Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TRYBY KOLORYSTYCZNE I DO CZEGO SŁUZA

No description
by

Kuba Przybylski

on 22 December 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TRYBY KOLORYSTYCZNE I DO CZEGO SŁUZA

R
G
B
Model ten składa się z trzech kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego.
Z połączenia barw RGB w dowolnych kombinacjach można otrzymać szeroki zakres barw pochodnych, np. z połączenia barwy zielonej i czerwonej powstaje barwa żółta.
Jest szeroko wykorzystywany w urządzeniach analizujących obraz (np. aparaty cyfrowe, skanery) oraz w urządzeniach wyświetlających obraz (np. telewizory, monitory komputerowe). Najczęściej stosowany jest 24-bitowy zapis kolorów, w którym każda z barw jest zapisana przy pomocy składowych, które przyjmują wartość z zakresu 0-255. W modelu RGB [0,0,0] oznacza kolor czarny, natomiast [255,255,255] to kolor biały.
C
M
Y
K
CMYK jest zestawem czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych w druku kolorowym w poligrafii i innych metodach.
W druku nie można nakładać poszczególnych kolorów z zestawu CMYK w rozcieńczeniu. Druk odbywa się metodą rastra, czyli drukowania malutkich punktów (kropek) posiadających 100% koloru o różnej wielkości lub gęstości przy uwzględnieniu pozostawionego, niezakrytego białego podłoża.
TRYBY KOLORYSTYCZNE I DO CZEGO SŁUZA
ZAPRASZAM
Tryb Bichromia
Tryb bichromii umożliwia tworzenie monochromatycznych, bichromatycznych (dwukolorowych), trichromatycznych (trójkolorowych) i kwadrychromatycznych (czterokolorowych) obrazów w skali szarości przy użyciu więcej niż jednej farby niestandardowej.
Tryb Bitmapowy
W trybie bitmapowym piksele obrazu są reprezentowane za pomocą dwóch wartości koloru (czarnej i białej).

Obrazy w trybie bitmapowym nazywa się obrazami jednobitowymi, ponieważ mają one głębię 1 bitu.
Tryb kolorów
indeksowanych
Tryb kolorów indeksowanych umożliwia uzyskanie 8-bitowych obrazów o maksymalnie 256 kolorach. Przy przekształcaniu obrazu na tryb kolorów indeksowanych Photoshop tworzy tabelę koloru (CLUT). Ograniczenie palety kolorów powoduje, że tryb kolorów indeksowanych pozwala uzyskiwać pliki o mniejszym rozmiarze, zachowując przy tym jakość wizualną wystarczającą do pewnych zastosowań, np. do prezentacji multimedialnych lub tworzenia stron internetowych.

L
a
b
Ten model kolorów bardzo dobrze nadaje się do zmiany jasności obrazów bez zmiany wartości kolorów i ich nasycenia, szczególnie dlatego, że prawie żadne dane nie są tracone przy konwersji do trybu Lab (i odwrotnie). Oprócz tego Lab jest niezależny od zakresu kolorów urządzenia, więc jest dobry do przenoszenia obrazów pomiędzy różnymi systemami. Tryb YCC jest bardzo podobny do Lab i jest używany do przechowywania obrazów na fotograficznych nośnikach CD.
Tryb Skala szarości
W trybie Skala szarości obrazy są odtwarzane przy użyciu różnych odcieni szarości. W przypadku obrazów 8-bitowych można używać 256 odcieni szarości. Każdy piksel obrazu ma jasność określoną od 0 (czarny) do 255 (biały) w skali szarości.
Fakt, który może nie być znany dla amatorów: po konwersji do trybu grayscale informacja o kolorach jest tracona bezpowrotnie i nie pojawią się one nawet jeśli przeprowadzisz konwersję z powrotem do trybu kolorowego.
Full transcript