Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KANSER HASTALIĞINDA TEDAVİYE YARDIMCI BİTKİLER

No description
by

Nil Tuna

on 8 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KANSER HASTALIĞINDA TEDAVİYE YARDIMCI BİTKİLER

KANSER HASTALIĞINDA TEDAVİYE YARDIMCI BİTKİLER
AKCIGER KANSERI
RAHİM,RAHİM AĞZI VE YUMURTALIK KANSERLERİ
Betül Bozlar
091400051


Nil Tuna öner
091400048

AKCIGER KANSERI
Amla
Arı Poleni
Astragalus/Deli çöven
Biberiye
Bupleurum
C vitamini
Capsaicin
Çin Kuşkonmazı
Çörek Otu
Devedikeni
D-limonen
Forksolin
Fucoidan
Işgın
Rhodiola rosea L.
Perillyl alcohol
Sarcandra glabra
Sarı Kantaron
Yeşil Çay
Zencefil
Kızılcık
Ligustrum lucidum
Lycium
Likopen
Ökse otu
Panax Ginseng
CILT KANSERI
Aloe Vera
D-Limonen
Ellajik Asit
Goldenseal
Kanada Kan Kökü
Kudret Narı
Likopen
Zerdeçal
Phellinus linteus polisakkariti
KARACIGER VE SAFRA YOLLARI KANSERI
Akgünlük
Amla
Andrographis Otu
Beta Glukan
Bupleurum
Capsaicin
Çörek Otu
Deniz salatalığı
D-Limonen
Ginkgo Biloba
Huanglian
Zencefil
Işgın
Karahindiba
Kızılcık
Konjuge Linoleik asit
Lycium
Ökse Otu
Panax Ginseng
Reishi Mantarı
Resveratrol
Sarı Kantaron
Şakayık
Yeşil çay
LÖSEMI
Akgünlük
Alıç
Andrographis Otu
Arı Poleni
Aynısefa
Biberiye
Capsaicin
Cezayir Menekşesi
Çemen Otu
Çin Kuşkonmazı
Çörek Otu
Dulavratotu
Fucoidan
Karahindiba
Kudret narı
Lycium
Nar
Panax Ginseng
Pelin Otu
Perillyl alcohol
Resveratrol
Sarı Kantaron
Yaban Mersini
Yeşil Çay
Zencefil
Goldenseal
Işgın
PANKREAS KANSERI
Çörek Otu
D-limonen
Dulavrat Otu
Ekinezya
Ellajik Asit
Ginkgo Biloba
Ligustrum lucidum L.
Likopen
Omega-3
Perillyl alcohol
Resveratrol
Şakayık
Zencefil
Zerçal
TIROIT KANSERI
Forskolin
Pelin Otu
Sarcandra glabra L.
Arı poleninin,antiviral,antibakteryal ve antitümör etkinliği olduğu laboratuvar çalışmalarında ortaya çıkarılmıştır.Bu konuda insan çalışması bulunmamaktadır.Hayvan ve laboratuval çalışmalarında sigaranın AC kanseri yapıcı etkisini engellediği,kemoterapi ilaçlarının KC e zararını azalttığı,5-FU ile birlikte kullanıldığında antitümöral etkinliğin arttığı,metastaz gelişme riskini azalttığı saptanmıştır.
ARI POLENI
Biberiyenin içinde bulunan antioksidan maddeler nedeni ile zararlı serbest radikallerin hücreye zarar vermesi azaltılmaktadır.Biberiye aynı zamanda antioksidan olan E vitaminini de bol miktarda içermektedir.Hayvanlarda yapılan çalışmalarda biberiye preparatlarının ağız yolu ile alınmasıyla AC kanserinin gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir.
BIBERIYE
ÇIN KUSKONMAZI

Çalışmalarda kuşkonmaz kökünün AC kanseri hücrelerini öldürdüğü gözlenmiştir.
Kullanım Sekli
Sıklıkla çay olarak kullanılabilmektedir.Bir çay kaşığı kurutulmuş yaprak,1 fincan kaynamış suda 15 dk demlenerek tüketilir.
Kapsül olarak da günde 2-3 defa 400 mg alınması yeterlidir.
Uyarılar
Hamilelerin,hipertansif hastaların va epilepsi nöbeti olanların kullanmaması gereklidir
Çin'de yapılan bir çalışmada Çin kuşkonmazı ile hazırlanan bitkisel bir karışımın içeriği ve etkileri şöyledir:
Çin geveni kökü(30 g)
Glehnia kökü(30 g)
Kuşkonmaz kökü(15g)
Lilyturf kökü(15g)
Grossy privet meyvası(12g)
Spikemoss bitkisi(30g)
Çin adaçayı(30g)
Manyleaf paris rizomu(30g)
Yiqi Yangyin Decoction isimli bu karışımın kullanıldığı küçük hücreli AC kanseri olan hastalarda yaşam kalitesinin belirgin düzeltildiği gösterilmiştir.
ÇÖREK OTU
Nigella sativa L.
Asparagus cochinchinensis L.
Çörek otunun içinde bulunan maddelerin AC kanseri hücrelerini öldürdüğü,kanserin damarlanmasını engellediği gösterilmiştir.Hayvan çalışmalarında tümör içine çörekotu ekstratının uygulanması ile tümörün küçültüldüğü ve başka organa sıçramasının engellendiği gösterilmiştir.Bu çalışmalar laboratuvar ve hayvan çalışmaları olup,insanlarda yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır.
FUCOIDAN
Kahverengi deniz yosununun hücreleri arasında bulunan,fukozdan zengin sülfatlanmış polisakkarittirBağışıklık hücrelerinin kanser hücrelerini öldürmesini artırmaktadır.Deneysel AC kanseri yapılan hayvanlarda tek başına kansere karşı etkili olduğu ve başka organa sıçramasını engellediği gösterilmiştir.İnsanlarda yapılmış bir çalışması bulunmamaktadır.
Kullanım Şekli
Satılan ürünleri %70 fucoidan içerecek şekilde standardize edilmiş olup,300 mg lık kapsülden günde 2-4 kapsül kahvaltıdan önce veya kahvaltı ile birlikte alınması önerilmektedir.
İçindeki en aktif madde emodin olup AC kanseri hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.Yapılan bir klinik çalışmada AC kanseri nedeni ile radyoterapi alan hastalara Rhubarb 20mg/kg/gün dozlarında verilmiş ve radyoterapiye bağlı akciğer hasarının belirgin azaltıldığı gösterilmiştir.
Kullanım Şekli:Rhubarb rizomları küçük parçalara ayrılır ve bir tatlı kaşığı rizom bir su bardağında ısıtıldıktan sonra 10 dk kısık ateşte kaynatılır ve süzülerek sabah akşam birer bardak içilir.
Rheum officinale L.
KIZILCIK
Vaccinum macrocarpon Ait.
Kuvvetli antioksidanlar içermektedir.Kızılcıkta bulunan ve kansere karşı etkili olan 2 madde quarcetin ve ursolic asittir.100 g taze meyve suyunda 60-110 mg ursolic asit bulunur.Ursolic asit AC kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.
Panax ginseng
Yapılan çalışmalarda antioksidan olduğu,kanser hücrelerini öldürdüğü,bağışıklık sismi üzerine olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.İlaç direncini ortadan kaldırmaktadır.Ayrıca tümör hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından tanınmasını artırmaktadır.Docetaxel, gemcitabin, mitomisin, tamoksifen gibi ilaçların etkisini arttırmaktadır
IŞGIN
Kullanım Şekli:
200-600 mg standardize edil-
miş ekstrat veya 1-2g/gün ham
bitkisel ürün olarak kullanılması
önerilmektedir.
SARI KANTARON
Hypericum perforatum L.
Kanser ile ilşkili yapılan hücre ve hayvan çalışmalarında kantaronun AC kanseri hücrelerini öldürdüğü ve kanserin damarlanmasını engellediği gösterilmiştir.
Klinik çalışmalarda ağız yoluyla alınım için kullanılan dozlar aktif madde hypericin için 0.17-2.7 mg/gün, sarı kantaron için 900-1800mg/gün dür.
CİLT KANSERİ
ALOE VERA
Aloe vera,yapraklarında bulunan "aloe emodin" isimli maddenin,hücre ve hayvan çalışmalarında yumuşak doku kanserlerinde oldukça etkili olduğu saptanmıştır.Yapılan bir çalışmada aloe emodinin cisplatin isimli kemoterapi ilacının kanser hücrelerini öldürmesini azalttığı saptanmıştır.Bu nedenlerle insanlarda diğer kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanılmasının araştırılması gerekir.Aloe vera nın hücre,hayvan ve insan çalışmalarında bağışıklık sistemini düzenleyici etkilerinin bulunması nedeniyle CK den korunmada yararlı olduğu düşünülmektedir.
D-LIMONEN
Portakal,limon,mandalina ve üzüm gibi meyvelerde bulunan limon benzeri kokuya sahip bir maddedir.Yapılan çalışmalar sonucu araştırmacılar insanlarda D-limonenin 15g/gün dozunda yaklaşık olarak 1 yıla kadar güvenle kullanılabileceğini öne sürmüşlerdir.Kanser hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini engellemektedir.Yüksek miktarda D-limonenden zengin turunç kabuğu tüketenlerde cilt kanseri riskinin azaldığı gösterilmiştir.
ELLAJIK ASIT
Ahududu,çilek,kızılcık,ceviz ve nar gibi meyvelerde bol miktarda bulunan kuvvetli anti-kanserojen bir maddedir.Bazı karsinojenlerin kanseri büyütücü etkisini engeller.Antioksidan özellikte olup normal hücreleri korumaktadır.Kanser hücrelerinin ölümüne neden olur.Hayvan çalışmalarında radyoterapinin yan etkilerini azalttığı;cilt kanseriyle birlikte bir çok kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.
GOLDENSEAL
Hydrastis canadensis L.
Bitkinin kök ve rizomları tedavi için kullanılmaktadır.Ülkemizde halk arasında "altın mühür" bitkisi olarak bilinmektedir.Kanser hücreleri ile yapılan laboratuvar çalışmalarında goldenseal'in malign melanom,cilt gibi bir çok kanser hücresini öldürdüğü gösterilmiştir.Fakat insanlarda etkinliği bilinmemektedir.
KANADA KAN KÖKÜ
Sanguinaria canadensis L.
İngilizce "bloodroot" olarak isimlendirilmektedir.Yapılan laboratuvar çalışmalarında beyin,cilt kanseri ve diğer kanser türlerinin hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.Ayrıca ilaçlara karşı direnç gelişmesini ve kanser hücresinin yaşamasını sağlayan moleküllerin etkisini engellemektedir.İnsan çalışması bulunmamaktadır.Kanada kan kökü,uygulandığı cilt üzerinde kabuklanmaya ve dökülmeye neden olduğu için cilt kanserlerinde kullanılmaktadır.
ZERDEÇAL
Curcuma longa L.
Ülkemizde "Hint safranı" olarak bilinen baharattır.Yapılan çalışmalarda iltihap giderici ve antioksidan olduğu gösterilmiştir.Hindistan ve Asya'da iltihaplı hastalıkların,cilt yaralarının ve tümörlerinin tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır.Tayvan ve Hindistan'da yapılan klinik çalışmalarda ciltte kansere dönüşen lezyonlarda iyileşme sağlandığı gösterilmiştir.
PANKREAS KANSERI
DULAVRAT OTU
Lappus officinalis L.
Tedavide kökü ve tohumları kullanılır.Bir çalışmada Japon tıbbında kullanılan 500 bitki araştırılmış ve bunların içinden dulavrat otunun pankreas kanser hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır.
Kullanım Şekli:
Piyasada tablet veya kapsül formu bulunmakta olup günde 1-3 adet kullanılması önerilmektedir.
EKINEZYA
"Echinacea angustifolia" , "E. purpurea" ve "E.pallida" türlerinin kökleri tıbbi tedavide kullanılmaktadır.Bu ürünün kanser hastaları tarafından alternatif tedavi olarak kullanılmasının en önemli nedeni bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğinin bulunmasıdır.Yeni yapılan ve pankreas ve k.bağırsak kanseri hücrelerinin kullanıldığı deneysel çalışmada,3 yaşındaki ekinezya bitkilerinden elde edilen ekstratların kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.Ekinezyanın kısa süreli kullanımı bağışıklık sistemini uyarırken,6-8 haftadan daha uzun süreli kullanımında bağışıklık sistemini baskıladığı gösterilmiştir.
Echinacea L.
GINKGO BILOBA L.
Mabet ağacı
Ginkgo biloba,antioksidan ve iltihap giderici bir bitkidir.Pankreas kanserli hastalarda yapılan bir çalışmada fluorourasil yanında Egb761'in intravenöz verilmesinin sonuçları olumlu etkilediği saptanmıştır.
INOSITOL HEXAPHOSPHATE
Fitik asit
Fitik asit olarak adlandırılan "inositol hexaphosphate" (IP6), soya,fasülye,mısır,buğday kepeği ve diğer yüksek lif içeren bitkilerde bulunur.Yapılan bir laboratuvar çalışmasında tedavilere dirençli pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.Kanser hücreleri üzerine öldürücü olan dozların,günlük hayatta IP6 içeren gıdaların yüksek oranda alınmasıyla elde edilebilecek seviyeler olduğu belirlenmiştir.
PERILLYL ALCOHOL
Lavanta,nane,kiraz ve adaçayı gibi bitkilerden elde edilen esansiyel yağdır.Kanser hücrelerindeki bazı hayati önemdeki enzimlerin işlevini bozarak,kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.Küçük bir çalışmada pankreas kanserli hastalarda yaşam süresinde uzama elde edildiği ve kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.Klinik çalışmalarda ağız yolu ile 1200mg/m2 dozunda günde 4 defa içinde 250 mg perillyl alkol ve 250 mg soya yağı içeren kapsüllerden alınmıştır.
ZERDEÇAL
Curcuma longa L.
Yeni yapılan çalışmalarda zerdeçalın,normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği gösterilmiştir.Ayrıca hayvanlarda yapılan bir çalışmada da zerdeçın,gemcitabin isimli kemoterapi ilacının pankreas kanseri hücrelerini öldürücü etkisini artırdığı gösterilmiştir.
Hindistan, Afrika'nın kuzeyi ve Asya'nın ortasında yetişen bir ağaçtır.
SARIMSAK
MiDE KANSERi
Agaricus blazei Meyan kökü
Beta glukan Metiyonin kısıtlaması
Capsaicin Panax ginseng
Coriolous versicolor Resveratrol
D-limonen Sarcandra glabra L.
Ginkgo biloba Sarı kantaron
Golden seal Zencefil
Gotu kola Zerdeçal
Huanglian
Işgın
KAnglaite
likopen
Agaricus blazei
Beta karoten Sarı kantaron
İndole-3-carbinole Tien Hsien
Işgın Zerdeçal
Karahindiba
Likopen
Resveratrol
Yumurtalik kanseri
Agaricus blazei
Ginkgo biloba
L-theanine
Panax ginseng
Pelinotu
Resveraol
Sarı kantaron
Xiao-chai-hu-tang
Zencefil
MEME KANSERI
Akgünlük D-limonen
Andrographis otu Ellajik asit
Arı poleni Forskolin
Beta glukan Ginkgo biloba
Beta karoten İndole3carbinol
Biberiye Işgın
Brokoli Japanese knotweed
Buğday çimi Karahindiba
Bupleurum Kızılcık
Cat's claw Kudret narı
Coriolous versicolor Maitake mantarı
Çemenotu Nar
Pelin otu Resveratrol
Sarımsak Sarı kantaron
Reishi mantarı Zencefil
Yeşil çay
Zerdaçal

Rahim ve Rahim Agziı Kanseri
Lenfoma
Cezayir menekşesi
Çörekotu
Fucoidan
Gotu Kola
Kanada kan kökü
Kudret narı
Resveratrol
Yeşil çay
Zencefil
MEME KANSERİ
AK GÜNLÜK
Boswellia serrata
Meme kanserinin beyne çok sayıda sıçraması olan bir hastada standart tedavilere yanıt alınamaması nedeni ile ''boswellia serrata ekstratı'' kullanılmıştır. Bu ilginç deneyim nedeni ile araştırmacılar özellikle beyin tümörleri ve beyne sıçrama yapan meme kanserinin tedavisinde araştırılması gerektiğini ileri sürmüşlerdir.
Boswellia serrata kullanan hastalarda yakınmaların düzelmesinin en önemli nedeni kitleye bağlı oluşan beyin ödemini azaltmasıdır.
Kullanım şekli:
Doz olarak %60 boswellic asit içeren standardize edilmiş ekstratından günde 3 defa 300-400mg
BUĞDAY ÇİMİ
MAITAKE MANTARI
Buğday tohumunun su içinde 7-10 gün bekletilerek filizlenmesiyle oluşur. İçinde klorofil, A, C, E, K ve B vit. , demir, kalsiyum, magnezyum, selenyum ve aminoasitler bulunmaktadır.
Meme kanseri nedeni ile kemoterapi uygulanan hastalara 3 kür boyunca her gün 60cc buğday çimi suyu verilmiş ve sonunda kemoterapiye bağlı kemik iliği yan etkisinin azaldığı gösterilmiştir. Hafif bulantı dışında ciddi bir yan etki görülmemiştir.
Grifola frondasa L.
Mantarın gövde başı tedavi için kullanılır.
En yaygın kullanım alanı AIDS, kanser tedavisi ve bağışıklık sisteminin uyarılmasıdır.
Maitake mantarının içinde bulunan bazı maddeler meme, mesane ve kalınbağırsak kanseri hücreni öldürmekte, Mitomisin C nin kanser hücrelerini öldürücü etkisini artırmaktadır.
Hayvan çalışmalarında kanserin başka organa sıçrama riskini azalttığı gösterilmiştir.
Allium sativum L.
İçinde bol miktarda 'alil sülfür' bileşeni başta olmak üzere birçok antikanser maddeyi içermektedir.
Karsinojenlerin üretimini azaltır ve DNAnın tamir edilmesini kolaylaştırır. Hücresel ve sıvısal bağışıklık sistemini uyararak vücudun kanser ve enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlar.
Meme kanseri ile yeni yapılan çalışmalarda sarımsakta bulunan maddelerin meme kanseri hücrelerini öldürdüğü ve başka organlara sıçramasını azalttığı gösterilmiştir.

Doxetaxel gibi kanser ilaçlarının metabolizmasını bir miktar etkilediği, fakat bunun belirgin bir zararı olmadığı saptanmıştır.
Kullanım şekli:

Çiğ sarımsak günde 2-5 gram, kurutulmuş toz sarımsak günde 0.4-1.2 gram, sarımsak yağı günde 2-5mg, sarımsak ekstratı günde 300-1000mg tüketilmesi önerilir.
MİDE KANSERİ
KARACİĞER VE SAFRA YOLLARI KANSERİ
AHCC (MANTAR KAPSÜLÜ)
Açılımı "active hexose correlated compound" olup basidiomycete mantar çeşitlerinin ekstratlarından elde edilen bir bileşendir.Japonya 'da yapılan çalışmalarda,AHCC alan KC kanserli hastaların,AHCC almayan hastalardan daha fazla yaşadığı gösterilmiştir.Ayrıca KC kanseri hastalarında lenfosit ve alyuvar sayısını artırmaktadır.KC testlerindede düzelme sağlamaktadır.
PLEUROTUS OSTREATUS L.
Diğer yaygın ismi "oyster mushroom" olup Avrupa,Kuzey Amerika ve ülkemizde de bulunan ve yenebilen bir mantar türüdür.Hayvanlarda yapılan çalışmalarda sarkom ve KC kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediği,kanserli hayvanların yaşam süresini uzattığı,bağışıklık hücrelerini uyardığı gösterilmiştir.
SCULLCAP
Scutellaria baicalensis L.
Laboratuvar çalışmalarında içinde bulunan "baicalin" maddesinin KC kanseri ve lösemi hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.
SCUTELLARIA BARBATA L.
Yapılan laboratuvar çalışmalarında beyin, KC,AC,meme kanseri ve lösemi hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.Özellikle KC kanseri ile ilişkili çalışmalar çoğunluktadır.Hayvan çalışmalarında KC kanseri için verilen kemoretapinin etkisini artırırken yan etkilerini azalttığı gösterilmiştir.
CAPSAICIN
Kırmızı ve acı yeşil biberde bol miktarda bulunan aktif maddedir.

Kemoterapiye bağlı nöropatinin tedavisinde 'çuha çiçeği', 'alfa lipoik asit' ve 'capsaicin' in birlikte kullanılmasının yararlı olabileceği ileri sürülmektedir.
YEŞİL ÇAY
Camellia sinensis L.
Yeşil çay, Camellia sinensis yapraklarının toplanır toplanmaz hızla kurutulması ile elde edilen ve aynı bitkiden elde edilen siyah çaydan farklı olarak kurutulurken oksijenle tepkimeye girmesine izin verilmeyen bitkisel çaylardandır.
Yeşil çayın antikarsinojenik etkiyi
 Hücre siklusunun durmasına etkisi
 Antioksidan etkileri
 Telomeaza downregulasyon etkisi
 Vasküler endotelyal büyüme faktörünü inhibe etmesi
 Hücresel proliferasyonu baskılaması
 İntersellüler gap junction iletişimi artırması veya sağlaması
 Apoptozu artırması
yoluyla olduğu ileri sürülmektedir
Bir fincan yeşil çayda 50-100mg kateşin bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kanserden koruyucu etki gösterebilmesi için insanların günde 13 fincan yeşil çay tüketmeleri gerekmektedir. Pratikte uygulanması zor olduğundan, araştırmacılar kateşinlerin yoğunlaştırılmasıyla elde edilen preparatların kullanılmasını önermektedir.
KANGLAITE
Kanglaite enjeksiyonluk preparatı,coix çekirdeğinden(semen coicis) elde edilmektedir.
Üretici firma tarafından kemoterapinin etkinliğini artırdığı, kanser hücrelerinin radyoterapiye yanıtını artırdığı, kanser ameliyatından önce kullanıldığında metastaz gelişimini engellediği, ileri evre hastalarda yaşam süresini ve kalitesini artırdığı ileri sürülmektedir.
Çin ve Rusya'da akciğer, karaciğer ve mide kanserinin tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmıştır.
ABD'de faz I çalışmalarında insan sağlığına zararlı olmadığı saptanmış ve faz II çalışmalarına başlanmıştır.
Agaricus blazei
Blazei mantarı
Blazei mantarının bağışıklık sistemini uyardığı çeşitli laboratuar çalışmalarında tespit edilmiştir. Yapılan klinik çalışmalarda jinekolojik kanseri olan hastalarda yaşam kalitesini iyileştirdiği ve bağışıklık sistemini uyardığı gösterilmiştir. İçinde bulunan beta glukan maddesinin, çeşitli kanserlerin büyümesi ve başka organlara sıçrama riskini azalttığı, hayvan çalışmalarında tespit edilmiştir.
Indole-3-carbinole
Turpgiller sınıfından sebzelerde özellikle lahana çeşitlerinde bulunan bir maddedir.
Indole-3-carbinole GIS ve karaciğerdeki zehirsizleştirmeyi yapan enzimlerin etkisini artırmaktadır.
Yapılan bie çalışmada, kansere dönüşme riski taşıyan rahim ağzı CIN II/III lezyonu olan kadınlarda, plasebo alanların hiçbirinde iyileşme olmazken; 12 hafta süresince 200mg/gün veya 400mg/gün Indole-3-carbinole alanların %50'sinde tam iyileşme elde edilmiştir.
400mg/gün indole-3-carbinole:bir lahanın 1/3ü
ZENCEFİL
Zingiber officinale L.
Bazı küçük klinik çalışmalarda kanser tedavisinde kullanılan kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmadavisinde yararlı olduğu gösterilmiştir.
Yumurtalık kanseri hücreleri ile ilgili yapılan bir çalışmada zencefilin kanser hücrelerini öldürdüğü, damarlanmayı azalttığı, ilaç direnci ve tümörün çoğalmasıyla ilişkili olan faktörleri baskıladığı gösterilmiştir.Bu çalışmada özellikle yumurtalık kanserinde zencefilin besinsel destek tedavisinde yer almasının yararlı olabileceği ileri sürülmüştür.
Yapılan erken faz çalışmada sağlıklı insanlara ağız yoluyla 100mg-2g dozlarında zencefil verilmesiyle kanda zencefil bileşenlerinin saptandığı gösterilmiştir.
LENFOMA
Cezayir menekşesi
Catharanthus roseus L.
Toprak üstü kısımlarından elde edilen ve 'vinka alkaloitleri' olarak isimlendirilen, organ kanserleri ile lösemi ve lenfomaların tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının elde edildiği bitkidir.
1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımının üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15dk süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır.Günde 3 kez birer bardak içilir.
Gotu Kola
Centella asiatica L.
Geleneksel Çin ve Hint tıbbında uzun süredir bitkinin tamamı veya yapraklarından elde edilen ekstratlar tedavide kullanılmaktadır. Laboratuvar çalışmalarında malign melanom ve meme kanseri hücreleri ile lenfoma hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.
Full transcript