Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

The Garden Group

No description
by

Atoria Flowers

on 28 August 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of The Garden Group

things needed :
Hydroponic Greenhouse Plants
About All The Money
Keeping track of Money
Support for Creation
THE GARDEN GROUP
WE CAN KEEP TRACK OF WHAT WE SELL BY WRITING IT DOWN EVERY TIME WE SELL SOMETHING. IT WILL GO IN OUR SALES JOURNAL AND WE WILL DONATE MONEY TO CHARITIES , AND HOMELESS SHELTERS.

The Garden Group
- cucumbers - bell peppers
- lettuce - cantaloupe
- tomatoes - carrots
- strawberries - onions
- snow peas - black berries
- apples - pumpkins
- watermelon - grapes
- oranges - coriander
- corn - egg plant
- blueberries - greens
- jalapeñoes - roses
- tulips - petunias
My group members and the adults will support what we create because we will work together to get what we want and need . Even though we make mistakes we can fix them and keep on going.
How are we going to make it ?
- seeds
- flower pots
- water pots
- soil
- hydroponic nutrients
- signs
- shovel
-water
We plan on selling things for different prices.
We are going to buy the greenhouse as a whole with grant money.We are going to grow are product in our greenhouse with soil,water,fertilizer,and sun.
For example:
Day to Day Operations
1.50 per lb Strawberries
3.00 per lb Oranges
We are going to start the day by making sure the workers are present,making sure the plants have enough food and water,and students will also help by picking the fruit in the garden.
2.00 per lb Blueberries
1 melon = $2
3.00 per lb Watermelon

The Beginning of our Business
0.50 peppers per lb
1.50 per lb Snow Peas
fruits , vegetables, and plants
2.50 per lb Onions
5 tomatoes $1.50
Who Will buy the food
People in our community will
buy our produce because it is
fresher and has more quality.
They will also buy it because it
is cheaper than regular stores
such as Bi-lo or Roger's Meat
Market.
Daily Materials
Our daily materials will be a hose,water,shovel,and a basket.We will need the hose and water to water the plants.The shovel to get some trash out of the dirt.
The basket to pick the fruits or vegetables that are ready to be picked.






































3 Jalapeño = $1
-cash register
What will the food
look like?
Our produce will be in fun
exotic shapes and colors
because we want our
customers to enjoy coming
to buy our produce.
We are going to start it by hiring people who have experience with plants to help us.
How are we going to start it ?
Created by:
Atoria Flowers, Imani Rowe, Torey Flowers, Wilder Vasquez
And that is our presentation
we hope you enjoyed it !!!!!!!
Full transcript