Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ŠPANIELSKO

No description
by

Adam Hergot

on 10 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ŠPANIELSKO

ŠPANIELSKO
Španielske kráľovstvo (Reino de España) leží na Pyrenejskom poloostrove a je obklopené Francúzskom, Andorou, Portugalskom a Gibraltarom. Španielsko je destináciou, ktorá láka svojím teplým morom, rozpáleným slnkom a prekrásnou prírodou. Každý rok ho navštívi viac ako 50 miliónov osôb.
Barcelona

Barcelona má 1,6 milióna obyvateľov. Leží na pobreží Stredozemného mora na severovýchode Španielska. Po Madride je to druhýé najväčie mesto španielska. Barcelona patrí medzi najvýznamnejšie španielske mestá, svojou polohou a relatívnou blízkosťou pri francúzskych hraniciach je pre veľa Európanov ľahšie dostupná ako Madrid.

Kultúra
Španielsko má bohatú výtvarnú kultúru, v ktorej vynikli osobnosti ako Goya v 18. a 19. storočí , Picasso, Dálí a Miró v 20. storočí. Španielsku hudbu a tanec flamenco obdivuje celý svet a Cervantesov román Don Quijote predstavuje jeden z míľnikov modernej európskej literatúry.
Doprava
V krajine je možné cestovať letecky, loďou, vlakom aj autom. Domáce lety spájajú všetky dôležité mestá. Železničná sieť je rozšírená vo všetkých regiónoch. Hlavné trate spájajú Madrid s ostatnými veľkými mestami. V Španielsku sa nachádza viac ako 150 000 km ciest.
Jedlo
Španielska kuchyňa je známa paellou (ryžový pokrm s kuracím mäsom, morskými plodmi a zeleninou), tortillou (omeleta so zemiakmi) a sangriou (červené víno podávané s ovocím) . Veľa špecialít španielskej kuchyne je založených na morských jedlách, avšak miestne špeciality nájdeme skôr vo vnútrozemí, ako na pobreží
Obyvatelstvo
Počet obyvateľov: 39,2 mil.
Zloženie obyvateľstva:
Španieli - 73%
Katalánci - 16%
Galicijci - 7%
Boskovia - 2%

Náboženstvo je prevažne rímskokatolícke.
Poloha
Španielsko zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova . Pobrežie obmýva na juhu a východe Stredozemné more, na severe Atlantický oceán (Biskajský záliv). Na západe hraničí s Portugalskom, na severovýchode s Francúzskom a Andorrou
Životný štýl
Španielsko je obzvlášť pútavé pre mladých ľudí. Jeho slnečné pláže, modré more a nočný život vyplývajúci z temperamentu národa je presne to, po čom túžia. Španieli sú otvorení, úprimní a veľmi spoločenskí. Stretávajú sa v kaviarňach a reštauráciách. Život na uliciach, v baroch a kluboch začína okolo desiatej večer.
Jazyky
Najvýznamnejším a zároveň úradným jazykom Španielska je španielčina, označovaná tu ako kastílčina. K ďalším úradným jazykom patria regionálne jazyky katalánčina (používaná na východe Španielska), baskičtina, galícijčina a arančina.
Madrid
Madrid je hlavným a zároveň najväčším mestom Španielska, leží v jeho centre. Má približne 3,8 milióna obyvateľov, Počtom obyvateľov je to tretie najväčšie mesto v EÚ (po Londýne a Berlíne). Je politickým centrom štátu, sídli tu vláda a španielsky kráľ Juan Carlos I.
ŠPANIELSKO
Španielske kráľovstvo (Reino de España) leží na Pyrenejskom poloostrove a je obklopené Francúzskom, Andorou, Portugalskom a Gibraltarom. Španielsko je destináciou, ktorá láka svojím teplým morom, rozpáleným slnkom a prekrásnou prírodou. Každý rok ho navštívi viac ako 50 miliónov osôb.

Bilbao
Bilbao je štvrtý najrušnejší prístav Španielska, centrum obchodu a v poslednej dobe aj jedno z najrýchlejšie sa meniacich miest Európy je dokonalým obrazom dneška. Z pôvodne priemyselného centra severného Španielska sa s investíciami stáva moderné veľkomesto s množstvom atrakcií, ktoré zaujmú každého.

Kráľovský palác, Madrid
Sagrada Famlia, Barcelona
Full transcript