Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

No description
by

Nükhet ASLAN

on 5 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Sürdürülebilirlik Nedir?
Sürdürülebilir Tarım Nedir?
Türkiyedeki Tarım Bölgeleri
Tarım bölgesi; bir tarım ürününün diger tarım ürünlerinden daha fazla yetistirildigi bölgedir.Tarım bölgeleri birbirinden iklim ve yeryüzü sekillerine göre ayrılırlar. Örnegin; Karadeniz bölgesinde üretilen bir tarım ürününü baska bir bölgede üretemeyiz. Bu yüzden tarım ürünleri çok soguk cok kurak cok yagıslı yetisme türleri olarak ayrılırlar. Bölgelere göre tarım ürünlerinden bazılarını gösterecek olursak ;
Sürdürülebilirlilik daimi olma yetenegi olarak adlandırılır.
Ekoloji bilimindeki anlamı ise biyolojik sistemlerin çesitliliginin ve üretkenligin devamının saglanmasıdır.
Tarım; gıda zincirinin baslangıc noktasıdır. Sürdürülebilir tarım, yeterli ve kaliteli gıda maddesinin uygun maaliyetlerde üretimini,tarım yapılan arazinin, çiftçinin,çevrenin ve dogal tarım kaynaklarının korunmasını gerçeklestirecek sistem ve uygulamaları içerir.
Karadeniz Bölgesi
Ege Bölgesi
Marmara Bölgesi
Akdeniz Bölgesi
İ İIç Anadolu Bölgesi
Güneydogu Anadolu Bölgesi
Dogu Anadolu Bölgesi

Tarım sektörü, gelismislik düzeyi ne olursa olsun tüm ülkelerin ekonomik hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Insanların beslenmesi için gerekli gıda maddesi ve ham madde üreten bu sektörün ikame kaynagı bulunmamaktadır. Sektör toplam istihdam içerisinde de önemli yere sahiptir.
Dünya tarım pazarındaki büyüme cografi olarak gelismekte olan ülkelere dogru kaymaktadır. Bu ülkelerde üretim maaliyetlerinin daha düsük olması önemli bir etkendir. Gelismekte olan ülkelerde tarım politikasındaki reformlar tarımsal üretime verilen destegin niteliginde degisiklige yol acarak üretim miktarı ve yeri üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu ülkelerde amac üreticiyi tarım sektörünün içinde tutabilmektir. ABD ve AB basta olmak üzere gelismis ülkeler Brezilya, Hindistan, Çin gibi gelismekte olan ülkelerin yükselisine karsı durmaya calısmaktadır.
Brezilya ' da Tarım
Brezilya, sanayisinin gelismesine ragmen genel olarak tarım ülkesidir. Ekilen arazinin yarıdan fazlası gıda ürünleri olmasına ragmen yine de gıda ihtiyacının bir kısmı dısardan ithal etmektedir.
Brezilya Dünya'nın en büyük kahve üreticisi ve ihracatçısıdır. Ancak bu kahve Amerika kıtasındaki ülkelerin ihtiyacını ancak karsılamaktadır. Pamuk üretimi de gelismis olup, kahveyle birlikte döviz kaynagını teskil etmektedir. ŞSekerkamısı ve kakonun da az bir kısmını ihraç etmesine ragmen, büyük bir kısmını iç tüketim için kullanır.
Degerli kerestelik agaçlar, pirimç, taze fasulye, pamuk, kahve, sekerkamısı, kakao ve mısır baslıca ürünleridir. Ülkenin bazı yerlerinde az miktarda portakal, muz, yerfıstıgı, tütün, elyaf ve bazı sebzeler yetisir.
ABD'de Tarım
Tarımın ülke içindeki payı düsük de olsa ziraatciler ekonomik ve politik olarak güçlerini korumaktadır. Bu yüzden tarım alanında üretim düsük olsa da dısarıya ihracat oranı mesela Brezilya'ya oranla daha yüksektir.
ABD'de 2milyondan fazla çiftlik olsa da görece olarak az sayıda olan büyük sirket çiftlikleri hakimdir.
Türkiye'de Tarım
Türkiye topraklarından yararlanma oranları: topraklarımızdan faydalanma oranı daha çok iklim ve yersekillerine baglıdır. Ülkemizde yüksek daglı kesimler genis alan kaplar. Dik yamaclar çoktur. Buralarda topraktan faydalanmak çok kısıtlıdır. Buna göre ülkemiz arazisinin %36'sı ekili dikili alan, %32'si çayır ve otlak, %26'sı orman ve %6'sı diger alanlar (yerlesim birimleri, tarıma elverissiz çıplak kayalıklar gibi)dır.
Not: Tarımdaki makinalasmanın etkisiyle çayır ve otlakların alanı daralırken, tarım alanlarımız genislemektedir.
Bölge Yüzölçümüne Göre Ekili Dikili Alanların Oranları
Marmara Bölgesi: %30
Iç Anadolu Bölgesi: %27
Ege Bölgesi: %24
Güneydogu Anadolu Bölgesi: %20
Akdeniz Bölgesi: %18
Karadeniz Bölgesi: %16
Dogu Anadolu Bölgesi: %10
Türkiye'de Tarımı Etkileyen Faktörler
1) Sulama: Türkiye tarımında en büyük sorun sulamadır. Tarımda sulama ihtiyacının en fazla oldugu bölge Güneydogu iken, bu sorunun en az oldugu bölge ise Karadeniz bölgesidir.
Akarsularımızın derin vadilerden akması ve rejiminin düzensiz olmasından dolayı sulamada yeterince faydalanamayız. Bunun için mutlaka akarsular üzerindeki baraj sayısı arttırılmalıdır.
Sulama sorunu çözüldügünde; üretim artar. Nadas olayı ortadan kalkar, iklime baglılık azalır, üretimde süreklilik saglanır. Ürün çesidi artar. Köyden kente göçler azalır. En sanslı bölgemiz Akdeniz, en sanssız bölgemiz Dogu Anadoludur.

2)Gübre Kullanımı: Ülkemizde hayvancılıgın gelismis olması tabii gübre kullanımı olusmaktadır. Ancak yurdumuzda tabii gübrenin yakacak olarak kullanılması bu olumlu durumu ortadan kaldırır. Ülkemizde üretilen suni gübre yeterli olmadıgı için ithal (Fas Tunus Cezayir gibi ülkelerden) etmekteyiz. Bu da maasliyeti arttırdıgından dolayı çiftçilerimiz yeterince gübre kulanmamaktadır. Gübre ihtiyacı, tabii gübrenin yakacak olmaktan kurtulması ve gübre fabrikalarının arttırılması ile karsılanabilir.
3)Tohum Islahı: Tarımdaki verimi daha da arttırmak için kaliteli tohum kullanılmalıdır. Ülkemizde kaliteli tohum üretme konusunda devlet üretme çiftlikleri ve tohum ıslah istasyonları çalısmalar yapmaktadır.

4)Makine Kullanımı: Ürünün zamanında ekimi, hasadı ve yüksek verim içim makine kullanımı sarttır. Ancak makine kullanımı yurdumuzda yeterli ölçüde gelismemistir. Sebepleri: makine kullanıma elverissiz alanların varlıgı, makine kullanımı ekonomik olmadıgı küçük alanların varlıgı, isgücünün bazı bölgelerde daha ucuz olması, makine fiyatlarının ciftcinin alım gücünün üstünde olması.

5)Zirai Mücadele: Tarımdaki hastalıkların, yabani otların, böceklerin meydana getirecegi üretim düsüklügünü önlemek için ilaclı mücadele sarttır.

6) Toprak Bakımı: Tarla yagıslardan önce sürülmeli, yabancı otlardan arındırılmalıdır. Erozyona karsı korunmalıdır.

7) Toprak Analizi: En iyi verim alınabilecek ürün belirlenir. Ayrıca topragın ihtiyacı olan mineraller tespit edilerek kullanılacak gübre belirlenir.
8)Destekleme Alımı ve Pazar: Verimi etkilemez. Üretim miktarını etkiler. Çiftçi ürettigini malı zarar etmeden satabilmelidir. (Destekleme alımı: devletin ciftcinin malına belirli bir taban fiyat üretinde alması olayıdır.) Destekleme alımı yapılan ürünler: pamuk, tütün (2002yılından itibaren kaldırıldı), sekerpancarı, bugday, çay, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, hashas gibi dayanıklı ve sanayiye uygun ürünlerdir.

9) Çiftçi egitilmeli ve kredi destegi salanmalıdır.
Tarımı Etkileyen Faktörler
Iklim
Yükselti
Denize göre konum
Toprak sartları
Beseri faktörler
Kaynakcalar
http://www.cografya.gen.tr/egitim/ekonomik/turkiye-de-tarim.htm
http://www.cografyamiz.com/turkiye-tarim-bolgeleri.html
http://www.tarimplus.com.tr/dunyada-ve-turkiyede-tarim/dunyada-tarim-sektorune-genel-bakis.aspx
http://www.usemb-ankara.org.tr/USA_Economy_Brief/final/page3.html
http://www.cografya.gen.tr/siyasi/devletler/brezilya.htm

Dünyada Tarım
Hazırlayan ve Sunan:
Aysen GÜNAY 12060618
Nükhet ASLAN 12060592

Ders Sorumlusu:
Prof. Dr. Bahtiyar ÖZTÜRK
Full transcript