Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Higiena w XIX wieku

No description
by

Martyna Gut

on 10 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Higiena w XIX wieku

Higiena i bieda w XIX wieku
Choroby XIX wieku
Najbardziej dotkliwszą chorobą XIX wieku była epidemia cholery. W jej skutek zmarło ok. 40 mln ludzi.
Postęp w szpitalnictwie
Pod koniec XVIII stulecia rozpoczął się postęp w szpitalnictwie. Każdy pacjent miał osobne łóżko, pojawiły się też osobne sale operacyjne. Niestety lekarze i pielęgniarki nadal nie dbali o higienę rąk, co wśród pacjentów skutkowało tzw. gorączką szpitalną, której efektem była najczęściej śmierć.
Higiena
Ludwik Pasteur
Odkrycie Ignazego Semmelweisa
W XVII i pierwszej połowie XVIII wieku kąpiel uważano za szkodliwą. Higiena osobista ograniczała się do mycia rąk oraz przecierania twarzy chusteczką. W drugiej połowie XVIII wieku pod wpływem rozwoju nauki w czasach oświecenia ludzie zaczęli przekonywać się do kąpieli. Jednak pojęcie higieny znali tylko ludzie zamożni i wyksztaceni (początek XIX wieku), natomiast w robotniczych dzielnicach miast panowały fatalne warunki higieniczne. Na podwórzu znajdowała się zwykle jedna toaleta służąca około stu osobom.
Ignaz zauważył, że choroba atakowała kobiety będące pod opieką lekarzy, którzy wcześniej dokonywali sekcji zwłok, po czym nie myli rąk. Dr Semmelweis kazał wszystkim pracownikom szpitala dezynfekować ręce. W ciągu roku liczba zgonów spadła prawie 20-krotnie. Jednak dlatego, że Ignaz nie potrafił naukowo udowodnić związku między myciem rąk a śmiertelnością pacjentów, uznano go za dziwaka. Przeżył załamanie nerwowe i zmarł w zakładzie dla obłąkanych z podowu pobicia przez strażników.
Ludwik był francuskim biologiem i chemikiem, zasłynął z teorii chorób zakaźnych oraz szczepień ochronnych, których był współwynalazcą. Kiedy przy użyciu mikroskopu badał zepsute już wino zauważył, że - poza drożdżami - znajdują się w nim organizmy żywe, które powodują jego fermentację. Doszedł wtedy do przekonania, że owe bakterie są odpowiedzialne za rozkład oraz stanowią przyczynę infekcji zwierząt i ludzi. Dzięki temu odkryciu Pasteur mógł opracować proces pasteryzacji.
Pokonać biedę
Przez wieki opiekę nad biednymi sprawował Kościół, jednak to nie wystarczało, z czasem dołączyły do niego instytucje dobroczynne i państwo. Nędza, choroby i brak nadziei na poprawę sytuacji doprowadziły do demoralizacji w dzielnicach robotniczych, jej przykładem jest np. szerzące się pijaństwo. Zmiany następowały bardzo powoli, w Anglii dopiero w 1878 roku zakazano pracy dzieci poniżej 10. roku życia. Mimo wielu wysiłków w XIX wieku nie udało się rozwiązać problemu usóstwa robotników. Dlatego wielu z nich przyłączyło się do nielegalnych ruchów i partii rewolucyjnych, co oznaczało wzrost ich siły i zagrożenie dla panującego porządku.
Full transcript