Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Czego nauczyłam się na zajeciach?

No description
by

Magdalena Polakiewicz

on 17 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Czego nauczyłam się na zajeciach?

Czego nauczyłam się na zajeciach?
Ms Word
Jeden z programów pakietu Office. Służy do tworzenia dokumentów tekstowych i ich obróbki, które mogą zawierać tabele, wykresy, rysunki, równania, oraz inne obiekty występujące w środowisku Windows. Bardziej zaawansowane funkcje edytora umożliwiają generowanie listów i raportów oraz tworzenie formularzy, stron WWW oraz wysyłanie e-mail.
Co robilismy na zajeciach?

Excel- arkusz kalkulacyjny
Excel jest najpopularniejszą aplikacją biurową używaną do przetwarzania danych liczbowych.
Za pomocą tego programu uczyliśmy się wprowadzać dane liczbowe i tekstowe, a następnie stosowaliśmy specjalne formuły i polecenia, aby podliczać wszystkie dane, które można przedstawić za pomoca wykresów: słupkowych, kołowych itp. Możemy za jego pomocą tworzyć zestawienia np. danych pracowników, prowadzić dowolne obliczenia rachunkowe. Taki program znacznie ułatwia pracę w domu czy biurze.
Rodzaje licencji
Boty
Jednym z najciekawszych zajęć były boty czyli programy, które wykonują pewne czynności w zastępie za człowieka. Poznaliśmy bota, który prawie zaliczył test Turinga. Mieliśmy także okazję wyprobować kilka z nich, przy czym było dużo zabawy. Używaliśmy też program Akinatora, a także jego polski odpowiednik. Przykłady kilku botów:
Jabberwock
Jabberwacky
Mr. MIND
Podsumowanie
Myślę, że te zajęcia dużo mi dały i przydadzą się w niedalekiej przyszłości. Nauczyłam się kilku ciekawych a zarazem bardzo pomocnych rzeczy ze środowiska komputerowego.
Po pierwsze uczyliśmy się edycji tektu. Uczyliśmy się tworzyć spis treści, a może raczej przypominaliśmy sobie jak to zrobić. Jest to ważny element każdego dokumentu, szczególnie tych dłuższych, bo umożliwiają szybkie odnalezienie potrzebnych nam informacji zawartych w tekscie. Można także wstawiać obrazy, cliparty czy zdjęcia.
Tworzyliśmy także korespondencję seryjną, która służy do drukowania listów seryjnych, etykiet adresowych, kopert lub katalogów.
Baza danych
Jednak jednym z najciekawszych, a zarazem bardzo czasochłonnych zajęć były te o bazach danych. Jest to bardzo przydatny i wygodny program dzięki, któremu można zestawić dowolne dane w postaci: raportów czy formularzy. Nie było to ławte jednak jakoś podołaliśmy. Uczyliśmy się robić kwerendy, raporty, formularze, tabele i relacje. Każdy z tych odrębnych punktów ma swoje zastosowanie, np. raporty pozwalają na drukowanie lub/i przeglądanie danych w określonym przez autora bazy danych formacie, Kwerendy: służą do wybierania interesujących nas danych z jednej lub kilku tabel. Relacje określają jakie są powiązania pomiędzy poszczególnymi tabelami. Za pomocą odpowiednio zaprojektowanych tabel i relacji następuje odwzorowanie rzeczywistości do bazy danych
Kolejnym zagadnieniem jakie omawialiśmy to licencje czym sa, a także jej rodzaje. Licencja to umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać. Poznaliśmy kilka rodzajów licencji.
Licencja Shareware-jest to rodzaj darmowej licencji to znaczy, że program komputerowy może być rozpowszechniany bez opłat, jednak z pewnymi ograniczeniami. Np: WinRAR
Kolejna to Freeware, która działa na podobnych warunkach co Shareware. Jednak nie można jej rozpowszechniać, ani dokonywać zmian. Np: ChomikBox
Adware to nie tylko rodzaj licencji, ale także typ. Jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.Np: Gadu-Gadu
Następne to demo czy pełna wersja, a także LGP i kilka innych.
Historia
Jednym z tematów zajęć była historia komputerów i informatyki. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek. Pierwsze początki inforamtyki miały miejsce już w starożytności, gdzie były znane rzeczy takie jak liczydło czy abakus. Algorytm to dzieło Muhammada ibn Musa al-Chuwarizmiego. W renesansie powszechnie znanym i używanym narzędziem była maszyna czterodziłaniowa, której twórcą był Wilhelm Schickar. W późniejszym okresie tworzono inne maszyny: różniczkowa czy analityczna.

Ciekawostki z historii
George Boole- twórca logiki binarnej
Alan Turing- maszyna Turinga
John von Nauman- zaproponował architekturę komputerów
1946- powstaje pierwszy komputer ENIAC
Pierwszy mikroprocesor 4004 Intel
1980- powstaja komputery Amiga, Atarii, Aplle
1975- powstaje Microsoft, pierwszy system operacyjny DOS dla PC
1985- napędy CD-Rom
1993- Pentinum 200MHz (Intel)
ENIAC
Full transcript