Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Viljamas Šekspyras

No description
by

Vytautas Čepas

on 2 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Viljamas Šekspyras

Viljamas Šekspyras
Viljamas Šekspyras (angl. William Shakespeare)
Biografija
Šekspyras gyveno Anglijos politinio ir ekonominio pakilimo laikotarpiu, karalienės Elžbietos I, Jokūbo I laikais. Tai buvo didelių visuomeninių pokyčių, politinių konfliktų metas, Renesanso epochos pabaiga, Baroko pradžia.
Biografija
Manoma, kad Šekspyras buvo priimtas į „Karalienės žmonių“ teatro trupę, kuriai 1587 m. gastroliuojant Stratforde, buvo užmuštas vienas aktorius, todėl skubiai reikėjo naujo žmogaus. Apie 1587 m. Šekspyras atvyko į Londoną, pradėjo vaidinti aktoriaus Ričardo Biorbedžo trupėje, rašyti scenai. 1594 m. kartu su kolegomis aktoriais subūrė naują trupę „Lordo Šambeliono žmonės“, vėliau pavadintą „Karaliaus žmonės“, kurią išpopuliarino jo dramos. 1599 m. trupė pastatė teatrą „Globe“, kuriame spektaklį galėjo žiūrėti net 3000 žiūrovų.
Viljamo Šekspyro kūryba
Viljamas Šekspyras - slapyvardis?
Kadangi apie Viljamą Šekspyrą yra mažai žinoma, todėl mokslininkai jį susieja su labiausiai atitinkančiu asmeniu Edvardu de Verė.
Galbūt nė vienas iš šių paaiškinimų nėra absoliučiai įtikinantis. Tačiau visi kartu jie gali būti pakankamas paaiškinimas, kodėl de Verė slėpė savo identitetą. Priežastys, kodėl Edvardas de Verė galėjo slėptis po Viljamo Šekspyro slapyvardžiu:
1. Tuo metu buvo stiprus tabu didikams rašyti poeziją publikavimui ar dramas komerciniam teatrui.
2. Buvo žinoma, kad de Verė priklauso rūmų aukštuomenei. Kadangi daugelis dramų buvo apie rūmų gyvenimą, jeigu jis būtų pasirašinėjęs tikru vardu, žmonės būtų supratę (ir turbūt teisingai!), kad įvairūs veikėjai dramose yra įžeidžiančios realių rūmų didikų parodijos.
3. Daugelis Viljamo Šekspyro sonetų skirti mylimajai. Jeigu jis būtų pripažinęs autorystę, tai būtų akibrokštas jo žmonai.
4. Dar blogiau, daugelis kitų sonetų yra adresuoti vyrui ir dažnai buvo interpretuojami, kaip rodantys, jog autorius buvo homoseksualus ar biseksualus. Teisinga tokia interpretacija ar ne (daugelis kritikų mano, kad ne), pripažinimas, jog jis — sonetų autorius, būtų sukėlęs labai nemalonius jo šeimai gandus.
5. Viljamo Šekspyro dramose yra daugybė įvykių ir personažų, kuriuos galima lengvai identifikuoti, kaip susijusius su Edvardo de Verė gyvenimo įvykiais, žmonėmis ir situacijomis.
Bibliografija
Viljamas Šekspyras 38 pjesių, 154 sonetų, 2 poemų ir eilėraščių autorius.
Viljamo Šekspyro citatos
Gimė: 1564 m. balandžio 26 d. Stratforde prie Eivono.
Mirė: 1616 m. balandžio 23 d. Stratforde prie Eivono.
Sulaukė 52 metų ir 363 dienų.

Anglų rašytojas, poetas ir dramaturgas, vienas žymiausių pasaulio rašytojų (31 vieta tarp 100 įtakingiausių žmonių istorijoje).
Spėjama, kad lotynų kalbos, istorijos, retorikos jis mokėsi Stratfordo gramatikos mokykloje. 1582 m., būdamas aštuoniolikos metų, vedė Aną Hatavėj, su kuria susilaukė 3 vaikų.
Viljamo Šekspyro namas Stratforde
Viljamas Šekspyras ir jo šeima.
Šekspyro

Globe

teatras Londone
Viljamas Šekspyras
Pirmuoju kūrybos dešimtmečiu Šekspyras rašė daugiausia dramines kronikas ir komedijas, po 1600 m. – tragedijas ir dramas.

Draminėse kronikose „Henrikas VI“ (1590-1591), „Ričardas III“ (1592), „Ričardas II“ (1595), „Henrikas IV“ (1597) vaizduojami daugiausia XIV–XV a. politiniai konfliktai. Monarchas vertinamas renesanso humanistinių idealų požiūriu. Kai kuriose draminėse kronikose pabrėžiama istorinės būtinybės įtaka politinių asmenybių likimui, atskleidžiami sudėtingi luomų santykiai, liaudis parodoma kaip visai nesvarbi istorinių įvykių dalyvė.

Pirmojo kūrybos dešimtmečio komedijose vyrauja meilės, draugystės temos. Daugelio jų pagrindinė herojė – energinga, sąmojinga ir kartu romantiška moteris. Komedijose „Klaidų komedija“ (1592) gaivališkas renesansinis optimizmas reiškiamas bufonados priemonėmis, situacijų komizmu. Komedijose „Du veroniečiai“ (1594) „Vasarvidžio nakties sapnas“ (1594) humoras, žaismingumas, tautosakinė fantastika gretinama su lyrizmu, sukurta ryškių komiškų charakterių.

Pirmojo kūrybos dešimtmečio tragedijose „Romeo ir Džuljeta“ (1595), „Julijus Cezaris“ (1599) ir dramoje „Venecijos pirklys“ (1597) daugiau dėmesio skiriama asmenybės ir aplinkos kontrastams, tragiškiems gyvenimo reiškiniams.
Po 1600 m. Šekspyro kūryboje atsispindėjo humanizmo idealų krizės nuotaikos, sustiprėjo tragiškas gyvenimo suvokimas. Tragedijoje „Hamletas“ (1601) vaizduojamas taurus humanistas, tragiškai vienišas kovoje prieš visuomeninį blogį. Tragedijoje „Makbetas“ (1606) vaizduojama garbėtroškos ir savanaudiškumo aistrų, vidinių prieštaravimų sužlugdyta asmenybė.

Šekspyro kūryba pasižymi gaivališka gyvenimo meile, filosofiniu susimąstymu, ryškiais, sudėtingais, turtingo dvasinio pasaulio charakteriais, didele dramine įtampa. Ji turėjo didelę įtaką pasaulio kultūros raidai.

Viljamo Šekspyro raštas
Žymiausi kūriniai
„Henrikas IV“ (1597), „Romeo ir Džuljeta“ (1595), „Hamletas“ (1601), „Makbetas“ (1606), „Antonijus ir Kleopatra“ (1607), „Julijus Cezaris“ (1599).
Romeo ir Džiuljeta
Hamletas
Makbetas
Per meilę mūsų prigimtis grakštėja, ir mes tos prigimties brangiausią dalį aukojam tam, ką mylim.


Jėga vien jėgai lenkiasi.
Negi liežuvis duotas jums vien tam, kad blaivų protą perrėkti galėtų?
Svarbu garbingas, o ne ilgas amžius ...
Nėr didesnio siaubo, kaip nedėkingumas ...
Narsybė, kaip sakoma, labiausiai puošia vyrą ...
Visos ydos pakeliamos, jeigu dorybės kitos jas atsverti gali.
Dorybei mirus, ar bėra prasmė gyventi garbei?
Jei nebėra kitokios išeities, - ne gėda ir pabėgti nuo mirties.
Šaltiniai
http://www.enciklopedija.lt
http://lt.wikipedia.org
http://sekspyras.wordpress.com
Viljamo Šekspyro parašas
Full transcript