Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

HAYATI TEHDİT EDEN SORUNLARDA BİYOLOJİNİN KATKILARI NELER

No description
by

selamı selam

on 19 March 2018

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of HAYATI TEHDİT EDEN SORUNLARDA BİYOLOJİNİN KATKILARI NELER

HAYATI TEHDIT EDEN SORUNLARDA BIYOLOJININ KATKILARI NELERDIR ??
BIYOLOJI NEDIR ?
HAYATIMIZI TEHDIT EDEN SORUNLAR NELERDIR ?
HAYATI TEHDIT EDEN SORUNLARDA INSANLARIN ETKISI NEDIR ?
1-ÇÖPLERIN DOĞAYA ATILMASI
2-FABRIKALARDAN ÇIKAN ZEHIRLI DUMANLAR
3-EVLERDEN ÇIKAN SOBA DUMANLARI
4-AŞIRI DERECEDE FAZLA KULLANILAN FOSIL YAKITLAR
5-ORMANLARIN YAKILMASI
6-SANAYI VE EVSEL ATIKLARIN ÇEVREYE GELIŞIGÜZEL BIRAKILMASI
7-BILINÇSIZCE KULLANILAN TARIM ILAÇLARI,BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER,PARFÜMLER vb.
8-KIMYASAL VE BIYOLOJIK SILAHLARIN KULLANILMASI
9-NÜKLEER SILAHLAR,NÜKLEER REAKTÖRLER,NÜKLEER SILAH DENEMELERI

Biyoloji; canlı varlıklarla ilgili bütün bilgileri kucaklayan geniş bir bilimdir. Eski Yunanca bios (hayat) ile logos (bilgi) sözlerinden meydana gelen «biyoloji» kelimesi «canlılar bilimi» demektir.

Biyoloji
dünyadaki ve evrendeki tüm canlıları,canlıların yasadıkları ortam ile ilişkilerini,canlılık olaylarını inceler.Biyolojinin kapsadığı alanlar muazzam büyüklüktedir.Günümüzde biyolojinin tüm çalışma alanlarına hakim olabilecek seviyede bilgi sahibi olmak imkansızdır.Bu sebeple biyoloji çok sayıda alt bilim dallarına ayrılmıştır.
bıyolojının ınsan yaşamına katkısı nedır ?
BIYOLOJI FARKINDA OLMASAKTA DOĞRUDAN GÜNLÜK YAŞAMAMIZA ETKI ETMEKTEDIR.GÜNÜMÜZDE BIYOLOJI BIRÇOK ALANDA KULLANILSADA ÇOĞUMUZ BUNUN FARKINDA DEĞILIZ.ÖRNEĞIN BEBEK SAHIBI OLAMAYAN BIR ÇIFT GÜNÜMÜZDE BIYOLOJI SAYESINDE BEBEK SAHIBI OLABILIYOR.AYRICA BIYOLOJI SAYESINDE ÜRETILEN AŞILAR DÜZENLI VE PERIYODIK OLARAK INSANLARA YAŞAM BOYU YAPILARAK ONLARI ÇEŞITLI HASTALIKLARDAN KORUMAKTADIR.


KÜRESEL ISINMA: Atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların, yer kabuğu ve denizlerin ortalama sıcaklıklarında artışa neden olmasına küresel ısınma denir
.
küresel ısınma
hava kirliliği
Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.
kıtlık
KITLIK; MAL VE HIZMETLERIN insan ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek miktarda olmaması durumuNA DENIR .
AŞIRI NÜFUS ARTIŞI
Sınırları belli alanda belli bir süre içinde nüfus sayısındaki değişime denir.
ENERJI KAYNAKLARININ TÜKENMESI , YER ALTI VE YER ÜSTÜ KAYNAKLARIN TÜKENMESI , SAVAŞLAR , OZON TABAKASINDAKI DELIK VE SAĞLIK SORUNLARI ÖRNEK GÖSTERILEBILIR .
KÜRESEL IKLIM DEĞIŞIKLIĞI
Küresel iklim değişikliği nedenleri genel anlamda beşeri sebeplere dayanmaktadır. Yani bu değişikliğin olumsuz bir boyuta taşınması, iklim değişikliğinin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesinde insan faktörü ilk sırada yer almaktadır.
ÇEVRE KIRLILIĞI
doğanın, doğal kaynakların ve yaşanılan çevrenin aşırı ölçüde ve yanlış kullanılması nedeniyle doğal dengenin bozulması durumu.
HAYATI TEHDIT EDEN SORUNLARDA BIYOLOJININ KATKILARI NELERDIR ??
Hayatı tehdit eden sorunlar meydana geldiğinde bunların çözümü için genelde biyolojiden yararlanılır. Örneğin: Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği, gıda sektörü ve sağlık sorunlarının çözümünde biyolojiden yararlanılır. Bunu bir örnekle açıklayalım: Küresel ısınmayla birlikte iklimlerde değişiklikler olmuş bu da biyolojik yaşamın değişmesine neden olmuştu. Buzulların erimesiyle birlikte deniz seviyesi yükselmiş bu da fırtına ve şiddetli yağışların meydana gelmesine neden olmuştur.

Günümüzde yapılan biyolojik çalışmalar ile buzulların erimesinin önüne geçilmek istenmektedir. Böylece deniz seviyesinin yükselmesi engellenmiş olacaktır. Bu da yaşanacak felaketlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Başka bir örnek vermek gerekir ise biyolojik çalışmalar ile bugün gıdalar bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Besinlerde bozulmayı önleyen bakteriler ve saklanmasını sağlayan bakteriler biyolojinin birer eseridir.


Sağlık sektörüne gelindiğinde ise hastalıklara karşı koymada ve vücut direncinin arttırılmasında yine biyolojinin katkıları vardır. Mesela grip aşısı biyolojinin katkıları ile meydana gelmiştir. Gribe neden olan virüs bu aşıda zararsız hale getirilip vücuda bırakılmaktadır, insan vücudu bu virüse karşı antikorlar üretmekte ve daha sonra karşılaşılacak grip virüsü insana zarar vermemektedir.
Full transcript