Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

WYNALAZKI i WYNALAZCY

No description
by

Wojtuś Murawko

on 21 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of WYNALAZKI i WYNALAZCY

WYNALAZKI i WYNALAZCY
Słowo samochód utrwaliło się w języku polskim jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej, kiedy to zostało wybrane, w drodze konkursu, na słowo określające automobil. Termin samochód pochodzi od słów sam i chód, a więc określa pojazd samodzielnie się poruszający, czyli z własnym napędem. Spośród innych, branych pod uwagę słów, można wspomnieć określenie samojedź.Nad pojazdami napędzanymi parą myślano już w XVII wieku. W 1678 roku Ferdinand Verbiest miał zademonstrować taki pojazd cesarzowi chińskiemu, jednak nie ma na to żadnych dowodów. Dlatego za pierwszego konstruktora – wynalazcę pojazdu mechanicznego – uznaje się Francuza o nazwisku Nicolas-Joseph Cugnot, który zaprezentował swoje pionierskie dzieło napędzanesilnikiem parowym w roku 1769.

Ferdinand Verbiest
WYNALAZŁ SAMOCHÓD
Otto Lilienthal
SAMOLOT

Ludzie w zamierzchłych czasach myśleli o lataniu. Na podstawie obserwacji ptaków Leonardo da Vinci (1452-1519) zaprojektował pierwszą Lotnię. Pionierzy latania tacy jak Niemiec Otto Lilienthal (1848-1896) udowodnili, że szybowiec może wynieść człowieka w powietrze.
Pod koniec XIX w. wielu wynalazców próbowało skonstruować samolot, czyli szybowiec z napędem. Udało się to dwóm Amerykanom braciom Orville'owi (1871-1948) i Wilburowi (1867-1917) Wright, którzy zbudowali samolot poruszany silnikiem spalinowym i w 1903 dokonali na nim pierwszego kontrolowanego przelotu.[1] Trwał on 12 sekund. Tego samego dnia bracia dokonali kolejnych trzech przelotów, w trakcie których samolot przeleciał 270 m, a najdłuższy lot trwał 59 sekund. Ten rok uznaje się za początek ery samolotów

ŻZARÓWKA
Thomas Edison
Powszechnie uważa się, że żarówkę wynalazł Thomas Edison, jednak tak na prawdę skopiował on i udoskonalił wynalazek Josepha Wilsona Swana. Edison opatentował swoją żarówkę rok później niż Swan, który uczynił to w 1878 roku.

W 1880 Swan pokazał swój wynalazek na wystawie w Newcastle. Rok później utworzył firmę The Swan Electric Light Company, która rozpoczęła produkcję i sprzedaż żarówek jego konstrukcji.

ĄPOCIAG
Richard Trevithick
Lokomotywa parowa (również parowóz) – lokomotywa napędzana maszyną parową lub rzadziej turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanegowęglem, rzadziej drewnem, ropą czy mazutem, a w parowozach bezogniowych z zasobnika pary.
Pierwszą lokomotywę parową zbudował w 1804 roku Richard Trevithick. Za wynalazcę współczesnego parowozu uważa się George'a Stephensone. Jego parowóz Rakieta (Rocket) z 1829 stał się pierwowzorem wszystkich dalszych konstrukcji.

J. E. Lundström
ZAPALKI
W 1855 Szwed J. E. Lundström założył fabrykę zapałek w miejscowości Jonköping. Jego zapałki miały łebki wykonane według pomysłu Johna Walkera, natomiast draski zawierały fosfor czerwony według pomysłu Böttgera z Frankfurtu. J. E. Lundström swoje zapałki umieszczał w stosowanych do dziś pudełkach z wysuwaną szufladką. Na wierzchu pudełka zaczęto umieszczać etykiety, początkowo z informacją o producencie, później o różnej treści (reklamowej, edukacyjnej), co dało początek filumenistyce.

wykonali:
Wojciech Murawko & Jan Malisz
Full transcript