Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Sipermarres qe ndryshuan boten

No description
by

Johana M

on 24 May 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Sipermarres qe ndryshuan boten

Sipërmarrës që ndryshuan botën
Estée Lauder

Kozmetologe dhe biznesmene , Estée Lauder lindur ne New York , filloi biznesin e saj me nje krem lekure te prodhuar nga xhaxhai i saj kimist. Pas vitesh shitjeje ne menyre vakante te produkteve te saj , ne 1964 ajo zyrtarisht themeloi Estée Lauder Cosmetics Inc.. Ne 1953 , vaji i saj Youth Dew e ngriti kompanine ne nje nivel te ri suksesi. Lauder ishte innovative me strategjite e saj te marketingut per produktet e saj kozmetike , duke e bere nje nga grate e pavarura me te pasur ne bote.

Enzo Ferrari

Ferrari u rrit ne Modena ku babai i tij ishte nje prodhues. Ai vendosi te behej nje garues makinash ne moshe te re , pas marrjes pjese ne garat e Bolonjes me familjen e tij.
Punet qe beri menjehere pas luftes ishin te lidhura me makinat. Ai punoi per CMN dhe Vespa-n si test driver , dhe me vone mori nje pozicion te Alfa Romeo. Njekohesisht ai po zhvillohej si garues .
Ne 1946 , Ferrari prodhoi makinen e pare nen emrin e tij . Kompania Ferrari lulezoi ne ekonomine e post lufes te 1950. Skuadra a tij fitoi kampionatin e pare te F1 ne sezonin 1952-53 .
Ferrari iu dedikua kompanise deri ne fund te jetes . Ai vdiq ne periudhen kur Honda – McLaren dominonte ne F1 por skuadra Ferrari ka shijuar suksese vitet e fundit me fitoret e kampionatit boteror me Michael Schumacher ne 2004 dhe me Kimi Raikkonen ne 2007.

Oprah Winfrey
Me gjithe sukseset e saj ajo u be nje nga filantropistet me bujare te botes. Pasuria e saj eshte e pamate : eshte nje nga personat televizive me te paguar ne bote ,nje nder grate e pavarura me e pasur ne Amerike dhe afroamerikanja me e pasur e shekullit te 20. Me e veshtire te llogaritet eshte influenca e saj ne menyren se si njerezit neper bote lexojne , hane , sterviten , ndihen dhe mendojne per veten e tyre dhe boten perreth. Ajo eshte pjese e cdo liste te opinionisteve , dhe eshte cilesuar si Gruaja me e pushtetshme ne bote. Arritjet e saj filantropike jane vleresuar me cmime te ndryshme.
John D. Rockefeller

John D. Rockefeller , themeluesi i Kompanise Standard Oil , u be nje nga njerezit me te pasur dhe filantrop i madh. Ai investoi ne 1863 ne rafinerine e Cleveland , Ohio. Ne 1870 ai themeloi Standard Oil , i cili deri ne 1880 kontrollonte 90% te rafinerive te Shteteve te Bashkuara. Kritiket e akuzuan Rockefellerin per perdorimin e praktikave joetike , si cmimet teper te uleta (grabitqare) dhe sistemin hekurudhor per te eliminuar konkurrencen , ne menyre qe te krijonte monopol ne industry. Ne 1911 , gjykata e larte e Shteteve te Bashkuara e akuzoi Standard Oil per shkelje te ligjeve anti-trust dhe urdheroi shkrirjen e kesaj kompanie. Gjate jetes se tij Rockefeller dhuroi me shume se 500 milione $ per kauza filantropike.

Bill GatesSi arriti kete sukses ?
Gates ndoqi shkollë fillore publike dhe më vone vajti në shkollën private Lakeside School. Atje ju krijua pasioni për software dhe filloi te programonte kompjutera që në moshën 13-vjeçare.Në 1973 Gates filloi studimet në Universitetin e Harvard-it. Gjate kohës në Harvard ai krijoi një version të gjuhës së programimit BASIC për mikrokompjuterin e parë - MITS Altair.
Në moshë rinore Gates e la Harvard-in që ti përkushtohej Microsoft-it, një kompani që ai e kishte ndërtuar në 1975 bashkë me mikun e tij të fëmijërisë Paul Allen. Duke u drejtuar nga besimi se kompjuteri do të ishte një "vegël" e nevojshme në çdo zyre edhe shtëpi, ata filluan të krijojne software për kompjutera personal. Vizioni i Gates për kompjuterat personal ka qënë baza e suksesit të Microsoft-it edhe të industris së software-it në përgjithesi.

Charles Koch
Charles Koch drejtori i përgjithshëm i Koch Industries .Ai ka gradë në Inxhinieri të Përgjithshme,Inxhinieri Mekanike dhe Inxhinieri kimike. Koch Industries punon kryesisht në fushën e kimikateve dhe rafinimit të naftës të cilat i sollën Charles Koch $ 31 mlrd.
Sipërmarrësit janë motorri i shoqërisë që kanë guximin , vendosmërinë dhe besimin në vetvete për të ndjekur ëndërrat , për të kaluar pengesat dhe për të ushqyer idetë e tyre deri në realizimin konkret.
Oprah Winfrey i kaloi vitet e saj te para ne fermen e gjyshes se saj , nderkohe qe e ema punonte. Gjyshja e saj i mesoi te lexonte qe ne moshe te re. Oprah nga mosha 9 ne 13 ishte pre e ngacmimeve seksuale.
Me vone ajo shkoi te jetonte me babain e saj. Babai i saj kerkonte disipline dhe keshu ajo u rrit ne nje ambient te sigurt dhe perfitoi me te mirat nga kjo. Fitoi Miss Black Tennessee ne moshen 17 vjec dhe iu ofrua nje pune ne televion .
Gjithashtu fitoi nje burse te plote ne Universitetin e Tennessee . Karriera e saj televizive po lulezonte dhe keshtu ajo la shkollen. Ne 1984 iu propozua te drejtonte nje emision mengjesi ne Chicago.
Ne me pak se 1 vit emisioni u be me i ndjekuri ne qytet, dhe mori emrin The Oprah Winfrey Show. Nje vit me vone , The Oprah Winfrey Show u transmetua ne rang kombetar.
Ne fillim emisioni i saj fliste per histori sensacionale , te ftuar te vecante qe te rrisnin shikueshmerine por ne vitet 1990 ajo filloi te theksonte vlerat shpirterore , te jetuarit shendetshem . Oprah eshte cilesuar si nje nga “ 100 personat me me influence te shekullit te 20”.
Bill Gates është pronari edhe kryearkitekti software-i i firmës së njohur Microsoft e cila bën xhiro rreth 36.8 miliard dollar Amerikan në vit edhe ka 55,000 puntorë të shpërndarë në 85 vënde të botës.
Pasuria e tij ?

1996 – 18,5 Miliardë $,
1997 – 36,4 Miliardë $,
1998 – 51,0 Miliardë $,
1999 – 90,0 Miliardë $,
2000 – 60,0 Miliardë $,
2001 – 58,7 Miliardë $,
2002 – 52,8 Miliardë $,
2003 – 40,7 Miliardë $,
2004 – 46,6 Miliardë $,
2005 – 51,0 Miliardë $,
2006 – 50,0 Miliardë $,
2007 – 56,0 Miliardë $,
2008 – 58,0 Miliardë $,

Ky inxhinier francez me diploma ne inxhinieri nga Ecole Polytechnique ka $ 29 mlrd. Ai është pjese e kompanise CEO i LVMH, një kompani që vepron në fushën e mallrave luksoze.
Bernard Arnault

Renditet si i dyti përsa i përket pasurisë së tij në Shqipëri. Është pronar i 15-katëshit, firma ndërtimi Geci, etj.
Kompania: GECI Group
Xhiro e biznesit: 5.6 Milion €

Në fund të vitit 2011 biznesmeni i mirënjohur shqiptar, Ramë Geci realizoi një lëvizje të bujshme biznesi, teksa bleu 56 % të aksioneve të Hotel Tirana International me çmim afro 25 milionë €. Duke ia bashkangjitur këtë kuotë aksionesh, atyre që kishte blerë më parë, Geci u bë pronar i 100 % të aksioneve të këtij hoteli të njohur e me traditë në Tiranë. Për shumë vetë veprimi ishte më se i logjikshëm, mirëpo pati edhe nga ata që nuk e quajtën të tillë këtë transaksion.
Ndoshta i referoheshin çmimit disa herë të rritur të hotelit, krahasuar me çmimin me të cilën ai kishte ndërruar pronësi nga shteti tek një grup aksionerësh privatë, diku rreth vitit 2004-2005. Mirëpo tashmë që viti 2012 ishte nën menaxhimin e drejtpërdrejtë të Presidentit të Geci Group, pa pasur nevojë për mbledhje, diskutime e polemika aksionerësh, rezultatet janë mbresëlënëse. Këto rezultate tregojnë se efektiviteti i hotelit, si pjesë përbërëse e Geci Group është rritur ndjeshëm qoftë sa i takon xhiros, por më tepër sa i takon efektivitetit.

Ramë Geci
Nënë Tereza
Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza  ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen.

Ajo themeloi urdhrin “Misionaret e dashurisë” për t`u shërbyer më të varfërve dhe të pashpresëve të Kalkutës.
Ajo u kthye në një legjendë të gjallë, ishte nënë kujdestare e 7 500 fëmijëve në 60 shkolla, nënë që mjekonte 960 000 të sëmurë, ishte e vetmja në botë që trajtonte 47 000 viktima të lebrozës, kujdesej për 3 400 pleq të braktisur e të lënë rrugëve, si dhe kishte birësuar 160 fëmijë.
Ajo ishte mjaft bujare, humane e zemërgjerë. Gjithashtu themeloi urdhrin “Misionaret e bamirësisë” që i shërbente më të varfërve.

Alan Sugar
Alan Sugar eshte nje sipermarres anglez i cili lindi ne Londer me 24 Mars 1947.
Ai eshte nje autor dhe politikan..
Themeloi kompanine AMSTRAD e specializuar ne elektroniken e konsumit.
Pervec kesaj edhe shume kompani te tjera te specializuara ne dege te tjera.
Eshte edhe filantropist.

Steve Jobs
Steven Paul "Steve" Jobs (24 shkurt, 1955 - 5 tetor, 2011) ishte një ndërmarrës dhe shpikës amerikan.
Ai është bashkë-themeluesi, kryetar i bordit, dhe ish-shefi ekzekutiv i Apple-it.
Jobs e nisi punë e tij tek Apple në vitin 1970 dhe kompjuteri i tij Macintosh u bë shumë popullor në vitet 1980-të.
Në vitin 1985 u përjashtua nga kompania për t’u rikthyer në vitin 1997 dhe prej atëherë nisi të transformojë kompaninë duke e nxjerr atë nga kolapsi.
Vdiq në moshën 56-vjeçare në Kaliforni pas një beteje të gjatë me kancerin e pankreasit.

Michael Dell
Michael Saul Dell është një biznesmen Amerikan, filantrop dhe autor. Ai është i njohur si themelues i Dell, një nga kompanitë liderë për prodhimin e kompjuterëve personal.
Ai ishte rankuar si i 41-ti në listën e më të pasurve për vitin 2012 nga revista Forbes, me një pasuri prej 15,9 miliard US$ në Mars 2012.

Thomas Edison
Thomas Alva Edison  ishte një shpikës amerikan, shkencëtar dhe biznesmen i cili ka zhvilluar shumë pajisje që ndikuan në mbarë njerëzimin, duke përfshirë gramofononin, kamerën e filmit, dhe llampën elektrike.
Edison është konsideruar si shpikësi i tretë më pjellor në histori.
Ai është kredituar me shpikje të shumta që kanë kontribuar në komunikim masiv dhe, në veçanti, telekomunikacion. Këto përfshinin stock ticker, një regjistrues vote mekanik, bateri për makinë elektrike, energji elektrike, muzikë të regjistruar dhe filma. Puna e tij e përparuara në këto fusha ishte rezultat i karrierës së tij të hershme si një operator telegrafi.
Edison i dha rrugë konceptit dhe zbatimit të energjisë elektrike dhe shpërndarjes në shtëpi, biznese, dhe fabrikat - një zhvillim i rëndësishëm në industrializimin e botës moderne.

Mark Zuckerberg
Mark Elliot "Zuck" Zuckerberg (lindur 14 Maj 1984) është sipërmarrës amerikan i cili njihet si themeluesi i faqes Facebook bashkë me Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin dhe Chris Hughes në Harvard University.
Në 2010 ai zotëronte 24 % të aksioneve në Facebook.
Facebook-u fillimisht i sherbeu universitetit te Harvardit. Grupi pastaj e futi Facebook në kampuset e tjera në mbarë vendin dhe u vendos në Palo Alto, California pak më vonë. Në vitin 2007, në moshën 23, Zuckerberg u bë teper i pasur, si rezultat i suksesit të Facebook.


Larry Page
Lawrence "Larry" Page (lindur më 26 mars, 1973) është një Shkencëtar kompjuterik dhe "shpikës në internet" amerikan i cili, me Sergey Brin, janë të njohur si bashkë-themelues të Google.
Në 4 prill, 2011, ai mori rolin e shefit ekzekutues të Google, zëvendësoj Eric Schmidt.Në vitin 2012, pasuria e tij personale është vlerësuar të jetë 18,7 $ billion .
Ai është shpikës i PageRank, e cila u bë themeli i rangut algorithm Google search.

Princeshë Diana

Princeshë Diana ishte e mirënjohur për veprimtaritë bamirëse. Diana ishte e njohur për mbledhjën e fondeve për çështje bamirësie , punoi për organizata ndërkombëtare bamirësie.
Duke filluar nga fundi i vitit 1980,Princesha e Uellsit u bë e njohur edhe për mbështetjën e saj për projekte të bamirësisë , si dhe është shquar me ndikim të konsiderushëm për fushatën e saj kundër minave tokësore dhe për ndihmën ndaj viktimave të AIDS-it.
Në Prill të 1987, Princesha e Uellsit ishte personaliteti i parë i famshëm që preku një person të infektuar me virusin HIV. Walt Disney
Ka qenë një producent filmi, dublues dhe animator amerikan .Ai vlen si shpikësi i Mickey Mouse dhe Co. Dizney nuk është vetëm burri që ndërtoi perandorinë më të madhe të reklamave, por ai ndikoi tek një brez i tërë regjizorësh dhe shpiku filmin modern vizatimor që njohim sot. Pa imagjinatën e Dizney, Pixar dhe Dreamworks nuk do të ekzistonin. Ai realizoi filma vizatimorë që i bënë fëmijët kudo në botë të jetonin imagjinatën e tyre.Ndër më të famshmit janë: Bambi, Borëbardha, Hirushja dhe Liza në Botën e Çudirave. Falë trashëgimisë që ai la, vazhdon prodhimi i filmave më të mire vizatimorë edhe sot, me trilogjinë e Toy Story, Up dhe How to Train Your Dragon.
Martin Luther King Jr
Martin Luther King, Jr. ishte një amerikan klerik, activist dhe lider i shquar i Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane.Trashëgimia e tij kryesore ishte për të siguruar përparimin në të drejtat civile në Shtetet e Bashkuara, dhe ai është bërë një ikonë të drejtave të njeriut . Martin Luther King Jr, mbajti fjalimin e tij të famshëm në Memorialin e Lincoln-it, më 28 gusht 1963. “Unë kam një ëndërr se katër fëmijët e mi të vegjël një ditë do të jetojnë në një komb ku nuk do të gjykohen nga ngjyra e lëkurës, por nga përmbajtja e karakterit të tyre”.
Coco Chanel
CC – Dy iniciale të njohura në mbarë botën. Sinonime të elegances dhe veshjeve të modës Coco Chanel, bëri një revolucion të vërtetë në mënyrën e veshjes, icily nuk mjaftoi vetëm në përzgjedhjen e materialeve, por iu kundërvu dhe modes së epokës, pra veshjeve femërore të renduara nga ornamentet e shumta.Më 1926, Coco ‘shpiku’ fustanin e thjeshtë e të zi që zuri vend shpejt në të gjithë garderobat e, ajo shkoi edhe më tej duke i hequr asaj zymtësinë e ngjyrës e duke e shoqëruar atë, me stoli te ndryshme plot fantazi.Coco Chanel ka qenë dhe mbetet një nga simbolet më të njohura të Francës.
Amelia Earhart

Amelia Earhart ishte gruaja e pare që arriti të kalonte e vetme oqeanin Atlantik.Ajo kaloi 14 orë e 50 minuta për të fluturuar nga Terranova në Londonderry, në Irlandën Veriore.Më 24 gusht 1932,Earhart u bë gruaja e pare që arriti të fluturojë përmes Shteteve të Bashkuara pa ndalim, nga Los Angeles (Kaliforni) për të mbërritur në Newark (New Jersey).Por projekti i saj më ambicioz kishte qenë gjithmonë që të përshkonte botën përgjatë rrugës ekuatoriale, një nismë kjo shumë e rrezikshme.Më 2 korrik 1937, me avionin e saj u ngrit nga Papua, Guineja e Re. Që nga ajo kohë, avioni u zhduk dhe me gjithë kërkimet e gjata në det, askush nuk mundi të zbulonte ndonjë gjurmë nga mbetjet e tij.

Përgatitën :
Johana Marku
Jonada Aluku
Jonida Hoxha
Kejsi Take
XII-1
2013-2014
Full transcript