Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SORU-CEVAP TEKNİĞİ

No description
by

BAŞAK ÖZEN

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SORU-CEVAP TEKNİĞİ

Basak Özen - 128198114 SORU-CEVAP TEKNiĞiNiN DEZAVANTAJLARI SORU SORARKEN VE CEVAP ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? SORU-CEVAP TEKNİĞİ Öğrenci bilgiyi hazır almaz, bilgiye kendisi ulaşmaya çalışır. Eski bilgilerini verilen ipuçları yardımıyla düşünerek yapılandırır.

Dolayısıyla öğrenci aktif olur. Öğrenci bilgiyi kendi yapılandırdığı için öğrenmesi kalıcı olur. Öğrencinin düşünme ve konuşma alışkanlığı kazanmasını sağlar.

İletişim becerisini ve özgüveni artırır. Öğrencilerin anladığı ve anlamadığı noktalar anlaşılmış olur.

Yani değerlendirme kısmında da kullanılabilir. Yapılan dönüt ve düzeltmeler sayesinde yanlış bilgiler düzeltilirken, eksik noktaların da anlaşılması sağlanır Analitik düşünme becerisini geliştirir.
Öğrenciler bu sayede çeşitli durumlarda neden-sonuç ilişkisi kurabilir hale gelirler. Soru-cevap tekniğindeki iletişim çift yönlüdür. Sorular iyi ifade edilemez ise, anlaşılmaz, kasıtlı ve yönlendirici olursa öğrencinin serbest düşünmesi engellenmiş olur. Konunun çok fazla dağıtılması, dersin "kaynatılması" ve dolayısıyla programın yetiştirilememesidir. SORU-CEVAP TEKNiĞiNiN AVANTAJLARI Sorular tüm sınıfa sorulmalı ve herkese 3-5 sn düşünme süresi verilmelidir. Eğer sorular sınıfa değil öğrencilere tek tek sorulacaksa; öğrenciler belli bir sıraya göre değil, rastgele seçilmelidir. Cevaplandıracak kişi öncelikle gönüllülerden seçilmelidir. Yanlış veya eksik cevaplar cezalandırılmamalıdır.
Aksine doğruya ulaştırmak için ipuçları verilmelidir. Doğru cevaplar pekiştirilmelidir. Öğrenciler cevapları kendi cümleleriyle vermelidir. Klasik kitap cümlelerinden kaçınılmalıdır. Konuşma güçlüğü çeken veya toplum içinde konuşurken sıkılan bir öğrenci varsa konuşması bitene kadar sabırla dinlenmelidir. Demirel, Ö. (2011). Öğrenme Sanatı (18.Baskı).Ankara: Pegem Akademi
http://www.ozelogretim.hacettepe.edu.tr
Platon (1999). Devlet (22.Baskı).İistanbul: Türkiye isİş Bankası Kültür Yayınları KAYNAKÇA TESEKKÜRLER...
Full transcript