Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

pałac buckingham

No description
by

Krzysztof Wójtowicz

on 15 September 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of pałac buckingham

pałac buckingham
Buckingham Palace
Buckingham Palace położony przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837. Wybudowany został w 1703 roku dla Johna Shieffielda - księcia Buckingham. W 1761 został zakupiony dla Jerzego III który przeznaczył pałac na rezydencję królowej Charlotty.
Pierwszą nazwą Pałacu Buckingham była: "Queens Palace". Od samego początku tę królewską siedzibę zamieszkiwały władczynie. One to sprawiły, że stała się ona domem rodziny królewskiej, a nie tylko imponującym budynkiem.
Dzisiaj Buckingham Palace ma 77 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Zawiera 775 pokoi, w tym 19 sal reprezentacyjnych, 52 sypialnie królewskie i gościnne, 78 łazienek, 188 pokoi dla obsługi oraz 92 biura. Choć wydaje się, że to dużo, to jednak jest to o wiele skromniej niż takie pałace jak Papieski w Watykanie, czy w St. Petersburgu, a nawet w Sztokholmie. Sama Królowa z mężem zajmuje prywatnie kilka pokoi w skrzydle północnym. Trzeba też pamiętać, że mieszkają tam też inni członkowie rodziny królewskiej. Mieszkali tam nawet w czasach zagrożenia, w ciągu obu wojen.
Pałac został zbombardowany przez Niemców w czasie II wojny światowej – zniszczona została m.in. kaplica królowej. Do dziś pałac Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim. Królewska para nie opuściła Buckingham w czasie najcięższych bombardowań miasta. Słynna stała się kronika filmowa, w której matka królowej Elżbiety, nienagannie ubrana, spaceruje wśród zgliszcz pałacu i wypowiada słynne zdanie: "Jestem zadowolona, że i nas zbombardowano. Teraz mogę spojrzeć w twarz mieszkańcom East End"(czyli najbardziej zniszczonej przez bomby dzielnicy Londynu).
flaga królewska (Royal Standard) oznacza obecność królowej w pałacu,
flaga brytyjska (Union Jack) oznacza brak królowej w pałacu,
flaga brytyjska (Union Jack) wywieszona do połowy masztu oznacza żałobę po śmierci ważnej osobistości lub innych smutnych wydarzeniach (tak było np. po zamachach bombowych w Londynie w 2005 r. i po niedawnej śmierci Margaret Thatcher)

Swoją symbolikę mają flagi, powiewające nad pałacem Buckingham. Do 1997 roku jedyną flagą, która powiewała nad pałacem, była flaga królewska (tzw. Royal Standard), która wywieszana była, gdy monarchini znajdowała się w obrębie pałacu. Tradycja ta została zmieniona w dniu tragicznej śmierci księżnej Walii, Diany, kiedy to królowa przebywała poza pałacem Buckingham, w związku z czym, nad pałacem nie powiewała żadna flaga. Odpowiadając na oburzenie społeczeństwa, królowa nakazała zmianę protokołu i wywieszanie innej, brytyjskiej flagi (tzw. Union Jack) do połowy masztu, na znak żałoby. Od tej pory znaczenie flag nad pałacem Buckingham jest
następujące:
Full transcript