Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Jānis Poruks Pērļu zvejnieks

No description
by

Kristiana Jansevska

on 19 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Jānis Poruks Pērļu zvejnieks

Jānis Poruks
"Pērļu zvejnieks" Kristiāna Janševska
11.c 8. Vai ir iespējams dzīvot un būt absolūti labam? Kāds saturs ietverts vārdā "pērle" stāsta dažādās situācijās? Kurus Jāņa Poruka vārdus jūs liktu par viņa daiļrades motto? Kapēc? 7. Kāda ir labā un ļaunā mēraukla? 5. Ko dod un ko nozīmē mīlestība? 6. Kapēc pasaulē ir ļaunums un nepilnība? 4. Kas ir patiesā īstenība? 1. Kas ir mana dvēsele, manī mans "es"? 3. Kas notiks ar mums pēc nāves? 2. Kas ir dzīves mērķis un nozīme? Ansis Vairogs ir ļoti jūtīgs, viņš nebaidās savas jūtas izteikt skaļi. Viņš ir neglābjams romantiķis un sapņotājs. Ansis ir vairāk kā "bērns" nekā kā vīrietis. Ja Ansis mīl, tad viņš mīl ar visu sirdi un dvēseli un nespēj koncentrēties uz neko citu. Ansis daudz domā par nāvi un no tās nebaidās. Stāsta beigās viņš apzinās, ka ir jau visu piedzīvojis, izjutis, redzējis un dzirdējis, tā kā viņš ir gatavs mirt.
Darbā tas atklājas visa stāsta garumā. Ansis uzskata, ka vairāk kā mīlēt cilvēki nevar. Cilvēkiem ir jāvāc pērles, lai nopirktu sev vietu debesīs, jo ar pērlēm šajā pasaulē vietas nopirkt nevar.
Darbā tas atklājas Anša un Annas mīlestības nakts sarunā. Pēc nāves cilvēki nonāk debesīs, kur savu vietu tie nopērk par savas sirds pērli, tādēļ nekad nedrīkst pazaudēt savu sirdi.
Darbā tas atklājas Anša mugos viņam mirstot. Īstenībā viss sākas no bērna, tad aug, attīstās, pieņemas spēkā un pašapziņā. Cilvēks darbojas ar augstākiem spēkiem, ko dzen kas varens. Šie spēki atstāj sev vietniekus, kas nes viņu idejas tālāk. Ir jādzīvo!
Darbā tas atklājas autora pārdomās par mehāniskajiem spēkiem. Īsta mīlestība noved līdz nāvei. Tā parādās pirms pašas nāves. Cita ceļa nav. Mīlēt nozīmē otru cilvēku līdz galam nepazīt. Mīlēt ir visu aizmirst un domāt par sevi. Ansis uzskata, ka mīlēt drīkst tikai varoņi. Aiz mīlestības neprecas, jo tas visu tikai sabojā.
Tas ir attēlots visa darba garumā. Pasaulē ļaunums un nepilnība ir tādēļ, ka ir atšķirīgi cilvēki. Tādi cilvēki, kas neiekļaujas pārējā sabiedrībā.
Darbā tas atklājas Anša sarunā ar Annu izbraukumā uz Tarandtu. Pēc Anša domām, ļauns ir tas, kura dzīves uzskati ir savādāki nekā prātīgiem pilsoņiem, jo ja visi dzīvotu tā, kā viņš, tad pasaule jau sen būtu bojāgājusi. Ansis sevi uzskata par ļaunu cilvēku, un labi cilvēki ir visi "parastie".
Darbā tas atklājas Anša un Annas sarunā. Ir iespējams, bet tad cilvēks paliek truls un vairs nespēj saskatīt visu labo. Viņš kļūst par pesimistu un nespēj vairs pat īsti pasmaidīt.
Darbā tas ir attēlots Anša pirmsnāves murgos. Ar vārdu "pērle" autors ir domājis draugu sirdis un arī pašu cilvēku. "Par daudz prieka un laimes še pasaulē - vai tik ikkatrs prot viņu cienīt?"
Es izvēlējos šos vārdus, jo tie stāsta par dažādām lietām ko cilvēki nespēj izprast tā pat kā J. Poruka darbus. Tos līdz galam saprot tikai reti kurais. Filozofiskie jautājumi "Pērļu zvejniekā" Paldies par uzmanību! Izmantotā literatūra Poruks, J. Pērļu zvejnieks. Rīga: Liesma, 1994. 191. lpp. ISBN 5-410-01070-1
Full transcript