Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SINIF YÖNETİMİ

No description
by

Fatma Kerdiğe

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SINIF YÖNETİMİ

İSTENMEDİK DAVRANIŞI ÖNLEMEK İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLERDEN BİRİ DE
DÜZELTİCİ MODEL

Modelin amacı istenmeyen durum veya davranışın değiştirilmesidir. İşleyişi istenmeyen sonuç-tepki şeklindedir. Örnek olarak öğrenci kuralları çiğnediğinde zaman geçirmeden davranışla başa çıkılmalıdır. İSTENMEDİK DAVRANIŞA KARŞI DÜZELTİCİ SINIF YÖNETİMİ TEKNİĞİ OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

1. İSTENMEDİK DAVRANIŞI DURDURMALI : davranışın kendiliğinden düzelmesi beklenmemeli o anda son verilmeli yani küfür yada kavga anında öğretmenin tolga bu sınıfta küfredemezsin yada çocuklar hemen yerlerinize oturun bakayım gibi ifadeler kullanabilir.
2. İSTENMEDİK DAVRANIŞA UYGUN TEPKİ GÖSTERİLMELİ : kurallar önceden belli ve istenmeyen davranış hala devam ediyorsa öğretmen tolga yaptığımız anlaşmaya uymuyorsun sırana oturup ödevlerini kendi başına yapmalısın şeklinde uyarıda bulunabilir.

3. ÖĞRENCİ DÜZENLİ OLARAK İZLENMELİ : öğretmen kurallar konusunda kararlı olmalı bir gün sert bir gün gevşek olmamalı tutarsız olursa çocukların kafası karışır tepki ölçmek için davranışı tekrar ederler bu yüzden bu tekrara fırsat verilmemelidir.

4. İSTENMEDİK DAVRANIŞ İSTENDİK DAVRANIŞA YÖNLENDİRİLMELİ : ders esnasında istenmedik davranış gösteren çocuğa dersine dönmesi söylenebilir davranışa devam ediyorsa diğer alternatif derslerden birisini seçerek o dersi yapması istenebilir.uygun bir zamanda çocukla davranışları hakkında konuşulabilir nasıl yardımcı olunabileceği sorulabilir.

5. KURALLARA İTAATSİZLİK KONUSUNDA YASAL OLANI YAPMAYADA HAZIR OLUNMALI : kendilerine göre kuralları kabul etmeyen öğrenciler sınıf veya okuldan uzaklaştırılmalıdır. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

SINIF YÖNETİMİ DERSİ

İSTENMEDİK DAVRANIŞLARIN ÖNLENMESİ

HAZIRLAYAN
20120902087 MİNE ULUDAĞ İSTENMEDİK DAVRANIŞA KARŞI SINIFA ÖZGÜ TEKNİK OLUŞTURMA AŞAMALARI

1. GEREKSİNİMLERİ AÇIK HALE GETİRMELİ VE DENEYİMLERE DAYANARAK SINIRLAR KOYMALI : öğretmen kendinin ve öğrencierin baskın özelliklerinin ve gereksinimlerinin listesini yapmalı ve bu liste sonucuyla öğrencinin yapması gereken ya da yapmaması gereken davranışlar sınırlandırılmalı.

2. İLK GÜNDEN SINIFA UYGUN DAVRANIŞLARIN NELER OLACAGI KONUSUNDA ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞME YAPMALI : uygun koşullarda öğrenmeyi sağlamak için çocuğa hangi konuyu istediği ve nasıl çalışmak istediği sorulmalı öğretmen esnek davranmalı ve uzlaşma konusunda istekli olmalı fakat öğrenciye yakışmayacak istekleri kabul etmeme hakkına sahip olmalı.

3. SINIFTA ETKİN DAVRANIŞSAL YÖNTEM AÇISINDAN KURALLAR VE SONUÇLAR ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE YAZILMALIVE AÇIKLANMALI : birlikte yaşamın amaçlarına uymak için düzen olmalıdır düzeni sağlamanın yolu ise eylemlerin kurallara bağlanmasıdır yani sınıfın ilk gününde öğretmen liderliğinde çocuklarla alınan kararların çocuklar tarafından dikkate alınıp alınmayacağı konusunda emin olunmalı.

4. DESTEKLEYİCİ BİR SİSTEM OLUŞTURULMALI : okul müdürü bilgilendirilip destek alınmalı gerek duyulduğunda diğer öğretmenlerden de destek alınmalı velililer kurallar hakkında bilgilendirilmek üzere kurallar yazılarak gönderilip imza alınmalı ve amacın öğrenmeyi en iyi şekilde gerçekleşririlmesi oldugu söylenerek velilerin desteği kazanılmalı. 5. ÖĞRETMEN ENGELLEYİCİ VE DESTEKLEYİCİ DİSİPLİN ANLAYIŞI İLE İLGİLİ OLARAK NE YAPACAĞINA KARAR VERMELİ : öğretmen, öğrenci öğrenirken kendisini kontrol etmesi için oluşturacağı sınıf ikliminde yapabileceklerinin listesini yapmalı çocuklar için değerli olan ilginç etkinlikler seçmeli.

6. ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLER İÇİN EN İYİ MODEL OLMALI : eğitsel amaçlara ulaşmanın araçlarından biride görgüdür bilginin somut yansımasıyla verilmesi öğrenmeyi kolaylaştırır öğretmen bu durumda model olmalıdır öğretmen çocuklarla kişisel olarak da ilgilenmelidir.

7. ÖĞRENCİ ZORLANDIĞINDA İSTENMEYEN DAVRANIŞ GÖSTERDİĞİNDE VE DERSİNE ÇALIŞMAYI VE SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYİ REDDETTİĞİNDE OLASI SONUÇLARI KONUSUNDA UYARILMALI VE SORUN ÖĞRENCİ İLE BİRLİKDE TARTIŞILMALI : bu davranışlar sergilediğinde öğretmen öğrenciye nasıl yardımcı olabileceğini sormalıdır ve nitelikli öğrenme ortamı yaratılmalıdır.

8. ÖĞRETMEN OLUŞTURDUĞU DİSİPLİN SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRMELİ VE YENİLENMELİDİR : öğretmen sistemin olumlumu olumsuz mu gittiğine eğlenceli olup olmadığına katkı sağlayıp sağlamadığına çocuğun istenmeyen davranışı kontrol edip edemediğine bakmalı disiplin sistemini değerlendirmeli 3.sınıf ve üzeri sınıf ise gözlem sonuçları çocuklarla paylaşılmalı gerektiğinde disiplin sistemi yenilenmeli.
Her öğretmenin disiplin sistemi kendine özgüdür bazıları benzerlikde gösterebilir.
Full transcript