Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Способи отримання та застосування радіонуклідів

No description
by

Nastya Kostenko

on 21 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Способи отримання та застосування радіонуклідів

В 1943 р. Ірен і Фредерік Жоліо-Кюрі здійснили ядерні реакції за допомогою α-частинок, в результаті чого були отримані радіоактивні ізотопи хімічних елементів: радіофосфор, радіокремній, радіоазот
Способи отримання та застосування радіонуклідів

Областью масового використання радіонуклідів є ядерна медицина. Для її потреби витрачається понад 50 відсотків % річного виробництва радіонуклідів в усьому світі.
Радіонукліди застосовують у ядерної медицині переважно у вигляді радиофармацевтических препаратів (РФП) для ранньої діагностики захворювань різних органів й з метою терапії.
Серед радіонуклідів земного походження важливе місце належить ізотопам 40К, 87Rb. Ізотоп 40К складає домішку всього в 0,0119% до нерадіоактивного калію, але відіграє вирішальну роль у внутрішньому опроміненні людини. При розпаді 40К випромінює β – частинки і перетворюється в стабільний ізотоп 40Са або відбувається К – захоплення електрона ядром 40К і утворюється стабільний ізотоп 40Аґ.
В грунті містяться в значній кількості ізотопи 14С і 3Н (тритій), які утворюються в атмосфері азоту під дією космічного випромінювання.


Можливість штучного отримання радіонуклідів була реалізована вперше в 1919 р. Е.Резерфордом зі здійсненням ядерної реакції, при якій внаслідок бомбардування атомів азоту α –частинками був отриманий кисень:

Ядерна реакція здійснюється при взаємодії атомного ядра з елементарною частинкою чи іншим ядром, в результаті чого вихідне ядро перетворюється в ядро іншого хімічного елементу. Для здійснення ядерної реакції елементарні частинки повинні мати велику кінетичну енергію, щоб забезпечити при співударі з ядром зближення на відстань дії ядерних сил.

Нині відомо 106 хімічних елементів. З лише 81 елемент має як стабільні, і радіоактивні ізотопи. Для інших 25 елементів відомі лише радіоактивні ізотопи. У цілому нині доведено існування близько 1700 нуклідів, причому число ізотопів, відомих окремих елементів, стоять від 3 (для водню) до 29 (для платини). З положень цих нуклідів лише 271 нуклід стабільний, інші радіоактивні.
Відомо три природні радіоактивні ряди:

ряд 238U, який містить радіоактивні ізотопи урану, торію, радію, радону, полонію, свинцю і вісмуту. Закінчується цей ряд стабільним ізотопом 206 Рв;

ряд актиноурану (актинію): починається ізотопом 235U і закінчується ізотопом 206Рв;

ряд торію: 232 Th – початок ряду, закінчується ряд ізотопом 208Рв.

Радіонукліди в великих кількостях отримують в ядерних реакторах шляхом опромінення стабільних ізотопів нейтронами.
Радіонукліди можуть бути отримані з продуктів розподілу ядер урану, що містяться у відпрацьованих стержнях ядерних реакторів. Так одержують, наприклад, радіоактивний йод. У медицині широко використовують радіонукліди йоду для лікування, діагностики і наукових досліджень.
Радіоактивний кобальт використовується в медицині для зовнішнього опромінення - кобальтова гармата, а також для внутрішнього опромінення - голка, поміщена в тканину.Радіоактивний фосфор , наприклад, концентрується в речовині трубчастих кісток. При розпаді він опромінює кістковий мозок і поліпшує кровотворення.У щитовидній залозі концентрується радіоактивний йод ^ J131, що при розпаді випромінює бета-частинки.
Виявлення радіонуклідів в організмі проводять за допомогою гама-топографа.
Для одержання радіонуклідів, а також квантів великої енергії можна використовувати прискорювачі заряджених часток.

З метою рентгенодіагностики використовують понад 150 видів досліджень: ангіографію, коронарографію, електрорентгенографію, комп'ютерну томографію, мамографію, а також уронефрологічні, пульмонологічні, гастроентерологічні дослідження та багато інших. Опромінення (рентгенівське, генероване лінійними та циклічними прискорювачами, гамма-випромінювачами та іншими джерелами) широко використовується як метод лікування онкологічних і деяких інших захворювань.
Full transcript