Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Święta Antonina z Nicei

No description
by

Agata Rutz

on 6 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Święta Antonina z Nicei

4 Maja-Święto Antoniny
Czwartego dnia Antoninę przyprowadzono przed oblicze rządcy. Sąd oddał ją na pohańbienie do domu publicznego. Tam jeden ze strażników - dwudziestotrzyletni Aleksander, postanowił pomóc jej w ucieczce. Narzucił na nią swój płaszcz, a sam pozostał w pomieszczeniu. Kiedy wszystko wyszło na jaw Aleksandra aresztowano, a za Antoniną rozesłano listy gończe. Gdy jednak żołnierza postawiono przed sądem, męczennica powróciła i razem zaczęli wychwalać Pana i osądzać swych prześladowców.
Niepewna śmierć
IMIENNICZKI
Z powodu odległych czasów, w których żyła święta Antonina jej śmierć przedstawiana jest na różne sposoby. Miało to miejsce w 313 r. Jedna z wersji mówi, że po powrocie z Aleksandrem, żołnierze oblali ich smołą, wtrącono do głębokiego dołu i zasypano ziemią. Inne źródło mówi natomiast, że święta została spalona żywcem.
Gdy tylko zaprzestano prześladowań chrześcijan, relikwie męczenników, w obecności których miały miejsce cudowne uzdrowienia, przeniesiono do Konstantynopola.
Wierni modlą się do świętej o pomoc przy próbach gwałtu oraz o wstawiennictwo w czystości małżeńskiej.
$1.25
Monday, February 17, 2014
Vol XCIII, No. 311
HISTORIA ŚWIĘTEJ ANTONINY
Znaczenie imienia
Urodzona w III wieku. Urodziła się w Nicei w Bitynii. Była bogobojną chrześcijanką. Gdy za cesarza Dioklecjana wybuchły kolejne prześladownia, pojmano ją i wtrącono do więzienia. Rządca Fest próbował przekonać ją obietnicami, aby wyrzekła się Chrystusa. Proponował by jako mądra i czysta dziewica została kapłanką bogini Artemidy. Obiecywał przy tym liczne dary i honory. Ona jednak odrzuciła wszystko, nazywając pogańskie bożki diabłami. Rozgniewany rządca polecił pobić dziewczynę i wtrącić na trzy dni do lochów. Jednocześnie rozkazał dowódcy strażników, aby dobrym słowem próbował przekonać męczennicę do wyrzeczenia się Chrystusa. Jednak i jego starania nie przyniosły żadnych rezultatów.
Antoniny wpływają na ludzi łagodząco. Nie można się na nie złościć ani gniewać. Działają rozbrajająco. Mają dar wygaszania napięć, przywracania pokoju; potrafią przywołać do ładu nerwusów i bałaganiarzy. Ich wewnętrzny spokój i równowaga udziela się otoczeniu. Są miłośniczkami sztuki i poezji, i lubią się otaczać ładnymi drobiazgami. Kochają dom i znają się na sztuce jego prowadzenia. Uwielbiają przyjmować gości. W swoich mężczyznach zakochują się od pierwszego wejrzenia i nie dręczą ich wygórowanymi wymaganiami. Są ostoją porządku i bezpieczeństwa w rodzinie.


Święta Antonina z Nicei
Błogosławiona Antonina Guainari.
Urodziła się w Brescii. Tam wstąpiła do zakonu dominikańskiego, w którym przez długie lata słynęła z wybitnie surowego życia, wyrzeczeń i umartwiania się. Przeniesiona do klasztoru w Ferrarze, zreformowała go i podniosła gorliwość sióstr. Żyła na przełomie III i IV w. Imieniny 27 października
Błogosławiona Antonina z Florencji .
Gdy w młodym wieku owdowiała, wstąpiła do założonego przez bł. Anielę z Foligno III zakonu we Florencji. Przełożona domu zakonnego w Akwili. Założycielka nowego zgromadzenia żeńskiego w Akwili. Z pokorą znosiła długotrwałą chorobę. Zmarła w 1472 roku. Imieniny 28 lutego
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ
AGATA RUTZ
Full transcript