Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

"Fizol"- czyli jaki związek ma fizyka ze sportem?

Projekt edukacyjny
by

Przemysław Górski

on 5 November 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of "Fizol"- czyli jaki związek ma fizyka ze sportem?

Wycieczka do Warszawy
Marsz na orientację
Wycieczka rowerowa
Budujemy makietę
bobsleja

8 maja 2012r. odbyła się wycieczka do Warszawy.Obejrzeliśmy Stadion Narodowy ze wszelkimi dostępnymi szczegółami-szatnia piłkarzy, gabinet odnowy biologicznej, pokój dla VIP-ów,miejsce obsługi komentatorskiej i wiele wiele innych. Stadion przeszliśmy wzdłuż i wszerz, pasjonując się ogromem prac wykonanych na nim. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z projektem, wykonaniem i utrzymaniem stadionu dzięki przewodnikowi , który nas po Stadionie Narodowym oprowadzał. Następnie udaliśmy się do Cenrum Olimpijskiego gdzie mieści się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, spotkaliśmy kilku znanych olimpijczyków. Głównym celem wizyty w Centrum Olimpijskim było zwiedzanie Muzeum Sportu I Turystyki, które tam właśnie się znajduje. Eksponaty zgromadzone w muzeum były imponujące, zarówno historyczne jak i te z czasów współczesnych.
22.05.2012r. Wyruszylismy do Gołuchowa. Piękny park dendrologiczny, pałac i piękna pogoda - wymarzone warunki do marszu na orientację Uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Pierwszy zespół miał 5 minut na: zorientowanie mapy i wyznaczenie kierunku marszu według podanego azymutu za pomocą kompasu, Po upływie określonego czasu zespół pierwszy wyruszał w trasę a drugi zespół wykonywał te same czynności co zespół pierwszy mając również 5 minut. Itd. Każdy zespół miał do odnalezienia cztery punkty kontrolne na których otrzymywał zadanie do wykonania i nowy azymut. Czas mierzony był od momentu startu do chwili pojawienia się na mecie.
Spotkanie z olimpijczykiem
Realizując zaplanowane wczesniej działania projektowe w dniu 31.05.2012r.zaprosiliśmy do naszej szkoły olimpijczyka, uczestnika Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano 1998 i Salt Lake City 2002, bobsleistę Tomasza Gatkę. Pan Tomasz opowiadał nam swoje wrażenia, przygody i przeżywane emocje związane ze startami na Igrzyskach Olimpijskich. Startował on w bobslejowej czwórce, wskakiwał do bobsleja jako czwarty zawodnik i pełnił rolę "hamulcowego". Na koniec spotkania pan Tomasz złożył swój podpis na naszej makiecie bobsleja oraz na fladze olipijskiej którą otrzymaliśmy z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Wykład na AWF we Wrocławiu
Ciężko nam usiedzieć w miejscu. 27.06.2012r wyruszyliśmy do Wrocławia. Cel - Akademia Wychowania Fizycznego - Katedra Biomechaniki i udział w przygotowanym dla nas wykładzie pt. "Co łączy Spidermana z biomechaniką".Wykład dla nas wygłosił dr Bogdan Pietraszewski, który prowadzi badania w Pracownii Analiz Biomechanicznych. Było super. Siedzieliśmy w bezruchu i słuchaliśmy. Pan dr Bogdan Pietraszewski ujął zagadnienie biomechaniki w sposób, który pozwolił nam zrozumieć to czym biomechanika ruchu człowieka się zajmuje. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i nowinek technicznych związanych z badaniami ruchu człowieka i ich powiązań m.in. z fizyką i ergonomią. Dzięki wykładowi łatwiej znajdziemy odpowiedż na pytanie zawarte w temacie naszego projektu edukacyjnego.
Realizujemy nasz harmonogram dalej. Po marszu na orientację wzrosły nasze apetyty na ruch w terenie. Zapoznalismy się z się z mapą turystyczną naszego regionu,atrakcjami turystycznymi, rowerowymi ścieżkami dydaktycznymi i dokonalismy wyboru trasy. Mamy do przejechania 35 kilometrów. Spojrzeliśmy na mapę pogody (długoterminową) i ustaliliśmy termin - 26.06.2012r.
Cele projektu:
- znalezienie odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie projektu,

- pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych wiadomości z zakresu fizyki i sportu jako jednego z elementów kultury fizycznej,

- rozwijanie naturalnych zainteresowań młodzieży sportem, eksperymentem,

- prezentacja oryginalnego atrakcyjnego nauczania/uczenia się o zagadnieniach związanych z zastosowaniem fizyki w sporcie,

- zwrócenie uwagi na znaczenie nauki
i sportu.
Projekt edukacyjny
"Fizol"- czyli jaki związek
ma fizyka ze sportem?

Na jednym z pierwszych naszych spotkań dokonaliśmy dokładnej analizy realizacji pomysłu zbudowania makiety bobsleja. Przeanalizowalismy możliwości pozyskania materiałów do budowy makiety (płyta gipsowo-kartonowa,wkręty,profile,gładź szpachlowa,taśma zbrojąca,narożniki aluminiowe itp.), koszty,czas realizacji,miejsce i potrzebne narzędzia. Naszkicowany został wstępny szkielet konstrukcyjny -kratownica będąca pierwszym etapem budowy makiety bobsleja.
Zgromadziliśmy materiały potrzebne do budowy makiety bobsleja i... powstał szkielet z profili stosowanych w tzw. suchej zabudowie płytami gipsowymi. Kolejny etap naszego pomysłu został zrealizowany.
Poszczególne elementy szkieletu z profili bobsleja są uzupełniane kawałkami płyt gipsowych. Prace wykończeniowe będą wymagały od nas dużej staranności i cierpliwośći tym bardziej, że nie mamy doświadczenia przy podobnych pracach
Full transcript