Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

mapa mysli

No description
by

Kris Guttenbergovitz

on 31 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of mapa mysli

JEDNA PLANETA OKOLO 7MLD LUDZI TENDENCJA STALE ROSNĄCA WYKRES: TOTAL WORLD POPULATION OGRANICZONA ILOŚĆ SUROWCÓW TENDENCJA STALE MALEJĄCA wykres „ropa-odkrycia-wydobycie” GDYBY USTAWIĆ KOŁO SIEBIE 7 OSÓB ...to 5 z nich posiadałoby telefon komórkowy,
1 nie miałaby dostępu do wody pitnej,
i jedna cierpiałaby z powodu głodu
statystycznie nawet więcej niż 1 - co 6 osoba na świecie głoduje Nie znaczy to jednak, że statystyki rozłożone są równomiernie. Nie w każdej części świata sytuacja przedstawia się tak samo. Istnieje szereg wskaźników pokazujących jak wygląda poziom życia w poszczególnych krajach. dlaczego „szereg wskaźników”, a nie po prostu PKB? mapa N-S GLOBALNA PÓŁNOC
GLOBALNE POŁUDNIE Linia podziału między krajami rozwijającymi się i rozwiniętymi przebiega wzdłuż granicy ubóstwa, dzieląc świat na obszary biedy i dobrobytu. Próbując dzielić te grupy krajów stosowano różne nazwy, począwszy od pejoratywnie brzmiących “krajów Trzeciego Świata”, poprzez “kraje słabo rozwinięte czy rozwijające się”. Dziś mówiąc o różnicach rozwojowych między krajami używa się terminów “Globalna Północ” na określenie krajów bogatych i “Globalne Południe” w odniesieniu do państw biedniejszych.

Ważne jest to, że terminy “Północ – Południe” są względnie neutralne i nie powodują negatywnych skojarzeń, takich jak np. “Trzeci Świat” sugerujący, że są jakieś inne, lepsze światy ŻYJEMY W
GLOBALNEJ WIOSCE skąd pochodzą surowce naturalne? SZEWC BEZ BUTÓW CHODZI Duża część wydobywanych na świecie surowców pochodzi z krajów Globalnego Południa (w ostatniej dekadzie Afryka posiadała 1/3 światowych zasobów) a zaspokaja nieustannie rosnące potrzeby krajów Globalnej Północy. wykres „dzienna baryłka” PEAK OIL według wciąż rosnącej grupy naukowców
znajdujemy się blisko daty szczytu produkcji ropy naftowej historycznego momentu największego jej wydobycia (niektórzy uważają nawet, że mamy go już za sobą), po którym ilość wydobywanej ropy będzie się już stale zmniejszać CIEKAWOSTKA: Według danych amerykańskiej Energy Information Administration, światowa produkcja ropy konwencjonalnej osiągnęła szczyt w maju 2005, przy wielkości wydobycia 27 mld baryłek/rok CZY ZASTANAWIAŁEŚ SIĘ KIEDYŚ,
JAKI WPŁYW MOŻE MIEĆ TWOJE
CODZIENNE ŻYCIE NA MIESZKAŃCA
DEMOKRATYCZNEJ REPUBLIKI KONGA,
CZY ZAMBII? AFRYKA – KLĄTWA BOGACTW wydobycie ropy w Delcie Nigru…
(dodatkowy plik tekstowy) poprzez swój telefon komórkowy
wspierasz konflikt zbrojny
w Demokratycznej Republice Konga "Gdybyśmy nie byli tak bogaci, bylibyśmy o wiele szczęśliwsi…”
(dodatkowy plik tekstowy) KRWAWE SUROWCE
I POLITYKA KRAJÓW BOGATYCH
(dodatkowy plik tekstowy) DOSTĘP DO ŻYWNOŚCI
JEST PODSTAWOWĄ
I UNIWERSALNĄ POTRZEBĄ W CHWILI OBECNEJ OKOŁO
1/5 LUDNOŚCI ŚWIATA JE ZA DUŻO
(CHOROBLIWA OTYŁOŚĆ) I OKOŁO
1/5 GŁODUJE W KRAJACH BOGATEJ PÓŁNOCY KONSUMENCI CHCĄ
JEŚĆ CORAZ WIĘCEJ I CORAZ TANIEJ WIELKIE KONCERNY I ICH POLITYKA:
przemysłowy chów zwierząt,
przemysłowe rolnictwo,
tania siła robocza Chów przemysłowy zwierząt to opracowany "naukowo" system, gdzie zwierzęta są traktowane jak "produkty przemysłowe".

Rutynowo podawane są antybiotyki potrzebne do utrzymania zwierząt przy życiu w tych nieludzkich, przmysłowych warunkach - przyczynia się to do powstawania nowych szczepów bakterii odpornych na antybiotyki, wobec których współczesna medycyna jest bezradna.

Blisko połowa z 25-30 tys. ton antybiotyków używanych rocznie w USA jest podawana zwierzętom hodowlanym na wielkich fermach.

więcej - Marek Kryda -
http://marek-kryda.blog.ekologia.pl/okrucienstwo-chowu-przemyslowego-zwierzat-to,929 Przemysłowe rolnictwo zakłada zwiększone wykorzystanie chemii oraz roślin genetycznie modyfikowanych (GM). Na farmach przemysłowych pracownicy często są nie tylko niedopłacani, ale też pracują w warunkach niewolniczych.

Brazylia, mimo że już w 1888 roku całkowicie zniosła niewolnictwo poprzez ustawę nazwana „Złotym Prawem” to jednak brazylijski rząd nadal przyznaje, że około 25 000 Brazylijczyków pracuje w warunkach analogicznych do niewolnictwa, karczując ziemię, pracując na fermach bydła czy farmach soi. W 2005 roku brazylijska grupa specjalna typu SWAT, przeprowadzając rewizje 188 gospodarstw uwolniła 4133 niewolniczo pracujące osoby

[źródło-> http://hdr.undp.org/en/reports/global/hdr2007-8/papers/Volpi_Giulio.pdf ]. ZASIĘG POLSKIEGO SCHABOWEGO
(dodatkowy plik tekstowy) W KRAJACH BOGATYCH
MARNUJE SIĘ
OGROMNE ILOŚCI
JEDZENIA ILE ŻYWNOŚCI SIĘ MARNUJE? Na świecie, co roku wyrzucamy
1.3 mld ton jedzenia. Stanowi to
1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności.

W typowym domu
Europejczyka wyrzuca się
20-30% kupionego jedzenia,
2/3 z tego nadawałoby się jeszcze do spożycia, a przecież marnowana żywność wystarczyłaby na wykarmienie głodujących. Jeśli weźmiemy pod uwagę to jak żywność jest produkowana, uprawiana, przechowywana, przetwarzana, sprzedawana, gotowana itd. wówczas otrzymamy ogromną ilość zmarnowanej nie tylko żywności, ale i energii.

Szacuje się, że w USA ilość energii, która jest marnowana w wyniku wyrzucania żywności stanowi prawie 2% całkowitego rocznego zapotrzebowania energetycznego.

(love food hate waste - http://globalnepoludnie.pl/love-food-hate-waste) NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI! Warto też doszkolić się w przerabianiu dań jednych w drugie.

Na stronach takich jak www.niemarnuje.pl czy www.lovefoodhatewaste.com (strona w j. angielskim) można znaleźć sposoby jak z pozostałości po "wczorajszym" obiedzie wyczarować coś nowego.

Wykorzystując w 100% zasoby własnej lodówki,
mniej żywności wyrzucamy, a więc oszczędzamy pieniądze.
Mniej wyrzucając - mniej energii i wody marnujemy a także wstrzymujemy produkcję nadprogramowego metanu, który wytworzyłby się na wysypisku z wyrzuconych produktów. CIEKAWOSTKA: Freeganie, czyli jedzenie ze śmietnika... freeganie to osoby, które swoje posiłki przygotowują w oparciu o to, co wyrzucą inni. Nie znaczy to wcale, że są to osoby, których nie stać na zakup jedzenia, wręcz przeciwnie. Freeganie często są wykształceni i czynni zawodowo, a przygotowywanie posiłków z odpadków to ich sprzeciw wobec obecnego systemu. Nie godzą się oni z tym, że, podczas gdy tak wiele ludzi głoduje, w ich kraju marnuje się olbrzymie ilości żywności. CZY WIESZ? aby wyprodukować:
1 kg mięsa potrzeba 12 kg zboża i soi;
1 kg pszenicy potrzeba 190 litrów wody;
1 kg mięsa potrzeba średnio 20 000 litrów wody
(produkcja 1 kg wołowiny pochłania aż 50 000 litrów wody!);
Ilość ziemniaków, które można uzyskać z 1 akra ziemi to 18 000 kg;
Ilość wołowiny, którą można wyprodukować na 1 akrze ziemi to zaledwie 112 kg;
Aż 100 mln ludzi można by nakarmić do syta,
Typowy europejski samochód musi przejechać 250 km, aby wyemitować tyle CO2, ile wydziela produkcja 1 kg wołowiny. Przemysłowa produkcja mięsa a głód? http://globalnepoludnie.pl/Przemyslowa-produkcja-miesa-a-glod. PRZEŁAWIANIE ŁOWISK 90% spośród europejskich łowisk jest w bardzo złym stanie.
Europejskie morza, w tym Bałtyk, niegdyś obfitujące w życie,
opustoszały w wyniku przełowienia.

Aż 8 na 10 światowych łowisk znajduje się na granicy wyczerpania zasobów albo jest w pełni wyeksploatowana. Sytuacja w Europie należy do najgorszych. ... Na skutek przełowienia łowisk europejskich rybacy Globalnej Północy migrują w inne części świata poszukując nowych łowisk.

Znaleźli je m.in. w Afryce. Zgodę na połowy w okolicach Somalii ma Unia Europejska, Chińczycy, coraz chętniej zapuszcza się tam także flota rosyjska. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób opłacane są licencje na połowy, a afrykańskie wybrzeże nie jest należycie chronione. Bardzo często zdarza się, że zagraniczne jednostki łowią tuż przy brzegach, podczas gdy obszary te są zarezerwowane dla miejscowych. Niektóre łodzie stosują też zabronione metody połowów - takie jak przyciąganie ryb światłem, czy rozwieszanie sieci między dwiema łodziami i przeciąganie ich po dnie. PIRACI z Somalii Na skutek przeławiania wód Somalii przez kutry rybackie z krajów rozwiniętych somalijscy rybacy zostali pozbawieni środków do życia. Buntując się przeciwko kłusowniczym kutrom Północy zaczęli zajmować się piractwem. W Nigerii piraci zaczynali od walki z przemysłem naftowym. Dla tubylczych społeczności zamieszkujących dziewicze tereny Puszczy Amazońskiej wycinka drzew i późniejsze przekształcenie terenu w przemysłowe, chemiczne pole uprawne czy oddanie go pod hodowlę bydła oznacza zrównanie z ziemią całej wioski. Dla rdzennych mieszkańców deforestacja = śmierć, a w "najlepszym" wypadku całkowita utrata tożsamości kulturowej. Na skutek tego członkowie pierwotnych plemion uzyskują najniższy status społeczny i są skazani na życie w skrajnym ubóstwie. ODBIERANIE ZIEMI, CZYLI LAND GRABBING
proceder ten ma miejsce również w Afryce Tysiącom najbiedniejszych ludzi na świecie odbierane są domy i środki do życia w wyniku nowej fali handlu gruntami. W jednym z przypadków co najmniej 22 500 ludzi w Ugandzie straciło swoje domy i ziemię, robiąc miejsce dla brytyjskiej firmy sektora leśnego - New Forests Company (NFC). NFC na swoich stronach internetowych opisuje się jako zrównoważona i społecznie odpowiedzialna firma sektora leśnego, która obecnie posiada licencje do upraw drzew w Ugandzie, Tanzanii, Mozambiku i Rwandzie.

Do eksmisji mieszkańców z przejętych terenów często dochodziło z użyciem przemocy fizycznej, niszczenia mienia, roślin oraz zabijania zwierząt hodowlanych.

Po wysiedleniu z wioski wielu mieszkańców zostało bez środków do życia, bez wystarczającej ilości żywności czy pieniędzy potrzebnych, aby mogli m.in. posyłać swoje dzieci do szkoły. Nie otrzymali również odszkodowań, ani zastępczej ziemi.

więcej - ttp://globalnepoludnie.pl/Uganda-przejecia-ziemi-poglebiaja PRODUKCJA ŻYWNOŚCI TO POLITYKA KRAJÓW BOGATYCH SUBWENCJE I DOPATY A W KOSEKWENCJI
NADPRODUKCJA Subwencje. Rolnicy z Globalnego Południa nie mają szansy na konkurowanie z dofinansowanym rolnictwem Północy. W wyniku zawarcia niesprawiedliwych umów handlowych południowy rynek jest zalewany tanimi produktami z Północy. Gdy na lokalnych bazarach pojawiają się tańsze produkty, lokalne rolnictwo przestaje być opłacalne. BEZROBOTNYCH ROLNIKÓW
nie stać na importowaną żywność... "Dotacje wprowadzone przez Unię Europejską są na tyle duże, że tanie warzywa szklarniowe z Hiszpanii i innych krajów południowej Europy zaczęły pojawiać się na rynku Afryki Zachodniej, wypierając miejscowych,
najczęściej bardzo drobnych wytwórców.

Uderzyło to w tysiące osób, których jedynym bogactwem
był kawałek ziemi pod miastem i które dzięki ciężkiej,
ręcznej pracy uprawiały warzywa sprzedawane na lokalnym rynku.

Proces przyniósł łatwe do przewidzenia i katastrofalne skutki, pogłębiając ubóstwo, tych, którzy najbardziej potrzebowali pomocy."

Więcej na ten temat w artykule „Subwencje a ubóstwo” http://globalnepoludnie.pl/Subwencje-do-rolnictwa-a-ubostwo-w) Rolnictwo przestaje być opłacalne byli rolnicy stają sie w 100% zależni od importu kraje bogate są w 100% pewne,
że mogą sprzedać swoje produkty, więc mogą dowolnie sterować ceną. Żyjemy w „globalnej wiosce”
i uczymy się czerpać z tego korzyści.
Wyjazd do innego kraju jest prostszy niż kiedykolwiek. TURYSTYCZNY APARDHEID NADMIERNA KONSUMPCJA ZA DUŻO PRODUKUJEMY, KUPUJEMY, WYRZUCAMY
ZA DUŻO MARNUJEMY! do zobrazowania sytuacji polecamy film
THE STORY OF STAFF / OPOWIEŚĆ O RZECZACH * MADE IN KUPUJĄC PRODUKTY
POCHODZĄCE Z DRUGIEGO KOŃCZ ŚWIATA
WIKŁAMY SIĘ W ŁAŃCUCH GLOBALNYCH ZALEŻNOŚCI
DOKŁADAMY SWOJĄ CEGIEŁKĘ DO WYZYSKU PRACOWNIKÓW „Większość ubrań, które kupujemy w Polsce
jest produkowana w Azji czy Europie Wschodniej.
Szyją je głównie kobiety, młode dziewczęta w wieku od 16 do 25 lat.
Płace, które otrzymują są tak skandalicznie niskie (nawet jak na lokalne warunki), że z trudem są w stanie wyżywić siebie i swoje rodziny.
Wynagrodzenia nie wystarczają na pokrycie kosztów jedzenia,
czynszu czy lekarstw. Pracują po 12-16 godzin dziennie,
6-7 dni w tygodniu w warunkach urągających ich godności,
a za dodatkowe nadgodziny (do których zwykle są przymuszane przez pracodawców) nie dostają ani grosza więcej.”

http://ekonsument.pl/a598_kto_szyje_nasze_ubrania.html CIEKAWOSTKA: życie bez pieniędzy Pewna Niemka otworzyła sklep, w którym nie można płacić gotówką. Jedyną akceptowalną formą płatności jest handel wymienny.Płaci się rzeczowo, lub w usługach.

Emerytowane fryzjerki ścinają włosy bezrobotnym elektrykom, którzy za to np. naprawiają im kuchenki. Nauczycielki angielskiego dają lekcje języka w zamian za wyprowadzanie psa na spacer itd. CSR – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) Spalanie paliw kopalnych powoduje emisje gazów cieplarnianych (m.in. CO2), które z kolei są odpowiedzialne za zmiany klimatu. (dodatkowy plik tekstowy ”Zmiany klimatu”) Prawodawstwo klimatyczne.
(dodatkowy plik tekstowy) Jest nas ponad 7 miliardów, żyjemy w różnych częściach świata,
ale wciąż na jednej, skończonej planecie. Wpływamy na siebie nawzajem każdego dnia, pamiętajmy o tym. Nasze codzienne życie, wpływa na życie mieszkańców w innej części globu niczym efekt motyla. Podczas naszych codziennych wyborów nie dawajmy się robić w „zielonego balona”, nie bądźmy obojętni, wyrażajmy głośno swój sprzeciw dla niesprawiedliwości, a przede wszystkim podejmujmy mądre, odpowiedzialne decyzje podczas wyborów, zabierajmy głos w debatach – bądźmy obywatelami zmian.

Be the change you want to see in the world! / Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie!
Mahatma Gandhi Mapa myśli powstała w ramach kampanii Polskiej Zielonej Sieci logo PZS Kampania “Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa” jest prowadzona w ramach programu MSZ Edukacja Globalna 2012 logo PP Więcej informacji o kampanii znajdziesz na stronie www.globalnepoludnie.pl Jesteśmy także na facebooku https://www.facebook.com/globalnepoludnie. Planuj rozsądnie swoje zakupy, kupuj tylko tyle ile potrzebujesz, najlepiej od lokalnych producentów
i zwracaj uwagę na daty podawane na opakowaniach: "ważne do" to nie to samo co "najlepiej spożyć przed". * widziało go już ponad 15 mln osób na całym świecie OPOWIEŚĆ O RZECZACH CIEKAWOSTKA Nie w każdej części świata sytuacja przedstawia się tak samo. Istnieje szereg wskaźników pokazujących jak wygląda poziom życia w poszczególnych krajach.
Full transcript