koniec lat siedemdziesiątych sieć
Hilton International
wprowadziła minibary w swoich obiektach na całym świecie. Sprawiło to, że naśladowcy znaleźli się niemal natychmiast. Wkrótce minibary stały się ogólnoświatowym standardem.
Realizacja podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa 422402

TG.13. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie

JEK 1. Utrzymywanie czystości i porządku w jednostkach mieszkalnych

Uczeń:
7) przygotowuje jednostki mieszkalne do przyjęcia gości.

W razie jakichkolwiek uwag dotyczących merytorycznej i edycyjnej strony prezentacji, proszę o kontakt: kleszczewscy@o2.pl .

Będę wdzięczna za ewentualne sugestie i propozycje tematyki kolejnych prezentacji –
Aldona Kleszczewska
Bibliografia
1. Hotelarstwo cz.III Działalność recepcji, pod redakcją B. Sawickiej, Wyd. FORMAT AB, Warszawa 2014.
2. Hotelarstwo cz.I Organizacja pracy, tom 1, pod redakcją B. Sawickiej, Wyd. FORMAT AB, Warszawa 2014.
3. Hotelarstwo cz.II Organizacja pracy, tom 2, pod redakcją B. Sawickiej, Wyd. FORMAT AB, Warszawa 2014.
4. W.Drogoń, B.Granecka-Wrzosek, Podstawy hotelarstwa i usługi dodatkowe, WSiP, Warszawa 2013
5. W.Drogoń, Rezerwacja usług hotelarskich, WSiP, Warszawa 2013
6. W.Drogoń, Obsługa gości w recepcji, WSiP, Warszawa 2013
7. B.Cymańska-Garbowska, D.Witrykus, J.Pietras, G.Wolak Hotelarstwo. Tom III Działalność recepcji cz. 1 i 2, Wyd. REA, 2013.
8. B.Cymańska-Garbowska, D.Witrykus, J.Pietras, G.Wolak Hotelarstwo. Tom II Organizacja pracy w hotelarstwie cz. 2, Wyd. REA, 2013.

Czy minibary są potrzebne w pokojach hotelowych ?
Często jest tak, że po wejściu do pokoju hotelowego gość sprawdza czy jest minibar i jaki jest w nim asortyment. Jeżeli wypełnienie jest obfite i atrakcyjne, gość ma poczucie wyższego standardu. Ale jest to tylko pierwsze wrażenie - schłodzone spojrzeniem na leżący w pobliżu cennik minibaru.
W trakcie pobytu minibar przydaje się głównie jako lodówka, najlepiej, zatem gdy jest pusty…
Zdarzają się goście hotelowi z rozmachem i fantazją korzystający z minibarów, stanowią oni jednak zdecydowaną mniejszość i zazwyczaj są to goście "krótkopobytowi", najczęściej będący w podróży służbowej.
W przypadku hoteli wakacyjnych (przy pobytach jedno lub dwutygodniowych) użytkowników minibarów jest jeszcze mniej (chyba, że w ramach systemu „all inclusive” lodówka jest wypełniana bez dodatkowych opłat…).
Coraz więcej gości z irytacją patrzy na proste wyposażenie minibarów w orzeszki lub batoniki czekoladowe, których ceny są wielokrotnie wyższe od dostępnych w sąsiadujących z hotelem sklepach. Mały batonik za 10 PLN czy 100 ml buteleczka mocnego alkoholu za 25 PLN na pewno nie są tym o czym marzą goście.

Dlatego też sieć hoteli Hilton zapoczątkowała coś, co może stać się nową tendencją – zaczęła wycofywać napoje z minibarów, pozostawiając puste lodówki, tak aby goście mogli je wypełniać sami. Inne potężne sieci, takie jak Grand Hyatt, Starwood, Mariott też zaczęły podejmować próby wprowadzenia zmian, wycofując minibary z niektórych swoich obiektów.

Przyczyną tych posunięć jest to, że klienci zaczęli przywiązywać coraz mniejszą wagę do tego czy ich pokój jest wyposażony w wypełnioną napojami lodówkę, czy nie jest.
Niedawne badania pokazały, że tylko dla 21% osób lodówka w pokoju hotelowym jest istotna, co dało jej jedno z ostatnich miejsc wśród najbardziej pożądanych udogodnień. W porównaniu z wi-fi, które jest ważne dla 89% klientów, wynik minibarów wygląda mizernie.

W Stanach Zjednoczonych przychody z minibarów stanowią zaledwie 1% całości przychodów z działalności hotelowej i w dodatku, w ciągu ostatnich pięciu lat, spadły o 28%. Coraz częściej hotele w tym kraju dostosowując się do oczekiwań klientów, likwidują lodówki, a niezbędne przekąski i napoje sprzedają w uruchamianych automatach lub mini-marketach, sprzedających na zasadzie „
grab and go
” („chwyć i idź”).

Eliminacja minbarów to oszczędność dla hotelu: spadnie liczba zadań wykonywanych przez personel, nie będzie liczenia tego co zostało a co było uzupełnione - doprowadzi to do zmniejszenia zatrudnienia, a w konsekwencji do obniżenia kosztów, a także i ceny za pokój.

ZMIANY
Przykładowy
cennik
Minibary przyszłości ....
Flat Fridge
, płaski „minibar przyszłości” został zaprojektowany specjalnie dla pokoi wyposażonych wg najnowszych trendów wzorniczych.
Flat Fridge
ma kształt wąskiego prostopadłościanu, a minimalistyczny design, podkreślają drzwi z ciemnymi, podwójnymi szybami. Przywodzi na myśl bardziej nowoczesny monitor, niż lodówkę. Dostępne są dwie wersje minibaru: wolnostojąca lub do zamontowania w ścianie. Innym, równie nowoczesny pod względem rozwiązań i designu jest modułowy minibar
eDrawer
. Powstał na zapotrzebowanie jednego z hoteli w USA. Minibar przypomina komódkę z szufladami, które są wyposażane w zależności od indywidualnych potrzeb hotelu. Rodzaj i kolorystyka materiału z którego zrobiona jest „obudowa” lodówki są dopasowywane do indywidualnego projektu pokoi. Kolejny minibar –
eCube
został opracowany we współpracy z siecią Accor, jako element wyposażenia pokoi w hotelach Sofitel. Minibar o futurystycznym, przezroczystym kształcie, zajmuje bardzo mało miejsca, bo w niewielkiej „lodóweczce” mieści się jedynie 9 buteleczek z napojami. Mimo to eCube jest wyposażony w czujniki „zużycia” zawartości, posiada opcje oszczędności energii, menu oparte na programie Windows oraz możliwość wyboru technologii połączenia z siecią.
Flat Fridge
eDrawer
eCube
Źródło: e-hotelarstwo.com
Polecenie
Zaprojektuj kartę minibaru, zawierającą tradycyjne produkty regionalne (min. wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, napoje i inne ...). Wykaz wszystkich produktów regionalnych i tradycyjnych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych
Przykładowa kontrolka minibaru z produkatami regionalnymi
Przykładowa kontrolka
minibaru z produkatami
regionalnymi
Źródło: www.youtube.com/watch?v=mNXUTv7sk98
Źródło: www.youtube.com/watch?v=bsuhCwd1fOc
Źródło: www.youtube.com/watch?v=1x5CWClPPTk
Źródło:www.youtube.com/watch?v=maReLHGEjL0
źródło:www.youtube.com/watch?v=AnXdcchVVmI
Full transcript