Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ERDİ MADAN 1096 10-C

No description
by

Durmuş Madan

on 24 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ERDİ MADAN 1096 10-C

Gemi kaptanı: “Mutlaka gemide bir suçlu vardır; kur’a çekelim, suçlu kim ise ona vuracaktır; onu denize atarsak gemi yürür” dedi. Çekilen kur’a Hz. Yunus’a çıktı. Hz. Yunus: “Evet doğru, ben suçluyum” diyerek kendini suya attı. Büyük bir balık Hz. Yunus’u yuttu. Fakat Peygamber, Allah’dan af dilemiş olduğundan, balık kendisini hazmetmedi.

Bu işler oluncaya kadar, Hz. Yunus’un haber verdiği gün gelip çatmıştı: Bir gün Ninova şehrini kara bir duman kapladı. Fırtına ile birlikte ortalık simsiyah kesildi. Halk, dehşete düşüp Hz. Yunus’u anmaya, aramaya başladı. Putları kırdılar. Beklenen felaket ise gerçekleşmedi.
HZ.YUNUS
Yunus Peygamber, Asurlular zamanında, bu ulusa ve bu ülkeye gönderilmiş bir peygamberdir. Ancak soyca Asurlu değildir; İbranilere, İsrailoğulları’na bağlıdır. Kendisinin; İsrailoğulları’nın 70 yıl süren esirliği devresinde Babil’e götürülmüş İsrailoğulları’ndan bir aileden Mezopotamya’da doğduğu tahmin edilmektedir.
Söylentiye göre Hz. Yunus, Allah tarafından, Asurlular devletinin başşehri olan Ninova halkını uyarmaya gönderilmiştir. Ninovalılar son derece refahlı, mesut bir ömür sürüyorlardı. Ancak bolluk ve rahatlık onların ahlakını bozmuştu. Hz. Yunus, onları doğru yola ve tek Tanrı inancına çağırdı. Lakin Ninova halkı kendisini umursamadı. Ahlâksızlıkta ve puta tapmakta devam etti.
Peygamber, onları bir ceza ile korkuttu: “Bu yoldan dönmezseniz, gazaba uğrayacaksınız; şehriniz batıp mahvolacak, gökten taş yağmuru yağacak…” dedi.
Ötekiler, bu tehdide de kulak asmadılar. Yunus, halktan ümidini kesti, yollara düşerek, şehirden ayrılmaya karar verdi. Dicle kıyısına indi, kalkmak üzere bulunan bir gemiye bindi. Ancak gemi, yola çıkmak istemesine rağmen kıyıdan bir karış bile ayrılmıyordu. Çünkü Hz. Yunus, Allah’ın izni olmadan ayrılmak istemişti
Allah cc. Hz. Yunus'u gölgelendirmek için geniş yapraklı çabuk büyüyüp yükselen bir nebat bitirdi. Bazı rivayetlere göre bu ağaç kabak ağacı idi

Peygamber efendimize Kabağı niiçin çok seversiniz ? Diye sorulduğunda

Kardeşim Yunusun ağacı olduğu için buyurması o ağacın kabak olduğuna delalet eder.
Yunus peygamber bu ağacın gölgesinde dinlendikten sonra sıhat buldu ve Vahiyle birlikte Nihovaya geri dönmek için yola koyuldu gittiğinde tüm halkı onu dinliyordu. O ne anlatırsa hemen kabul ediyorlardır. Yunus aleyyselam ve halkı öutlu bir şekilde yaşamaya başladılar. Nitekim yunus aleysselam yaşlandığında Nihavodan uzağa çekildi 83 yaşında vefat etti Türbesi Muslda bulunmaktadır.

Yunus aleysselamın balığı kıyamet gününde onun yanında gelecekti
Hz. Yunus sürekli dua edince Allah cc. onu Balığın karnından kurtardı. Eğer çok tesbih edenlerden olmasaydı, Muhakkak insanların tekrar diriltileceği güne kadar onun karnında kalıp gitmişti. Daha sonra balık onu sahilde bir yere bıraktı " işte biz onu, kendiside hasta olarak açık bir yere çıkarıp bıraktık.
ERDİ MADAN 1096 10-C

Allahuteala mucize olarak Hz. Yunusu balığın karnında yaşatıyordu. Balığın karnı karanlıktı. Hz. Yunusun aklı başında idi pek üzgün olarak Rabbine durumu şöyle arzetti.

La ilahe illa ente

Sübhaneke

İnni küntü minezzalimin
(Senden başka ilah yoktur.)

Seni tenzih ederim)

(Gerçekten ben nefsine zulmedenlerden oldum.)
Full transcript