Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Blogger Etkeni

Dijital Akademi, 17.11.2012
by

gabriela olaru

on 3 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Blogger Etkeni

Öğr. Gör. Gabriela OLARU @gabriolaru
#dijitalakademi Pazarlama ve Bloglar Blog Yazarı Ne Yazmalı? Blog Yazarları ve Sosyal Ağlar Blog yazarının hayran sayfası olmalı mıdır? *Blog yazarının okura karşı sorumluluğu ve etik kurallar.
*Sizce blog yazarının ne gibi sorumlulukları olmalı? web+ log= weblog Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Blogların kullanımı 1999 yılında Blogger'ın bu hizmeti vermeye başlaması ve kısa süre sonra bunu ücretsiz hale getirmesi ile yaygınlaşmıştır. 2003 yılı Şubat ayında Google, Blogger'ı satın aldı ve Google araç çubuğuna, ziyaret edilen sayfanın adresini doğrudan bloga girmeyi sağlayan 'Blog This!' tuşu yerleştirdi. İngilizce bilen çoğu kişi ilk defa bu düğme sayesinde bloglar ile tanışmıştır. Blogger ile aynı zamanlarda kurulan LiveJournal, sadece belirli kişilerin okumasına izin verilebilen blog sayfaları sağlayarak popüler olmuş bir blog sitesidir. Halen en çok blog yaratılan sistemlerden biri olan LiveJournal, yazdıklarını herkesle paylaşmak istemeyen ve grup bağlarına önem veren kişiler tarafından tercih ediliyor. Microsoft'un Windows Live Spaces adlı blog sistemi de, MSN üyelerine sunulan Windows Live Messenger hizmetine ilişkilendirilince ciddi bir yayılma göstermiştir. Üyelerin fotoğraf albümü oluşturmasına izin veren sistem, blogların güncellendiği anda paylaşılmasını sağlayan dahili bir yapıya da sahiptir. Daha çok amatör kullanıcılar yönelik bir hizmet olan Windows Live Spaces, görünüş ve yapı olarak değişikliğe pek açık değildir. Ayrıca, Windows Live Messenger daha çok sohbet amacıyla kullanılan bir servis olduğundan, Space'lerde yer alan bloglar da daha çok resim yükleme alanı olarak kullanılmaktadır. Microsoft, 27 Eylül 2010'da, Windows Live Spaces servisini durduracağını açıklamış ve kullanıcılarına blog'larını ücretsiz olarak WordPress.com'a taşıma olanağı sunmuştur. Hızla büyüyen ve ciddi bir akım haline gelen blog dünyasında, İnternetin devlerinden Yahoo! da 2005 yılının Mart ayında kendi blog sistemi Yahoo! 360'ı açtığını ilan etti.
Kullanıcının kendi sunucusuna kurarak çalıştırdığı blog yazılımlarında WordPress liderdir. BLOG TÜRLERİ
*Kişisel
*Temasal
*Topluluk
*Kurumsal 2005 yılında hizmet vermeyen başlayan Türkçe blog servisi Blogcu.com, 2 sene içinde 370 bin üyesi ile Türkiye'de en çok okunan 10. internet yayını olmayı başarmıştır. Blogcu dışında başka birçok yerli blog servisi hizmete açılmıştır. Bunların arasında Mynet Blog, Milliyet, Habertürk, Vatan gibi yayın organlarının blog servisleri ve Doğan grubu ortaklığıyla 2006 ortasında yayın hayatına başlayan ve 725 bin blogu, 1 milyon 300 bin üyesi bulunan Azbuz.com da bulunmaktadır. Blog Tasarımı ve İçerik Wordpress ve Blogger İçerik Analytics Bloglarda Reklam Olanakları Nelere dikkat edilmeli? Markalar İçin Blog Mecrası Bütünleşik Pazarlama İletişimi Stratejisi İçerisinde Blog Mecrası Bütünleşik Kampanya : blog etkinliğinizi entegre edin! Etkinlik Planlama *Etkinliğimiz ne olacak?
*Ne kadar sürecek?
*Nerede yapılacak?
*Hangi blog yazarları davet edilecek?
*Onlarla nasıl iletişime geçilecek?
*Etkinlik sonrasına herhangi bir hediye, tanıtım ürünü, görsel veya bülten verilecek mi?
*Yazarlardan nasıl bir dönüş bekliyoruz?
*Etkinlik boyunca sosyal ağlarda interaktivite olacak mı?
*Geri dönüş ve ELEŞTİRİ ihtimali... Çek bir DUSTER!
http://vimeo.com/20831094 Renault Meganeomani
http://vimeo.com/19651926 Fluence bir blog olsa
http://vimeo.com/10801273 MINI WORKSHOP GRUP 1: Sultanahmet Meydanında 10 odalık butik bir otelsiniz, alt katınızda güzel mutfağı olan bir cafeniz mevcut. Bütçeniz kısıtlı, ama yurt dışında ve yurt içinde daha fazla tanıtım yapmak istiyorsunuz. Blog yazarları , blog ve sosyal sorumluluk üçlüsüyle ne yapardınız? Sosyal Sorumluluk kampanyaları ve Bloglar *Memeder
*Lösev
* 1 Silgi 1 Kalem
*1 destek 18 gelecek
*Van İçin Örüyoruz GRUP 2: İlk albümünü çıkartmak üzere olan bir müzik grubusunuz. daha çabuk duyulmak adına Youtube kanalı açtınız, videolarınız oradan paylaşılıyor ama insanlara bunu duyurmak lazım. Bloglar ve blog olanağınız var, az da olsa bütçeniz var. Neler yapardınız? GRUP 3: Oldukça fazla sosyal ve belediyecilik hizmetleri olan bir belediyesiniz. Ancak tanıtım bütçeniz kısıtlı olduğundan etkinlikleriniz pek ses getirmiyor. Daha fazla insana ulaşmanız gerek ve blog kavramını duydunuz. Neler yapardınız? golaru@yeditepe.edu.tr
Full transcript