Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ulubione Stadiony

No description
by

Oskar Czernichowski

on 20 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ulubione Stadiony

Pałac Świętego Piotra nocą

Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej).
Watykan, Państwo Watykańskie – miasto-państwo w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, enklawa na terytorium Włoch, w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności.
Watykan- 0,44 km² powierzchni. Liczba ludności zmienia się i oscyluje około 800 osób ,z tym że żadna z nich nie ma stałego zameldowania. Duchowe centrum Kościoła Rzymskokatolickiego, siedziba papieża.
Monako, Księstwo Monako – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.

Od 1865 jest w unii celnej z Francją, a od 1918 Francja uzyskała prawo do stacjonowania wojsk na terenie Monako i zatwierdzania zawieranych przez to państwo umów międzynarodowych.
FLAGA
MONAKO
WATYKAN
NAURU
Monako- 1,95km2 powierzchni. Jest to księstwo z monarchią konstytucyjną będące w unii celnej z Francją. Monako rozciąga się wzdłuż Riwiery francuskiej nad Morzem Śródziemnym. Populacja tego małego państwa-miasta to ponad 30 tys. ludzi. Znane przede wszystkim z kasyn Monte Carlo i rajdów. Bardzo popularne miejsce wycieczek.
Flaga
Nauru – wyspiarskie państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, w odległości około 42 km na południe od równika. Jest obecnie najmniejszą republiką na świecie, zarówno pod względem wielkości (21,3 km kwadratowych), jak i liczby ludności (około 9 400 mieszkańców) oraz trzecim, po Monako i Watykanie, najmniejszym państwem na świecie. Wielkość wyłącznej strefy ekonomicznej wynosi 308 480 km², natomiast powierzchnia wód terytorialnych to 41 km².
Zasiedlone przez ludy Mikronezji i Polinezji, Nauru zostało zaanektowane przez Cesarstwo Niemieckie w 1888 i pozostawało jego kolonią do 1914, gdy zajęły je wojska australijskie. Po I wojnie światowej Nauru stało się terytorium mandatowym kategorii C Ligi Narodów, administrowanym przez Wielką Brytanię. Podczas II wojny światowej Nauru było okupowane przez wojska japońskie.
Od 1968 państwo niepodległe. Wcześniej znane jako Przyjemna Wyspa.
TUVALU
Tuvalu- 26km2 powierzchni. Nauru znajduje się na terenie Polinezji na Oceanie Spokojnym. Tuvalu tworzy archipelag ,w skład którego wchodzą 6 atoli i 3 wyspy. Uzyskały niepodległość w 1978 roku. Są domem dla ponad 12 tys. ludzi.
Flaga
NAJMNIEJSZE
PANSTWA

SEALAND
Sealand (ang. Principality of Sealand) – mikronacja znajdująca się na dawnej platformie przeciwlotniczej Fort Roughs (o wymiarach 40 × 140 m) z czasów II wojny światowej[1], która położona jest na Morzu Północnym, ok. 11 km od wybrzeża Harwich we wschodniej Anglii (Wielka Brytania) na wodach przybrzeżnych Suffolk. Na platformę można dotrzeć drogą powietrzną lub wodną.

Sealand powstał w 1967 roku kiedy opuszczona platforma została zajęta przez Roya Batesa, który ogłosił się księciem. Jego współpracownicy, przyjaciele i rodzina twierdzą, że jest to niezależne, niepodległe od korony brytyjskiej (suwerenne) państwo. Sealand nie jest jednak uznany ani za suwerenne państwo, ani nawet za quasi-państwo. Znajduje się zaś w jednej grupie wraz z takimi tworami jak Seborga czy Hutt River, które w ogóle nie są elementem międzynarodowej polityki (choć część z nich do tego aspiruje), jak to ma miejsce w przypadku np. Cypru Północnego czy Somalilandu, a ich „istnienie” wynika w głównej mierze z ich ignorowania lub traktowania jako swoisty folklor przez władze poszczególnych państw. Wspomniane byty są określane jako mikronacje (należy zwrócić uwagę, że w języku polskim to określenie jest stosowane również w odniesieniu do odmiennych tworów – państw wirtualnych; por. państwa nieuznawane).
Flaga
Full transcript