Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

EEM - 419 MİKROİŞLEMCİLER

No description
by

D.Hilal KAp

on 8 January 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of EEM - 419 MİKROİŞLEMCİLER

AMAÇ
Çizgi izleyen robotta beyaz zemin üzerine siyah ya da siyah zemin üzerine beyaz çizgiyi algılaması amaçlanır. Gelişmiş çizgi izleyen robotta kesikli çizgi olduğu durumda öndeki robotu sollamak, engel algılayıp yolu bulmak ve uygun park yeri bularak pistti tamamlamak amaçlanmıştır. Başka bir deyişle asıl amaç sensörlerin senkronize çalışıp dışardan aldığı veriyi yazılan program doğrultusunda işleyerek uygun çıkışı vermesidir.

Kullanılan Malzemeler
Arduino Uno
L298N Motor Sürücü
QTR-8RC
LM7805
Redüktörlü DC motor
MZ80

Kullanılması Planlanan Malzemeler :

TCS3200
CN70
PIC 16F887A

Malzemelerin Kullanım Amaçları


Arduino Uno :
Mobil uygulamalarda, gömülü sistemlerde başta güvenlik ve performans avantajları sayesinde tercih edilir. Arduino elektronik platformları da açık kaynaklıdır. Bu sayede, platforma ilişkin donanım bilgileri, yazılım kodları herkesin kullanıma açıktır. Bu yapısı Arduino’yu, bireysel çalışmalarda, mikrodenetleyici tabanlı elektronik eğitiminde tercih edilmesini sağlar.

Gelişmiş Çizgi İzleyen

Hazırlayanlar

110106106011 Dürdane Hilal KAP
110106106063 Uğur KELAT
110106106065 Yeliz KURUYAMAÇ
EEM - 419 MİKROİŞLEMCİLER
L298N :

 Aynı anda iki motoru kontrol edebilme ve iki motorun akımlarını karşılayabildiği için tercih edilmiştir.

MZ80 :
Çıkış sinyalinin mikrodenetleyici devrelerine doğrudan bağlanabildiği ve minimum tepki süresi olduğu için tercih edilmiştir.

Neden Arduino kullanılmıştır?
Neden QTR-8RC kullanılmıştır?

Test şeridi okuma, renge göre sıralama, ortam ışığı algılama, kalibrasyon ve renk uyumu gibi uygulamalarda kullanılabilir. 
Renkler birçok renk uzayı içerisinde incelenmesine rağmen, renk sensörlerinde genel olarak en basit ve en kullanışlı renk uzayı olan RGB renk uzayı tercih edilir. Red-Green-Blue ana renklerinin karışımı ile renk değerlerine ulaşmayı hedefleyen bir sistemdir. Sensör yuvalı ve sensör yuvasız olarak ikiye ayrılır. Yuvalı olan sensör dış ortam etkilerini azaltarak daha doğru sonuçverir.

TCS3200
Arduino bir I/O kartı ve Processing dilinin bir uygulamasını içeren bir fiziksel programlama platformudur. Kolay bir şekilde programlanabilir ve çeşitli donanım kombinasyonları ile basit bir şekilde karmaşık devrelerde kullanılabilir. 
QTR-8RC :
Arduino’ya entegre etmesi kolay devre kartıdır. Arduino’ya hazır QTR.h kütüphanesi bulunmasından dolayı tercih edilmiştir.

LM7805 :
Girişine uygulanan 7-35V arasındaki tüm gerilim değerlerini 5V’a sabitler. Arduino’nun 5V ihtiyacından dolayı kullanılmıştır.
Redüktörlü DC Motor :
DC motorun redüktörlü yapısı hareket ve güç iletmek, dönme yönleri elde etmek ve döndürülen iki motorun birbirinden bağımsız hareket etmesini sağlamak amacıyla kullanılmıştır.
TCS3200 sensöründe S2 ve S3 pinleri yardımıyla foto diyot seçimi yapılırken,S0 ve S1 pinleri sensörün çıkış frekansını değiştirmektedir. OUT pininden alınan RGB verileri değerlendirilerek sonuç elde edilir.

Kullanılması Planlanan TCS3200 Programı
Bizi Dinlediğiniz İçin
Teşekkür Ederiz


SAYGILARIMIZLA
Full transcript