Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

GDS-y czyli globalne systemy rezerwacyjne

No description
by

Dominika Cieśla

on 16 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of GDS-y czyli globalne systemy rezerwacyjne

Nowoczesne technologie w branży turystyczno-hotelarskiej:
GDS-y czyli Globalne Systemy Rezerwacjne:
GDS (ang. Global Distribution Systems)
to globalne systemy rezerwacji usług turystycznych, działają na linii hotel – pośrednik. Za nich pomocą rezerwacji w hotelach dokonują organizatorzy turystyki (touroperatorzy), pośrednicy i agenci turystyczni. Prezentują one usługi towarzystw lotniczych, przewoźników, hoteli i innych przedsiębiorstw świadczących usługi cząstkowe i za ich pomocą można złożyć zamówienie na produkty świadczone przez te podmioty. Hotel nabywając system zyskuje dostęp do dziesiątków tysięcy biur podróży, na całym świecie, dzięki czemu poszerza swoje kanały dystrybucji.
4 największe GDS-y
* Amadeus
* Sabre
* Galileo
* Worldspon
Amadeus
Firma Amadeus została założona w 1987 roku przez linie lotnicze Air France, Lufthansa, Iberia i SAS. Obecnie działa w ok. 200 krajach na całym świecie. Jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się systemem GDS, jednocześnie dostarcza rozwiązania techniczne w dziedzinie marketingu, dystrybucji i sprzedaży dla biur podróży na całym świecie. Dysponując rozległą i bogata siecią oraz jedną z najbogatszych baz danych w Europie, Amadeus świadczy usługi na rzecz 57 tysięcy biur podróży i ponad 8400 punktów sprzedaży linii lotniczych na całym świecie. Hotele Warszawa System Amadeus umożliwia rezerwację miejsc i zakup biletów, jest neutralny i nie faworyzuje żadnego usługodawcy, dając pełen dostęp do wszystkich ofert.
Sabre
System Sabre
( Semi-Automated Business Research Environment) powstał w roku 1964, jako system wspomagający proces rezerwacji biletów lotniczych. Założycielami były dwie amerykańskie firmy Amerykan Airlines oraz IBM.

Podobnie jak Worldspan, Sabre traktuje internet jako piorytetowy kierunek rozwoju. Robi to poprzez spółki zależne m. in.: Travelocity jedno z największych Internetowych biur podróży na świecie, GetThere - nabyty przez Sabre pod koniec 2000 roku system rezerwacyjny dla klientów korporacyjnych i dostawców usług. Podobnie jak inne systemy Sabre prowadzi ekspansje na innych kontynentach. Jest prartnerem strategicznym firmy DCS.
Wordspan
Głównymi udziałowcami są linie lotnicze Delta, Air lines, Northwest Airlines i American Airlines. Do podstawowych działalności firmy należy handel elektroniczny, inwestuje również w produkty wykorzystujące Internet takie jak : Trip Manager dla podróży służbowych. Worldspan Go dla agentów czy Travel Button dla klientów indywidualnych, rozwiązania te oparte sa oczywiście na centralnym systemie rezerwacyjnym Worldspana.

W ostatnich latach firma zaczęła również bardzo aktywnie eksplorować potencjał telewizji interaktywnej wraz z wprowadzeniem iTV - rozwiązania umożliwiającego dostęp do ofert zawartych w systemie rezerwacyjnym Wordspan ( bilety lotnicze, hotele, wynajem samomchodów, pakiety turystyczne, last minute itp. Za pośrednictem telewizji kablowej i satelitarnej.
Galileo
Jest to narzędzie pozwalające użytkownikowi Internetu na rezerwację z jednoczesnym wsparciem ze strony biura podróży korzystającego z tego samego systemu.
System dostarcza także:
*
Ułatwienia w procesie transakcji, pozwalającej na bezpośredni kontakt w czasie rzeczywistym z centrum systemu
*
Wirtualne platformy operacyjne
*
Operacyjny system OS-3990 przeznaczony do programów ROOMMASTER, CARMASTER i LeisureShopper.
Hotelarz
pRZYKŁADOWE CZASOPISMA HOTELARSKIE ON-LINE:
Biznes Hotel
Hotel Profit
Tzw. System Booking engine:
Booking Engine
- to najskuteczniejsze i wyjątkowo wygodne narzędzie sprzedaży bezpośredniej przez własną strone internetową.
System powstał na bazie doświadczeń zdobytych w Polsce, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu wiemy, że celem Hotelarzy jest sprzedawać szybko, efektywnie i bezproblemowo. UPPER nie tylko realizuje te zadania, ale także gwarantuje zadowolenie Gościa i stały wzrost ilości i wartości rezerwacji. UPPER to także udogodnienie dla działów marketingu i sprzedaży oraz recepcji.
Portale tematyczne:
Przykładowy system rezerwacji UPPER Booking engine:
Zastosowanie urządzeń typu "smartfon" w turrystyce i hotelarstwie:
W dzisiejszych czasach w branży hotelowej używane są:
iPhony, iPody, iPady
Mając już skonfigurowane urządzenie można zarezerwować usługi, takie jak:
*
poranne budzienie
*
stolik w restauracji
*
wizyta w SPA
*
wynajem samochodu
*
zamówienie posiłku przez room service
Portale sprzedażowe, ZAKUPOWE:
Zakupy grupowe stały się ostatnio fenomenem na polskim rynku internetowym. Na serwisach oferujących zakupy grupowe typu Gruper, Grupon, Citydeal, Citeam, które prócz usług kosmetycznych,zniżek gastronomicznych czy kursów online, proponują również pakiety pobytowe i usługi hotelowe.
Gruper
Groupon
Przykłady:
Przykładowe portale tematyczne:
Współcześnie internetowe portale tematyczne, podobnie jak telewizyjne kanały tematyczne, stały się bardzo skutecznym kanałem promocyjnym dla firm, marek produktów i usług. Tego typu portale świetnie się sprawdzają w działaniach reklamowych. Ponadto do danej strony firmowej z uznanych i cenionych przez internautów portali, istotnie przyczyniają się do wzmocnienia pozycji tej strony w wynikach wyszukiwania w Google.
Geolokacja
Geolokacja -
to technologia pozwalająca na określenie położenia geograficznego danego urządzenia elektronicznego we współrzędnych GPS.
Liczba i znaczenie urządzeń mobilnych takich jak smartfony oraz tablety w naszym codziennym życiu gwałtownie rośnie. Wszystkie te urządzenia są wyposażone w moduły GPS zapewniające możliwość bardzo dokładnego zlokalizowania takiego urządzenia.
Geotagowanie
Geotagowanie-
to wstawienie znaczników z informacją o położeniu danego obiektu (jego współrzędnych geograficznych) do tego obiektu.
Geatagowanie ułatwia wykrycie gdzie został wykonany dany dokument a przez to m.in.:
*tworzyć mapy z odpowiednio ulokowanymi zdjęciami
*tworzyć wyszukiwarki dokumentów z np. fotografiami i filmami z jakiekś okolicy
*pośrednio ustalić pozycję osoby, która wykonała zdjęcie.


Usługę pozycjonowania stron www, artefakt kieruje do firm, sklepów internetowych, serwisów informacyjnych, które chcą zwiększyć przychody płynące z ich serwisu internetowego oraz zdobyć nowych klientów w Internecie. Artefakt ma bardzo duże doświadczenie w tym zakresie, działa już na tym polu od 2005 roku, a wg Magazynu Internet są jedną z siedmiu najlepszych agencji SEO w Polsce. Obsługują ponad 400 klientów, w tym największe polskie sklepy internetowe i liderów branż b2b.
Pozycjonowanie stron internetowych (SEO):
Kody 2D, kody Dwuwymiarowe:

Jest to forma graficznego zapisu informacji w postaci dwuwymiarowych obrazków złożonych z czarno-białych kwadratów. Można zastosować je wszędzie tam, gdzie mała ilość miejsca nie pozwala na umieszczenie długiego tekstu. Ułatwiają również szybkie zapisywanie i przenoszenie informacji. Fotokody można zeskanować przy użyciu telefonu komórkowego z aparatem cyfrowym, wyposażonego w aplikację do odczytywania fotokodów.
Aplikacja na urządzenia mobilne:
Aplikacja mobilna-
(ang. mobile software / mobile application) – ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania.
Do tej pory większość z nich pisana jest w technologii Java ME. Przykładem zastosowania aplikacji mobilnych jest tzw. „bankowość mobilna”, która ułatwia klientom dostęp do konta bankowego z możliwością dokonywania operacji bankowych.

W zależności od celu oraz sposobu korzystania z nich można podzielić na:

*samodzielne –
działające bez potrzeby dostępu do internetu, np. Firechat pozwalający łączyć urządzenia z pomocą wi-fi i bloetooth
*
klienckie –
na potrzeb klienta, łączące z odpowiednim serwerem przez internet,
*
internetowe –
w postaci stron mobilnych,
*gry komputerowe

Elektroniczny system informacyjny:
Zadaniem Elektronicznego Systemu Informacyjnego jest wyświetlanie informacji na ekranach telewizorów, monitorach komputerowych lub tablicach LED. Informacje mogą być wyświetlane w formie komunikatów (paski ekranowe), komunikatów pełnoekranowych, zdjęć oraz plików multimedialnych. Zakres wyświetlanych informacje jest różnorodny.

System może korzystać w własnej bazy informacji jak również z plików tekstowych, dokumentów oraz innych źródeł danych takich jak dedykowane system informatyczne.
Szeroki wachlarz możliwości konfiguracyjnych Elektronicznego systemu informacyjnego, powoduje, że system może być wykorzystywany zarówno jako tablica reklamowa, elektroniczna wokanda lub tablica informacyjna na której będą wyświetlane informacje z dowolnych źródeł danych (innych aplikacji, komunikaty, pliki multimedialne, itp.)
Systemy recepcji hotelowych:
Łączność bezprzewodowa (WiFi):

technologie wspierające obsługę gości
Technologie wspierające informację i promocję
Technologie wspierające sprzedaż usług turystycznych
dIGITAL SIGNAGE:
Pay-tv:
centrale telefoniczne:
ZaMKI elektroniczne:
Systemy gastronomiczne:
Minibary:
Systemy finansowo-księgowe:
Systemy BMS:
Telepresence:
Minibary- lodówki hotelowe
to coraz częściej spotykany element wyposażenia pokoi w nowoczesnych obiektach hotelowych, nie tylko najwyższej kategorii. Stanowią doskonały sposób na połączenie wygody dla gości, którzy w każdej chwili mają dostęp do szerokiego wachlarza przekąsek i napojów.
W dzisiejszych czasach, praktycznie każdy nowy lub modernizowany hotel, wybiera elektroniczne zamki, zamiast tradycyjnych kluczy mechanicznych.

Elektroniczne zamki hotelowe TESA Hopitality
umożliwiają kompleksowe zabezpieczenie hotelu - zarówno pomieszczeń gości jak i przejść dla personelu oraz pozostałych stref pod kontrolą dostępu. Kluczem użytkownika może być karta zbliżeniowa RFID lub karta z paskiem magnetycznym.
SPIS TREŚCI:
1.
Technologie wspierające sprzedaż usług turystycznych;
*GDS-y czyli Globalne Systemy Rezerwacjne,
*Portale sprzedażowe, zakupowe
*Portale tematyczne
*Przykładowe czasopisma hotelarskie on- line
*Tzw. System Booking engine
*Zastosowanie urządzeń typu "smartfon" w turrystyce i hotelarstwie

2.
Technologie wspierające informację i promocję;
* Geolokacja, geotagowanie
* Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)
* Kody dwuwymiarowe
*Aplikacje na urządzenia mobilne
* Elektroniczne systemy informacyjne, ostrzegawcze

3.
Technologie wspierające obsługę gości;
*Systemy recepcji hotelowych, systemyfezerwacyjne GDS
* Łączność bezprzewodowa (WiFi)
*Didital Signage
*Pay- TV
*Centrale telefoniczne
*Zamki cyfrowe i elektroniczne
*Systemy gastronomiczne
*Minibary
*Systemy finansowo- księgowe
*Systemy BMS ( zarządzanie budynkami)
*Telepresence
centrala telefoniczna
ewidencjująca i naliczająca koszty połączeń, od prostej małej skrzynki (przy kilku aparatach telefonicznych w hotelu) po skomplikowane i rozbudowane centrale połączone z komputerem obsługujące nawet 700 aparatów i mogących jednocześnie odbierać kilka połączeń przychodzących z miasta, centrala powinna zapewniać bezkolizyjne połączenie z recepcją, potencjalny gość, którego telefon nie zostanie szybko odebrany może więcej już nie zadzwonić.
GASTRO (POS, SZEF)
jest kompleksowym rozwiązaniem obsługi rozliczeń gastronomii (restauracji, cateringu) oraz sprzedaży w oparciu o system komputerowy. Programy GASTRO obsługują także żywienie zbiorowe, otwarte i zamknięte.

Soga
to profesjonalny system usprawniający pracę w obiekcie gastronomicznym. System charakteryzuje się prostotą obsługi oraz nowoczesnym interfejsem zapewniającym najwyższą ergonomię i wygodę pracy. Moduł magazynowy umożliwia szczegółowe rozliczanie stanów oraz wartości magazynu, budowanie receptur oraz ewidencjonowanie dokumentów od dostawców. W skład systemu wchodzi moduł współpracy z programem hotelowym, a także moduł zdalnych bonowników (palmtopów) z oprogramowaniem SOGA.
Soga

X2Systems
to pakiet produktów dla gastronomii pomagającym przedsiębiorstwom w osiągnięciu trwałych i wymiernych korzyści biznesowych, działający w środowisku x2systemMicrosoft Windows. Idealnie nadaje sie do pracy jednostanowiskowej, jak również pozwala na efektywną pracę w sieci. Intuicyjny interfejs aplikacji ułatwi pracę z systemem początkującemu użytkownikowi a także zaspokoi oczekiwania doświadczonych operatorów.
X2System

4Rest
to nowoczesny, w pełni zintegrowany program dla gastronomii. Pracuje w środowisku WINDOWS wykorzystując całe jego "dobrodziejstwo" - obsługę myszą, technologię "drag&drop" m.in. dla budowania receptur, definiowania towarów i produktów, możliwość dowolnej konfiguracji wyświetlanych okien, łatwe grupowanie danych. Jest on w pełni zintegrowany z programem HotelOnLine, a także współpracuje z programem BILANS.
Program składa się z dwóch funkcjonalnych modułów POS i Biuro/Magazyn, a użytkownik w zależności od posiadanych uprawnień może płynnie przemieszczać sie miedzy nimi. Całość cechuje: łatwa i intuicyjna obsługa, praca z magazynami w trybie "on-line" - magazyny rozliczane są w momencie zamykania rachunku kelnerskiego.
4REST
Płatna telewizja hotelowa-
telewizja hotelowa jest obecnie traktowana jako element rozrywkowo - informacyjny. Pokój hotelowy jest głównie postrzegany w charakterze miejsca wypoczynku po podróży, bądź potrzeby zaznania odrobiny prywatności. Hotelarze zdają sobie sprawę, iż płatna telewizja jest jednym z podstawowych czynników wpływających na zadowolenie gości hotelowych.
W obiektach o wyższym standardzie płatna telewizja hotelowa stała się niezbędnym wymogiem, przyciągającym do hoteli coraz szersze grona wymagających oraz zadowolonych klientów. Pay-TV ma za zadanie uatrakcyjnić oraz umilić pobyt gości w hotelu.

Programy Finansowo-Księgowe
w dzisiejszych czasach są nieodzownym elementem każdego zintegrowanego systemu informatycznego należy do nich system KS-FKW nowoczesny, kompleksowy System finansowo-księgowy pracujący w środowisku Windows. Współpracuje z innymi Systemami, pozwalając na automatyczne przenoszenie dokumentów pomiędzy nimi, co eliminuje możliwość wystąpienia błędów.
BMS (Building Management Systems)
to zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu. Jest on ważnym elementem inteligentnego budownictwa. BMS gromadzi informacje płynące z całego budynku w jednym miejscu i pozwala na reagowanie w czasie rzeczywistym na zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, by uzyskać optymalne zużycie energii, mediów, poprawić funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz komfort.
Digital Signage –
hotelowa sieć informacyjna
System Digital Signage w hotelu to nic innego jak sieć monitorów LCD (najczęściej wielkoformatowych) rozmieszczonych w lobby hotelowym, restauracji, barach, przed i w salach konferencyjnych oraz ewentualnie nośniki w pokojach hotelowych. Tak skonstruowany system umożliwia informowanie gości o ofercie hotelowej, wydarzeniach, czy emitowanie reklam.
System Digital Signage dla hotelu można zaprojektować dwutorowo, jako: cyfrową informację skierowaną do gościa hotelowego oraz jako informację wspomagającą pracę centrum konferencyjnego. W zależności od założeń danego obiektu hotelowego system DS może obsługiwać jeden lub dwa wymienione obszary.
Digital Signage:

Technologia telepresence
wykorzystywana jest w hotelarstwie w swej zaawansowanej formie z wykorzystaniem obrazu wideo wysokiej rozdzielczości w naturalnych rozmiarach i szerokopasmowego dźwięku przestrzennego głównie do organizowania telekonferencji dla klientów biznesowych, zapewniając kontakt na żywo bliski rzeczywistości wirtualnej. Poza umożliwieniem organizacji biznesowych konferencji, technologia ta znajduje zastosowanie przy zwiększaniu atrakcyjności usług, a także podnosi sprawność operacyjną hotelu.
Telepresence czyli rzeczywistość wirtualna:


Wi-Fi
to skrót od Wireless Fidelity, jest to zestaw certyfikatów sieci bezprzewodowych WLAN.
Sieć Wi-Fi jest najpopularniejszym sposobem dostępu do bezprzewodowego Internetu za pomocą komputera.
Powszechnie występujące HotSpoty w miejscach publicznych takich jak hotele, motele, pensjonaty, czy ośrodki wypoczynkowe, ułatwiają korzystanie z Internetu. W prosty sposób pozwalają uzyskać darmowe połączenie.
X2Hotel
służy do obsługi recepcji hotelowej w oparciu o funkcje programu X2Manager wzbogaconego o funkcje rezerwacji i pobytów, konto rozliczeniowe gościa, definicje obciążeń hotelowych oraz kartoteki pokoi, gości i firm.

Dzięki integracji w jednym systemie obsługi recepcji hotelowej, gastronomii i innych punktów sprzedaży (sklepy, imprezy, catering), całe obroty hotelu mogą być ujęte w jednolitych raportach i statystykach.

X2Hotel zapewnia raporty i funkcje specyficzne dla hotelu, takie jak grafik pokoi i stan obłożenia hotelu, lista przyjazdów i wyjazdów, saldo-lista, lista śniadań, statystyki hotelowe, plan sprzedaży, interfejs do centrali telefonicznej itp. Wspólna z aplikacjami gastronomicznymi X2Kasa, X2manager czy X2Pos są baza danych, funkcje administracyjne i kasowe.

Oprogramowanie X2Hotel może współpracować z zewnętrznymi systemami obsługi dostępu do pomieszczeń hotelowych w postaci zamków elektronicznych.
HotelOnLine to program do zarządzania hotelem, ośrodkiem konferencyjnym, wczasowym, sanatorium, pensjonatem itp.
HotelOnLine w połączeniu z programem dla gastronomii 4Rest tworzy zintegrowane systemy informatyczne pozwalające na sprawne zarządzanie hotelem i restauracją.

Otwarta struktura programów umożliwia użytkownikowi definiowanie, stosownie do swoich potrzeb, wszystkich dostępnych list słownikowych, raportów i wydruków. System jest produktem polskim i całkowicie zgodnym z obowiązującymi przepisami.
HotelOnLine
KONIEC
Prezentacje przygotowała Dominika Cieśla
Full transcript