Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kataklizmy w dziejach ludzkości przedstawione w dziełach szt

No description
by

Aneta Jankowska

on 16 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kataklizmy w dziejach ludzkości przedstawione w dziełach szt

Czy Atlantyda istniała naprawdę?

Przez wieki, a szczególnie w XIX i XX w. problem Atlantydy frapował szerokie kręgi ludzi. Do 1920 ukazało się ponad 1200 artykułów naukowych i utworów literackich na ten temat. Analizom poddawano również sam tekst Platona. Przedstawiciele nauk humanistycznych dość krytycznie podchodzili do opisów starożytnego filozofa, uważając dzieje Atlantydy za utopijną historię wymyśloną przez Platona dla przedstawienia jego poglądów politycznych i społecznych.
Obecnie hipoteza Atlantydy jako zatopionego kontynentu w kręgach naukowych przyjmowana jest sceptycznie. Jednak kwestia jej istnienia i jej ewentualnej lokalizacji w pewnym stopniu przyczyniła się do rozwoju różnych dziedzin: archeologii, etnografii, historii sztuki, geografii, geologii i klimatologii. Przyczyniła się do poszerzenia wiedzy na temat m.in. kształtowania się kontynentów, charakteru dna morskiego, poznania trudno dostępnych obszarów Ziemi oraz starych cywilizacji amerykańskich.
Atlantyda w kulturze
Atlantyda znalazła swoje odbicie w literaturze jak i we współczesnej kulturze masowej. Ponadto stała się również pożywką dla różnych pseudonaukowych spekulacji.
Atlantyda, Atlantis –
mityczna kraina, która miała być miejscem istnienia rozwiniętej cywilizacji zniszczonej przez serię trzęsień ziemi i zatopionej przez wody morskie.
Opis Platona
Atlantydę jako pierwszy z autorów starożytnych opisał Platon. Jako źródło podał ustną tradycję przechowywaną w ateńskim rodzie Solona, który miał usłyszeć tę historię od egipskich kapłanów. W dialogu Timajos czytamy o wspaniałym królestwie położonym na wyspie większej od Libii (Prowincji Afryka) i Azji razem wziętych, która znajdowała się za Słupami Heraklesa (Gibraltarem). Królestwo to władało również, jak pisał Platon, okolicznymi krainami i dążyło do dalszych podbojów, ale zostało powstrzymane przez walecznych przodków Ateńczyków. Nadszedł jednak jego niespodziewany kres: przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy, a wyspa Atlantyda zanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła. Miało się to zdarzyć w IX tysiącleciu p.n.e.


Kreta
Najbardziej racjonalną wydaje się teoria, że mityczną Atlantydą jest Kreta. Według zwolenników tej teorii zagłada kultury minojskiej przypomina kataklizm opisany przez Platona. Podczas erupcji olbrzymiego wulkanu na Thirze powstała gigantyczna fala tsunami, która zniszczyła portowe miasta Krety, dla której handel morski stanowił podstawę gospodarki. Ponadto olbrzymie ilości pyłu wyrzucone podczas eksplozji w atmosferę doprowadziły do zmian klimatycznych trwających około 10 lat (ślady tych popiołów znaleziono, między innymi, w lodowcach Grenlandii), które sprowadziły nieurodzaj, co osłabiło gospodarkę minojskiej Krety. Osłabienie potężnego sąsiada wykorzystali Mykeńczycy z kontynentalnej Grecji, którzy ostatecznie podbili wyspę (czego śladem mają być opisy wojen Greków z Atlantami)
Arystoteles, uczeń Platona, krytycznie podchodził do tych informacji. Podobne stanowisko zajmował grecki geograf Strabon oraz rzymski przyrodnik Pliniusz, ale inni starożytni filozofowie, geografowie i historycy pod wpływem szczegółowości opisu i autorytetu Platona uznawali zazwyczaj historię o Atlantydzie za prawdziwą.
W innym dialogu (Krytias) Platon opisuje ukształtowanie terenu, architekturę, ustrój polityczny i bogactwa Atlantydy. Miała to być ziemia obfitująca w drewno, metale szlachetne i diamenty, które występowały tak powszechnie jak drzewa owocowe, warzywa i zioła. Wysokie góry chroniły mieszkańców przed mroźnymi północnymi wiatrami. Na łąkach, wśród strumieni i jezior pasły się ogromne stada oswojonych i dzikich zwierząt. Wyspa była podzielona na dziesięć prowincji. Każdą z nich rządził w harmonii i pokoju król.
Podczas podziału świata między bogów Atlantyda przypadła Posejdonowi. Pragnąc uczynić Atlantydę bezpieczną, otoczył ją koncentrycznymi wałami obronnymi i fosami. Atlantydzi (potomkowie Posejdona i kobiety o imieniu Klejto) w oparciu o te fortyfikacje zbudowali wspaniałe miasto. Na wzgórzu postawili królewski pałac ze świątynią Posejdona w środku. Była ona otoczona złotymi murami i wyłożona srebrem. W jej wnętrzu znajdował się złoty posąg boga powożącego rydwanem ciągniętym przez sześć skrzydlatych koni.
W mieście znajdowały się liczne świątynie, tereny wypoczynkowe oraz tor wyścigów konnych. Zimne i gorące źródła zasilały zbiorniki wody pitnej i łaźnie. W porcie stały rzędy doskonale wyposażonych, gotowych do rejsu trirem.
Antarktyda
Istnieje też pogląd, jakoby Atlantydą była Antarktyda przed jej zlodowaceniem. Ta hipoteza, mówi że w czasach ostatniej epoki lodowcowej Antarktyda była wolna od lodowca i panował na niej klimat umożliwiający powstanie zaawansowanej kultury i jej wyżywienie. Zniszczenie przez lodowiec miało nastąpić ok. 10 000 lat p.n.e. Teoria ta nie wyjaśnia ostatecznie dalszych losów Atlantów. Istnieje prawdopodobieństwo, że część z nich zdołała ocaleć i została rozsiana na całym świecie dając zalążek późniejszym cywilizacjom – tłumaczy to istnienie najstarszych kultur rolniczych z okolic Titicaca, Etiopii i Tajlandii.
Teoria ta ma też wyjaśniać genezę monumentalnych budowli istniejących do dziś jak egispkie piramidy czy starożytne miasta Majów i Azteków.
Inne lokalizacje
Ameryka
Po 1500 roku zaczęto łączyć nowo odkryty ląd, Amerykę, z platońską Atlantydą. Pogląd ten jako pierwszy wysunął nadworny astrolog angielskiej królowej Elżbiety I, John Dee. Słabością tego poglądu był fakt, że Ameryka istniała, w przeciwieństwie do zatopionej Atlantydy.
Sardynia
Przylądek Spartel
Tyr
Południowa Hiszpania
Obecność w literaturze
Obecność w kinematografii
,,Atlantyda Zaginiony ląd''
Obecność w malarstwie

-
J.R.R. Tolkien
wzorując się na Atlantydzie stworzył w swych książkach wyspę Númenor, bedącą kopią platońskiej wyspy
- W powieści Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi,
Juliusz Vern
e umieścił motyw odkrycia przez Kapitana Nemo ruin Atlantydy.
- Książka Dziecko Gwiazd Atlantyda
Michaliny Olszańskiej
mówi o fantastycznej historii tejże wyspy
- Natomiast Atlantyda, wyspa ognia autorstwa
Macieja Kuczyńskiego
przedstawia losy pewnego człowieka, dążącego do poznania sekretów mieszkańców Atlantydy.
- Do mitycznej krainy nawiązała także w swoim wierszu "Atlantyda" noblistka
Wisława Szymborska
(wiersz został później użyty jako słowa piosenki Grzegorza Turnaua)
,,Gwiezdne wrota: Atlantyda''
,,Podróż na Tajemniczą Wyspę''
Tomasz Sętowski
"Bramy Atlantydy''
,,Atlantyda''
,,Atlantis'' Matt Watts
Podwodny hotel w Dubaju
Powodzie
Pożary
Wybuchy wulkanów
Huragany i tornada

Kataklizmy ukazane w dziełach sztuki.
Leonardo da Vinci – Seria rysunków „Potop” (1517-1518)
Michał Anioł – Potop
(1508-12)
Hokusai Katsushika –
Wielka fala w Kanagawa
(1829-1832)
Nieznany autor – Powódź
świętej Elżbiety 1421 roku
(1490-1500)
Francis Danby – Potop (1840)


Claude Monet – Powódź (1896)
Trzęsienia Ziemi
Bazylejskie trzęsienie ziemi przedstawione przez malarza Karla Jauslina
Bernardo Bellotto, Pirna

Franciszek Kostrzewski
"Pożar wsi"
Pożar Parlamentu, William Turner
Wincenty Dmochowski
,,Pożar lasu''
William Turner - Wybuch wulkanów
George Julius Poulett Scrope,
Wybuch Wezuwiusza
William Hamilton ,,Obserwacje Wezuwiusza''
Hurricane, Bahamas, 1898 -
Winslow Homer
Tornado, Bahamas, 1899 -
Winslow Homer
,,Tornado2''
Aleksandra Rost
Tornade Alain Gaudin
Temat:

Kataklizmy ukazane w dziełach sztuki.
Czy Antlantyda istniała naprawdę?
Full transcript