Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Rodzaje śniadań

No description
by

Daria Jamro

on 4 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Rodzaje śniadań

Rodzaje śniadań
Śniadanie kontynentalne (continental breakfast)
Najczęściej składa się ze słodkiego rogalika albo grzanki, kawy i herbaty do wyboru oraz ewentualnie z dodatkiem dżemu , miodu, masła. Występuje także wersja rozszerzona tego typu śniadań. Wówczas spodziewać się można większej ilości pieczywa, wędlin, serów, jajek, a także dań gorących, np. parówek, bekonu czy jajecznicy.
Śniadanie wiedeńskie wzmocnione
Zwane jest również śniadaniem okolicznościowym, składa się ze składników powyższego śniadania, jednak dodatkowo zostają podane półmiski z wędlinami i serami. Do śniadania wiedeńskiego stosuje się nakrycie jak przy śniadaniu pełnym (bez widelca). Śniadanie wiedeńskie wzmocnione posiada pełne nakrycie śniadaniowe, czyli talerzyk śniadaniowy, nóż z prawej oraz widelec z lewej strony, filiżankę ze spodkiem i łyżeczką, półmiski z wędlinami i serem, na których położone będą specjalne nakrycia do pobierania wędlin i serów oraz przenoszenia na własny talerz.
Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie podane o poranku wprost do łóżka. W towarzystwie pachnącej kawy i gazety są przyjemnością na którą warto sobie pozwolić podczas pobytu w hotelu.

Hotele starają się jak najlepiej przygotować śniadanie, wiedząc, że jest ono zwykle ostatnią usługą, z której korzystają goście. Dlatego dobre śniadanie pozostawia dobre wrażenie z pobytu w hotelu, co często sprawia, że przy następnej okazji gość skorzysta z tego samego obiektu. Jakie rodzaje śniadań podawane są w hotelach?
Śniadanie angielskie (english breakfast)
Jest sycące, ale jednocześnie bardzo tłuste, gdyż wiele jego składników jest smażonych. Podstawą takiego śniadania są jajka na bekonie. Do tego podaje się smażone wieprzowe kiełbaski, również smażone pomidory i pieczarki oraz grzanki i słodka fasola w sosie pomidorowym. Wśród dodatków mogą się też znaleźć wędliny, sery oraz ryby.
Międzynarodowy bufet śniadaniowy
Oferuje najbardziej różnorodne dania śniadaniowe. Potrawy mogą być wystawione w postaci szwedzkiego stołu albo podzielone na indywidualne porcje. W tego typu śniadaniach zazwyczaj pojawia się wiele rodzajów pieczywa, wędlin, serów i dżemów. Ponadto podaje się potrawy gorące, jak jaja sadzone, jajecznice, omlety, parówki, a także zupy mleczne z pełnego i odtłuszczonego mleka, jogurty, sałatki czy świeże owoce.
Śniadanie amerykańskie (american breakfast)
Również jest bardzo sycącym posiłkiem. Składa się z kukurydzianych lub pszennych naleśników polanych syropem klonowym, zbożowych płatków śniadaniowych na mleku, a także pieczywa, wędlin, serów oraz smażonych na boczku jajek.
Niektóre hotele czy pensjonaty mogą w swej ofercie zawrzeć także inne typy śniadań, np. wiedeńskie albo wyróżniać śniadania podstawowe składające się ze słodkiego pieczywa, kawy i herbaty oraz śniadania pełne, bardzo różnorodne, zawierające zarówno potrawy serwowane na zimno, jak i na ciepło. Zawsze trzeba też pamiętać, że na skład podawanych posiłków ogromny wpływ mają zwyczaje danego kraju lub regionu.
Śniadanie wiedeńskie
Śniadanie wiedeńskie składa się z kawy naturalnej lub herbaty z dodatkiem śmietanki , pieczywa i dodatków. Typowym składnikiem sa jaja po wiedeńsku ( jajka ugotowane na miękko , częściowo obrane ze skorupki , z żółtkiem wyjętym do wygrzanej szklanki).
Bufet szwedzki
Bufet szwedzki to sposób podawania posiłków w hotelach , rzadziej restauracjach , polegajacy na udastepnieniu gościom kilkunastu potraw i goście moga ułożyć z nich pełny posiłek z uwzględnieniem własnych upodobań kulinarnch i dietetycznych. Zwykle serwuje się półmiski mięs pieczonych , półmiski wędlin , różnego rodzaju ryby , sery , sałatki , jajka faszerowane , jarzyny , owoce i ciasta.
Śniadanie bistro
Śniadanie bistro stało sie modne w latach 1996/97.
Zawiera ono śniadanie kontynentalne, angielskie oraz wikwintne z szampanem i winem musujacym.
Śniadanie myśliwskie

Składa się w zależności od okoliczności z:
- bigos po myśliwsku
- pieczeń z sarny lub jelenia
- kiełbaski pieczone przy palenisku
- pasztet z zająca
- dodatki: pieczywa ciemne i jasne, pomidory, ogórki, chrzan, masło
- napoje : kawa, herbata, soki, woda mineralna


PRZYGOTOWAŁA:
NAKRYCIE
Talerzyk deserowy , nóz zakąskowy , serweta płócienna filiżanka ze spodkiem i łyżeczka do kawy.
NAKRYCIE
Talerzyk deserowy z serwetą płócienną , dwa zestawy sztućców zakąskowych (2x widelec , 2x nóż) , łyżka średnia , filiżanka ze spodkiem i łyżeczką , talerzyk do pieczywa z nożem do masła , szklanka /goblet do napoju zimnego (głównie wody).
NAKRYCIE
Talerzyk deserowy z serwetą płócienną , dwa zestawy sztućców zakąskowych (2x widelec , 2x nóż) , łyżka średnia , filiżanka ze spodkiem i łżeczką , talerzyk do pieczywa z nożem do masła , szklanka /goblet do napoju zimnego (głównie wody)
NAKRYCIE
Talerzyk deserowy ,nóż zakąskowy , serweta płócienna , filiżanka ze spodkiem i łyżeczka do kawy oraz nakrycie do jaj. W skład tego nakrycia może wchodzic kieliszek lub szklanka na podstawce wraz złżeczka lub koszyczek z izolacja termiczną.
Śniadanie regionalne
Zawiera elementy menu śniadania kontynentalnego i angielksiego oraz elementy typowe dla danego regionu np . owoce , sałatki wedliny , sery , ryby solone , pieczony według regionalnego przepisu chleb , różne rodzaje ciast.
NAKRYCIE
Talerzyk deserowy z serwetą płócienna , sztućce zakąskowe ( widelec i nóż) , filiżanka ze spodkiem i łyżeczka oraz talerzyk do pieczywa z nożem do masła.
Poranna herbata
Śniadanie to wydawane jest wcześnie w godzinach od 6:00 do 6:30 dla gości spieszących sie , wczesnie opuszczających hotel . W jego skład wchodzi: herbata z cukrem , może być do tego kawałek ciasta ( babka drożdzowa , suche ciasto - bez dodatków).
NAKRYCIE
Filiżanka ze spodkiem i łyżeczka do herbaty lub kawy oraz talerzyk deserowy do podania rogalika , keksu lub biszkoptów . Czasami stosuje się filiżanke uniwersalną do napojów gorących.
Śniadanie z szampanem
Śniadanie to wydawane jest w godzinach od 10:00 do 12:00 dla gości specjalnych. Śniadanie to organizuje sie w specjlanych salach. . W jego skład wchodzą: lampka szampana lub wino wytrawne białe , musujące oraz tartinki.
Daria Jamro
KL.III HOT
Full transcript