Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Modernisma arhitektūra pasaulē un Latvijā

Zinātniski pētnieciskais darbs Renāte Kalniņa
by

Renāte Kalniņa

on 15 April 2011

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Modernisma arhitektūra pasaulē un Latvijā

Modernisma arhitektūra pasaulē un Latvijā Zinātniski pētnieciskais darbs mākslas zinātnē
Autors: Renāte Kalniņa
Konsultants: Dace Kovisāre Dokumentālā filma „Visual Acoustics” (2008) „Modris Ģelzis. Latvijas arhitekts. 20. gadsimts”
Rīgas mākslas telpā Izstāde "Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa"
izstāžu zālē kim? Spīķeros Hipotēze:
"Modernisma arhitektūra no laika perioda 1928. - 1970. gads ir kļuvusi aktuāla 21. gadsimta sākumā". Darba uzdevumi 1. Noskaidrot ar modernisma arhitektūras attīstību saistītos svarīgākos notikumus un izpētīt modernisma arhitektūras dibinātāju biogrāfijas. 3. Sekot jaunākajām publikācijām un izstādēm par modernisma arhitektūru Latvijā. 4. Sazināties ar arhitektūras teorētiķi un Martas Staņas izstādes kuratori Ievu Zībārti, lai pārrunātu modernisma arhitektūras aktualizēšanos. 2. Iepazīties ar modernisma arhitektūras piemēriem Rīgā. Formu nosaka funkcija. Modernisma arhitektūru raksturo formas vienkāršība un dekoru neesamība. Pilnīgi jaunu materiālu pieejamība ieviesa izmaiņas celtņu būvēšanas tehnikā. •celtnei jāstāv uz brīvi stāvošiem betona balstiem, kas kopā ar karkasu iztur visu celtnes slodzi •ēkas pārsegumam jābūt līmeniskam, lai uz tā varētu izveidot dārzu; •iekštelpu sienas jāatbrīvo no nesošām funkcijām, lai varētu veidot brīvu plānojumu •nenoslogotās ārsienas jāpiepilda ar nepārtrauktām horizontālām logu rindām •fasādei jābūt veidotai brīvi, jo tās stabilitāti nodrošina karkasa konstrukcijas Modra Ģelža vasarnīca Rūdolfa Šindlera privātmāja 1959 1921 Foto:
Džūliuss Šulmans
Arhitekts:
Ričards Noitra
1946 arhitekts: Modris Ģelzis arhitekts: Rūdolfs Šindlers Secinājumi 1. Materiālus par modernisma arhitektūru un slavenāko arhitektu biogrāfijas ir izdevies atrast un izpētīt. 2. Rīgā ir diezgan daudz modernisma ēku, kas ir labi saglabātas vai nesen atjaunotas. 4. 2010. gada beigās un 2011. gada sākumā modernisma arhitektūra Latvijā tiek pieminēta publikācijās, par diviem izciliem tās pārstāvjiem – Martu Staņu un Modri Ģelzi – ir iekārtotas izstādes. 1. Fotogrāfu darbam ir liela nozīme arhitektūras attīstībā.
Fotogrāfijas publikācijā saglabājas ēka, kāda tā bija uzreiz pēc uzcelšanas
un ja ēkā ir ielikta kāda jauna ideja, to parāda. 3. Pilsētvidē modernisma stilā celtās ēkas izskatās labāk par citām vēlāk celtām, un joprojām ir laikmetīgas. Hipotēze par modernisma arhitektūras aktualitāti mūsdienās nepierādījās, tomēr darba gaitā nākas secināt, ka tieši pašlaik modernisms Latvijā ir ieguvis pastiprinātu uzmanību un tiek rūpīgi pētīts. 2. Modernisma arhitektūras nosaukums, kas radies 20.gadsimta sākumā,
ir ļoti labi un piemēroti izdevies, jo vēl 21. gadsimtā modernisma ēkas
ir aktuālas un modernas. Foto: Džūliuss Šulmans
Arhitekts: Pjērs Kēnigs
1960 ''Dailes teātra ēka ir nozīmīgākais Staņas darbs, kura pabeigšanu 1976. gadā arhitekte nepiedzīvoja. Lai arī projektēšanas un būvniecības procesā teātris mainījās, ir saglabājusies galvenā ideja par funkcionāli nodalītajiem apjomiem un plašo, stikloto vestibilu.'' "Viņa lieto elementus, kurus pirms desmit gadiem izmantojuši vadošie amerikāņu modernisti. Nobīde laikā, protams, ir."
''Katrā komisijā viņai mēģināja uztiept kaut kādu nacionālo elementu ieviešanu, piemēram, vitrāžās, visādus vaidelošus.'' Paldies Secinājumi
ārpus darba uzdevumiem
Full transcript