Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

świnki morskie

No description
by

Sylwia Tabot

on 5 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of świnki morskie

Wystawy:
Opis:
Znikomy ogonek
Świnki morskie
Świnka morska (Cavia porcellus) – gatunek udomowionego gryzonia z rodziny marowatych (Caviidae). Popularne zwierzę domowe.
Pochodzenie:
Świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, początkowo występowała na terenach Peru, Brazylii i Paragwaju. Została udomowiona przez Inków i rozprzestrzeniona na znaczną część Ameryki Południowej. Do Europy przybyła wraz z pierwszymi odkrywcami i stała się często hodowanym zwierzęciem domowym. W Ameryce Południowej mięso świnki morskiej stanowi przysmak, pieczone świnki podawane są w restauracjach
Świnka morska, niegdyś popularne zwierzę laboratoryjne, wykorzystywane w badaniach naukowych, obecnie zastępowana jest przez myszy i szczury, które szybciej się rozmnażają.
Rasy i ubarwienia:
Długość ciała: 22–35 cm
Masa ciała: samica około 800 gramów, samiec około 1200 g
Temperatura ciała: 37,4–39,5 °C
Długość ciąży: ok. 64–69 dni
Liczba młodych: 1–4 (zdarzają się liczniejsze mioty)
Forma dzika ubarwiona brunatno lub szaro. Rasy hodowlane łaciate, o umaszczeniu składającym się z plam czarnych, białych, żółtych, rudych, i szylkretowych.
Świnka morska dobrze kopie, ale prowadzi naziemny tryb życia; nie potrafi się wspinać na drzewa. Żyje w koloniach, jest aktywna w dzień i w nocy – w ciągu całej doby przesypia ok. 4-6 godzin. Okresy wzmożonej aktywności to świt i zmierzch, ze względu na najmniejsze zagrożenie ze strony drapieżników.
Świnka morska to roślinożerca – żywi się głównie ziołami, sianem, ewentualnie zbożem, podawanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego – jest zabronione. Pomimo, że często potrzebne płyny świnka morska czerpie ze spożywanych owoców i warzyw, zawsze powinna mieć dostęp do świeżej wody. Świnki morskie same nie syntetyzują witaminy C, dlatego konieczne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem. Średnie zapotrzebowanie świnki na witaminę C, to 10–30 mg/kg.
Młode osobniki są wcześnie samodzielne i mogą się odżywiać pokarmem stałym już pierwszego dnia życia, jednak do ok. 3 tygodnia życia ssą mleko matki. Dojrzałość płciową wcześniej osiągają samice (ok. 4 tygodnia), a samce w wieku około 2–3 miesięcy.
Wystawa Rasowych Świnek Morskich jest organizowana przez Cavies Club of Poland (CCP) polski związek zrzeszający hodowców i miłośników rasowych świnek morskich.
Wystawy bardzo często są organizowane jako towarzyszące wystawom kotów, gołębi, targom zoologicznym, wystawom gryzoni.
Związek opracowuje program wystaw w danym roku i umieszcza kalendarium na swojej stronie. Na każdą odrębna wystawę są zbierane zgłoszenie na ok. miesiąc przed planowaną wystawą.
Każda świnka zgłaszana przez hodowcę musi być zarejestrowana czyli mieć swój odrębny numer w klubie.
Świnki rodowodowe mogą również zgłaszać osoby nie zrzeszone w klubie - obowiązuje wtedy odrobine wyższa opłata za zgłosznie.
Nasze świnki są oceniane przez sędziów z różnych krajów przez co na wystawach obowiązują różne standardy ( np. polski, europejski, szwedzki, angielski, węgierski, czeski itd.). Każdy z standardów różni się troszkę miedzy sobą, ale każdy kładzie duży nacisk na prawidłowa, zwartą budowę świnki, doskonałą głowę, ucho, oko oraz oczywiście kondycje i prezencje.
Jak na wystawach innych zwierząt u świnek również są tworzone katalogi, w których są wymienione wszystkie wystawiane świnki, z podziałem na rasy i wiek.
Są 3 grupy wiekowe : BABY wiek do 5 m-cy (waga od 500g), JUNIOR wiek 5-9 m-cy, ADULT wiek powyżej 9 m-cy.
Oceniane są kolejne rasy z podziałem na grupy wiekowe.

Gdy przyjdzie kolej naszej świnki jest ona zanoszona (przeważnie przez hodowcę) do stołu sędziowskiego.
Sędzia ocenia kolejno:
- budowę (szerokość łopatek, bioder, długość, głowe, ucho, oko)
- włos (strukturę, gęstość, długość)
- kolor (procentowosć barw, intensywność, rozłożenie barw)
- specyfike rasy (np bokobrody, korone, rozety itp)
- kondycje (brak pasożytów i oznak osłabienia, charakter, przygotowanie do wystawy)
Ocena każdego z powyższych punktów składa się na ocene końcową świnki.

Nastepnie z każdej grupy wiekowej są wybierane najpiękniejsze świnki w danej rasie np. I BOB Baby Sheltie, I Junior Sheltie, I Adult Sheltie... itd.
Wszystkie świnki z tytułem BOB z każdej grupy wiekowej danej rasy, konkurują ze sobą o ZWYCIĘSTWO RASY.
Następnie wszystkie świnki z tytułem BOB z wszystkich ras konkurują do tytułu Best In Show (BIS) danej grupy wiekowej tj. np świnki z tytułem BOB Junior Sheltie, Coronet, Peruwianka i pozostałych ras - konkurują ze sobą o BIS Junior... itd.
Są wybierane 3 miejsca : I BIS Baby, II BIS Baby, III BIS Baby, I BIS Junior....itd).
W kolejnej części wystawy są wybierane 3 najpiękniejsze świnki wystawy BEST OF BEST - o te tytuły konkurować mogą świnki z tytułami I BIS Baby, I BIS Junior i I BIS Adult.
Być może jest to troszkę skomplikowane, ale dość szybko można się nauczyć uczęszczając na wystawy.
Dość często imprezami towarzyszącymi ocenom świnek rasowych jest konkurs na najpiękniejszą świnkę domowa. W konkursie tym mogą brać udział wszystkie świnki nierasowe aczkolwiek równie piękne i kochane.
Często też organizowane są różnego rodzaju konkursy dla dzieci: rysunkowe, oceniające wiedze itp.


TYTUŁY PRZYZNAWANE NA WYSTAWACH
Każda wystawiana przez hodowcę świnka otrzymuje ocenę oraz w zależności od niej może otrzymać certyfikat na championa w zależności od wieku.
Żeby otrzymać tytuł championa świnka musi zebrać po 3 certyfikaty (BCAC, JCAC lub CAC).

- By otrzymać tytuł świnka musi zebrać odpowiednie certyfikaty:
Młodzieżowy Champion Polski
1 BCAC (Certyfikat Baby) + 2 JCAC (Junior Certyfikat) lub 3 JCAC.
Champion Polski
1 JCAC ( nie brany do klasyfikacji wcześniej na Młodzieżowego Championa) + 2 CAC (Adult Certyfikat) lub 3 CAC.
Interchampion
5 certyfikatów z czego co najmniej 1 z wystawy po za granicami kraju.
Grandchampion
konieczne jest uzbieranie 10 certyfikatów.

- Również hodowlom są przyznawane tytuły w danym roku kalendarzowym.
Istnieją tytuły:
Bursztynowej Hodowli
hodowla musi posiadać 3 świnki z tytułem Championa.
Srebrnej Hodowli
5 świnek z tytułem Championa
Złotej Hodowli
10 świnek z tytułem Championa.

Przez lata wyhodowano wiele ras świnki morskiej w różnych odmianach kolorystycznych. Każda z nich ma zupełnie inne cechy charakterystyczne, które składają się na wygląd zewnętrzny zwierzęcia. Oto kilka z nich:
Agouti
Umaszczenia określane mianem "agouti" pochodzą od pierwotnych, dziko żyjących świnek. Najczęściej występują barwy szare, złote, srebrne, kremowe, buff i cynamonowe. Gen odpowiedzialny za ten kolor jest dominujący, czyli potomstwo zazwyczaj dziedziczy to umaszczenie. Charakterystyczny dla tego rodzaju umaszczenia jest szaro-czarna końcówka włosa, tzw. tricking. Przy samej cebulce włos jest jednobarwny w kolorach od kremowego po brązowy, a na końcu prawie czarny. Agouti może być kolorem podstawowym lub z domieszką innych kolorów jak biel i czerwień.
Albinotyczne
Świnki albinosy charakteryzują się jednolitą białą barwą umaszczenia. Zwierzęta te mają czerwone oczy, w ich skórze nie ma pigmentu. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. Krótkowłose świnki albinosy są najczęściej wykorzystywane do badań w laboratoriach.
Himalaya
Ubarwienie to cechuje śnieżnobiałym futerkiem, ale "końcówki ciała" – nosek, uszy i stopy mają pigment i sierść w tych miejscach powinna być czarna. Kolor oczu zawsze jasnoczerwony, co idealnie współgra z ogólnym wyglądem świnki. Zwierzęta w tym umaszczeniu powinno się krzyżować w obrębie koloru lub z czarnym, niekiedy młode takich par rodzą się w barwie SABLE – rozjaśniony kolor czarny, gdzie głowa (także oczy) i stopy pozostają kruczo-czarne.
Rozetka
Futerko świnki jest półdługie, ale sprężyste. Sierść układa się w liczne rozetki, tzw. wirki. Muszą być one odpowiednio położone na ciele. Każda rozetka jest okrągła, umiarkowanie duża. Środek rozetki nie może być podwójny. Świnka powinna mieć minimum 6 rozetek: 2 na grzbiecie po obu stronach ciała, 2 na zadzie, 2 na biodrach. Do tego mogą być 2 po bokach. Świnka rozetkowa występuje we wszystkich odmianach i kombinacjach barwnych.
Skinny
Prawie bezwłosa świnka – sierść występuje tylko i wyłącznie w okolicy nosa i w niewielkim stopniu na kończynach. Jej skóra jest zdrowa, sprężysta i ciepła w dotyku. Świnki morskie rasy skinny mogą występować, w każdym kolorze. Pożądany jest równomierny podział kolorów przy zwierzętach wielobarwnych. Świnki tej rasy są podatne na zadrapania. Przesuszone miejsca na skórze należy jednorazowo posmarować oliwą.
Baldwin
Zupełnie bezwłosa świnka. Po urodzeniu młode mogą mieć małe ilości owłosienia, ale znika ono w czasie, gdy świnka dojrzewa.
Samo żywienie, głaskanie i czyszczenie klatki to dla dobrego samopoczucia świnki za mało. Zwierzątko potrzebuje dbałości o higienę. Jeśli będziemy świnkę czesać delikatnie i z miłością następnym razem będzie się cieszyła na widok szczotki. Zabiegi pielęgnacyjne to doskonała okazja aby uważnie przyjrzeć się śwince. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: - załzawione i zaklejone oczy, - brudne brzydko pachnące uszy, - wypadanie oraz twarde szorstkie lub posklejane futerko, - krostki, pęcherzyki i małe ranki na pyszczku, - zabrudzenie futerka wokół odbytu wskazujące na biegunkę. Trzeba tez przyjrzeć się zębom świnki czy nie są za długie ponieważ za długie zęby to bardzo poważny problem. Świnka ma wtedy kłopoty z jedzeniem. W takim wypadku należy zgłosić się do weterynarza aby przyciął zęby.

Czesanie
Do pielęgnacji futerka potrzebne są specjalne szczotki i grzebienie. Dla świnki gładkowłosej najlepsza jest mała, niezbyt twarda szczotka, taka sama dla świnki rozetkowej. Absolutna koniecznością jest codzienne czesanie świnki angorskiej. Choć wymagać to będzie od nas cierpliwości posługujmy się miękkimi szczotkami, wtedy świnka bardzo chętnie pozwoli się czesać i szczotkować, a jej futerko będzie zdrowe i lśniące.
Kąpiel
woda musi byc letniaale jestem mokry! Jeśli kąpiel nie została zalecona przez weterynarza, nie powinniśmy się na nią decydować. Świnki wcale tego nie lubią, a jeśli nie zostaną dokładnie wysuszone mogą zachorować. Gdy jednak zajdzie taka konieczność pamiętajmy że: woda musi być letnia, do kąpieli używamy tylko delikatnych szamponów (np. dla niemowląt). Gdy skończymy kapać świnkę trzeba ja bardzo dokładnie wytrzeć ręcznikiem i wysuszyć.
Pazurki u świnek rosną szybciej niż mogą one je zetrzeć. W pazurku świnki znajduje się taki różowy pasek (o ile pazurki są przezroczyste). Ten różowy pasek to nerw, którego nie wolno uszkodzić podczas obcinania, ponieważ sprawiło by to śwince wielki ból. Jeśli nie umiesz obcinać dobrze pazurków świnki najlepiej na początku pójść do weterynarza
Przygotowanie do wystawy
Przygotowania rozpoczynają się ok. 7 dni przed imprezą. Wtedy właśnie wszystkie zwierzęta, które zabieram ze sobą zostają zabezpieczone preparatami przeciw pasożytom ( np. Frontline, Fiprex, Advocat).
Na dzień przed wystawą następuje wielkie kąpanie świnek połączone z podcinaniem pazurków i czyszczeniem uszu oraz oczywiście podcinaniem i papilotowaniem włosów
Na wystawę należy zabrać ze sobą: karmę dla świnek na 2 dni, przybory pielęgnacyjne (grzebienie, nożyczki, cążki, gumki, papiloty, suszarkę do włosów, fartuch) oraz pellet do klatek na wystawie.

STANIE NA DWÓCH ŁAPACH
Jest to chyba jedna z łatwiejszych sztuczek . Ale nawet ta sztuczka może pójść
nie po naszej myśli .
Aby świnka stanęła używamy smakołyka , mlecza , owoca , warzywa ..
Aby świnka wiedziała , po co stawać , dajemy jej kawałek nagrody do zjedzenia , lub powąchania .
Po chwili powoli unosimy rękę do góry , a świnka powinna wstać . Wtedy bez zastanowienia można dać jej smakołyczek .
OBRACANIE SIĘ W KOŁO
Aby świnka wykonała obrót według własnej osi , musi umieć stać na dwóch łapach .
Jeśli już to umie , to śmiało możemy spróbować z tą sztuczką .
Bierzemy smakołyk do góry i minimalnie nad jej główką lub przed nią go trzymamy .
Powoli obracamy smakołyk , świnka powinna obrócić się za nim .
PRZESKAKIWANIE PRZEZ 'OBRĘCZ'
Obręcz możemy zrobić z kartonu , 'obręczy' po grubej taśmie klejącej , lub porostu
zakupić gotową , plastikową .
Świnkę i smakołyk oddziela właśnie 'obręcz' . Świnka będzie próbowała pewnie przejść także
bokiem , ale po namowach powinno się udać i przejdzie po smakołyk .
Tresura:
KONIEC C:
Full transcript