Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Mit 10% mózgu

No description
by

Adrianna Czernek

on 22 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Mit 10% mózgu

Czy większość ludzi wykorzystuje tylko 10% możliwości swojego mózgu? W jednym z badań przeprowadzonych wśród studentów psychologii 1/3 ankietowanych na pytanie: "Jak sądzisz, jaki procent potencjalnej mocy mózgu wykorzystywany jest przez człowieka?", odpowiedziała: "Dziesięć". Geneza mitu 1. Rozważania amerykańskiego psychologa Williama Jamesa na temat wykorzystywania przez człowieka 10% potencjału intelektualnego zostały w zmodyfikowany sposób przedstawione w przedmowie Lowella Thomasa do książki "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi".

2.Błędna interpretacja badań pierwszych badaczy.

3.Stwierdzenie to było też przypisywane Albertowi Einsteinowi, ale nie ma żadnego potwierdzenia, że rzeczywiście to powiedział. Dlaczego nie jest to prawda? 1.Uszkodzenia obejmujące znacznie mniej niż 90% mają bardzo poważne konsekwencje.
2. Narzędzia obrazujące pracę mózgu ujawniają, że liczne
i rozproszone obszary mózgu są zaangażowane w nawet najprostsze czynności.
3. Uszkodzone i nieużywane obszary mózgu degenerują się lub sa anektowane, więc jest mało prawdopodobne, by nieuszkodzona tkanka mózgowa mogła długo pozostać niewykorzystana. Skąd popularność tego mitu? Mit ten stwarza komfort psychiczny i zachęca do samodoskonalenia się. Wykorzystuje go wiele poradników, które reklamują się jako pomoc w uruchomieniu rzekomo niewykorzystanego mózgowego potencjału. Jak praca mózgu wygląda naprawdę? Gdzie możemy usłyszeć ten mit? "Jeżeli nie różnisz się od większości ludzi, wykorzystujesz tylko 10% swojego mózgu"
S.Witt "How to be twice as smart" Mit ten jest zaliczany do miejskich legend, czyli informacji rozpowszechnianych w Internecie, mediach, czy kręgach towarzyskich, które wywołują emocje, ale mają niewiele wspólnego z prawdą. Do tematyki maksymalnego wykorzystywania powierzchni mózgu nawiązuje także film "Limitless". Adrianna Czernek
Źródła:
Kalat J., Biologiczne podstawy psychologii, wyd.PWN, 2012
Lilienfeld Scott O., Lynn Steven Jay, Ruscio John, Beyerstein Barry L., 50 wielkich mitów psychologii popularnej, wyd. CiS, 2011
Full transcript