### Present Remotely

Send the link below via email or IM

CopyPresent to your audience

Start remote presentation- Invited audience members
**will follow you**as you navigate and present - People invited to a presentation
**do not need a Prezi account** - This link expires
**10 minutes**after you close the presentation - A maximum of
**30 users**can follow your presentation - Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

### Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.

You can change this under Settings & Account at any time.

# Finding the Dimension of a Soft Drink Can

No description

by

Tweet## Arthur Nonay

on 20 February 2013#### Transcript of Finding the Dimension of a Soft Drink Can

Created by Arthur Nonay Dimensions of a Soft Drink Can Question 1: Question 3 Height of a Can with a Diameter of 66mm

and a Volume of 355mL. Finding the Height of a Can with a Diameter of 56 mm and a Volume of 355 mL. Question 2 Question 4: Surface area of cans in questions 1 & 2 Least materials in a 355mL can Volume = Area of Base x Height Area of Base = Pi x (Radius Squared) Radius = Diameter/2 66/2 = 33 33^2 = 1,089 1,089 x Pi = 3,420.529mm^2 1 mL = 1 cm^3 355mL = 355cm^3 3,420.529/100 = 34.20529 cm^2 355/34.2 = 10.38 cm The Answer 355 mL = 355 cm^3 Area of Base: pi x (radius squared) Radius: 56/2 = 28 mm 28^2 = 784 784 x pi = 2463 Convert to Centimetres: 2463/100 = 24.63 cm 355/ 24.63 = 14.4 cm The Answer: 14.4 cm 1: 3.3cm = radius Formula: (2 x pi x radius) x height) + (2 x area of base) 10.38cm = height 2 x pi x 3.3 = 20.7 cm 20.7 x 10.38 = 214.9 34.2cm ^ 2 = area 2 x 34.2 = 68.4 cm ^ 2 The surface area of the can in question 1 is 283.3 cm ^2 214.9 + 68.4 = 283.3 2: 2.8 cm = radius 14.4 cm = height 24.63cm ^ 2 = area 2 x pi x 2.8 = 17.6cm 17.6 x 14.4 = 253.4 2 x 24.63 = 49.26cm ^ 2 253.4 + 49.26 =302.66 The surface area of the can in question 2 is 302.66 cm ^ 2 To find the least amount of materials required, you would want the can as cuboid as possible, so I will find the cube root of 355mL. 3^ 355 = 7.1cm Use 7.1 as the height and diameter. 7.1/2 = 3.55 = radius pi x (3.55^2) = 39.6 Area of Base is equal to this equation. 39.6 x 7.1 = 281.2 This is incorrect. Add more to the height by dividing 355 by the area of the base, or 39.6. 355/39.6 = approximately 9 (8.96) Check: 39.6 x 9 = 356.4, so the answer is correct! The End

Full transcriptand a Volume of 355mL. Finding the Height of a Can with a Diameter of 56 mm and a Volume of 355 mL. Question 2 Question 4: Surface area of cans in questions 1 & 2 Least materials in a 355mL can Volume = Area of Base x Height Area of Base = Pi x (Radius Squared) Radius = Diameter/2 66/2 = 33 33^2 = 1,089 1,089 x Pi = 3,420.529mm^2 1 mL = 1 cm^3 355mL = 355cm^3 3,420.529/100 = 34.20529 cm^2 355/34.2 = 10.38 cm The Answer 355 mL = 355 cm^3 Area of Base: pi x (radius squared) Radius: 56/2 = 28 mm 28^2 = 784 784 x pi = 2463 Convert to Centimetres: 2463/100 = 24.63 cm 355/ 24.63 = 14.4 cm The Answer: 14.4 cm 1: 3.3cm = radius Formula: (2 x pi x radius) x height) + (2 x area of base) 10.38cm = height 2 x pi x 3.3 = 20.7 cm 20.7 x 10.38 = 214.9 34.2cm ^ 2 = area 2 x 34.2 = 68.4 cm ^ 2 The surface area of the can in question 1 is 283.3 cm ^2 214.9 + 68.4 = 283.3 2: 2.8 cm = radius 14.4 cm = height 24.63cm ^ 2 = area 2 x pi x 2.8 = 17.6cm 17.6 x 14.4 = 253.4 2 x 24.63 = 49.26cm ^ 2 253.4 + 49.26 =302.66 The surface area of the can in question 2 is 302.66 cm ^ 2 To find the least amount of materials required, you would want the can as cuboid as possible, so I will find the cube root of 355mL. 3^ 355 = 7.1cm Use 7.1 as the height and diameter. 7.1/2 = 3.55 = radius pi x (3.55^2) = 39.6 Area of Base is equal to this equation. 39.6 x 7.1 = 281.2 This is incorrect. Add more to the height by dividing 355 by the area of the base, or 39.6. 355/39.6 = approximately 9 (8.96) Check: 39.6 x 9 = 356.4, so the answer is correct! The End