Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

BATI ANADOLU DAĞLARI

No description
by

Gökay Gürbüz

on 31 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of BATI ANADOLU DAĞLARI

BATI ANADOLU DAĞLARI
KIYIDA OLANLAR
YUNT DAĞLARI
Kıyılarda ve iç batı kısımda olarak iki bölümde ele alabiliriz.
MADRA DAĞLARI: Balıkesir ilinde; Ayvalık başlayarak Burhaniye, Havran ve İvrindi, İzmir ilinde; Dikili, Bergama ile son olarak Manisada Soma ilçelerine yayılır. Yaklaşık olarak İvrindi kısmı hariç dağın tüm kısımları Ege bölgesindedir.
En yüksek noktası Maya Tepe'dir. Zengin su kaynakları, fıstık çamları ve altın madenciliği ile bilinir.
Yunt Dağları İzmir ve Manisa illeri sınırları içinde kalır. Kuzeyinde Bakırçay ırmağı ve ovası bulunur. Doğuda Gediz ırmağının suladığı Manisa Ovasına uzanır.
AYDIN DAĞLARI
Aydın Dağları genel adını alırlar.Kolayca aşınabilen kütlelerden oluşmuş bu dağlar dar ve derin vadilerle parçalanmıştır. Bu derin vadilerin tabanlarında genellikle kuruyan sel yataklarının çakıllları görülür.Yamaçları ve vadiler zeytinlikler,daha yukarıları ormanlarla kaplıdır.


Ülkemizin güneybatısında bodrum yarımadasının gerisinde, kıyıya paralel bir şekilde kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu olarak uzanan dağlardır. dış sırada "batı menteşe dağları", iç sırada ise "doğu menteşe dağları" vardır. ikisinin arasında da muğla ili merkezi yer alır.
MENTEŞE DAĞLARI
İÇ KISIMLARDA
Türkmen Dağları:Türkmen Dağı, Eskişehir'in güneybatısında bulunur. Zirvesi (1826 m.)Geniş çam ormanlarıyla kaplıdır.
EMİR DAĞLARI
Emir Dağları, kaynağını kendisinden alan ve kuzeye doğru akarak Sakarya Nehri’ne birleşen dereler tarafından derince yarılmıştır. Üzerinde çok sayıda geçici derelerin oluşturduğu "V" biçimli çentik vadiler vardır.
EMİR DAĞLARI
Murat Dağı, Kütahya ve Uşak illerinin en yüksek dağıdır. Uşak ve Kütahya illerinin doğal sınrını oluşturur. Ayrıca bu yükseklikte hem oldukça gür soğuk su hem de sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Türkiye'nin önemli doğa alanları içinde sayılmaktadır
MURAT DAĞLARI
Murat Dağları
Marmara Bölgesi'nde ise dağlar azdır.Daha çok verimli ovalar vardır.
Daha çok verimli ovalar vardır. Balıkesir'in Edremit ilçesi Güre beldesinin kuzey-kuzey batı istikametine düşmektedir. Türkiye'de yalnızca Kazdağı'nda yetişen endemik bir göknar alt türüden oluşur. Yarımadadaki önemli akarsulardan Karamenderes ve Biga Çayı ile çevredeki köy ve diğer yerleşim yerlerine içme suyu sağlayan küçük ölçekli kaynaklar bu dağdan doğmaktadır.
KAZ DAĞLARI
Orası bir cennet
Uludağ
Uludağ, Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ. Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır.
Uludağ'ın yüksek yerlerinde eski buzullara ait izlere raslanmaktadır.Uludağ'ın Zirvesi olan Kara Tepe (2543 m) altındaki kar çukurunda kar yaz kış erimez. Türkiye'nin en alçakta kalıcı kar bulunan dağıdır.Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir.
Türkiye'de ilk teleferik Uludağ'a yapılmıştır
Yıldız Dağları ya da Istranca Dağları, Trakya'nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak, Bulgaristan'dan İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmaktadır.
YILDIZ DAĞLARI
Tekirdağ’ın en önemli yükseltisi olan Tekir Dağları Kumbağ yöresinden başlayarak Marmara Denizi’ne paralel olarak uzanır, Gelibolu Yarımadası’nda son bulur. Tekir Dağları’nın en yüksek yeri Ganos Dağı’dır (945 m.). Çoğunlukla verimsiz topraklardan oluşan Ganos Dağı yer yer ormanlık ve çalılıktır.
TEKİR DAĞLARI
Batı anadolu dağları kırıklı yapıda olduklarından horstlar şeklinde oluşmuşlardır. Aralarında ise Grabenler yani çöküntü ovaları uzanır.
Denize dik uzandıkları için;

İç kısımlara ulaşımı zorlaştırmazlar.
Kıyıların çok girintili çıkıntılı olmasını sağlamıştır.
İklimin iç kısımlara kadar girebilmesini sağlamış. Bu da tarımı olumlu etkilemiştir.
Teşekkürler
Full transcript