Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Prezentacja na WOK

No description
by

Hubert Staszek

on 27 November 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Prezentacja na WOK

Muzyka rozrywkowa
Lecz... czym jest muzyka?
Jest to jedna z dziedzin szutk piknych. Jest to sztuka oddziaływania poprzez dzwiek.
Muzyka, wszystkie piosenki mozna zakwalifikowac do jakiegos gatunku. W tej prezentacji postaram sie przyblizyc kilka gatunków muzyki rozrywkowej.
Blues
Blues to pieśni wywodzące się z XIX wiecznych śpiewów afroamerykańskich nzapoczątkowanych w stanach Missisipi, Alabama, Luizjana, Georgia. Stopniowo do tego rodzaju myzyki dołączały gitary, bandża, fortepiany, harmonijka ustna. Blues zaczął zdobywac popularność w całej Ameryce, potem na świecie. Stopniowo zaczęły się z niego wydzielać nowe podtypy (np. blues miejski, blues chicagowski). Cechami charakterystycznymi bluesa jest tematyka skarżąca się na trudy życia, samotność, chęć wolności, miłość, zazdrość, rozpacz. Gatunek ten często był surowy i szorstki.
Jazz
Niemożna jednoznacznie określić czym jest jazz. Można powiedzieć, że wywodzi się on z niewolniczych pieśni pracy, muzyki poważnej i przedewszystkim bluesa. Za kolebkę Jazzu uznawany jest Nowy Orlean. To właśnie z tego miasta pochodzi chyba najsławniejszy trębacz, który rozprzestrzenił jazz na całym świecie - Louis Armstrong. Jazz czerpał z bluesa, zaczęły powstawać nowe podgatunki jazzu - bebop. cooljazz, free jazz oraz nuu jazz znany dzisiaj pod nazwą chillout. Bardzo dużą popularnością cieszył się również swing - śpiewano i tańczono go na całym świecie. Niestety po II Wojnie światowej stracił na popularności. Najważniejszą i wg. mnie najbardziej wartą do zapamiętania cechą jest to, że jazz charakteryzował się dużą dowolnością - to właśnie podczas jazzowych koncertów powstały popularne na całym świecie "solówkli".
Rythm and Blues
Rythm and Blues (r'n'b) to żywiołowy i taneczny styl wywodzący się z jazzu i bluesa. Charakterystyczne były tu gitary, instrumenty erkusyjne, chóry, charyzmatyczny wokal, organy Hammonda. Gatunek ten rozwijał się w latach 60 i 70 równolegle z rockiem, bardzo często się przenikając. Często dochodziło do sytuacji w której artyści rockowi czerpali z gamy rytmów R'n'B i na odwrót - artyści R'n'B wykorzystywali brzemienia i aranżacje rockowców. Tektsy piosenek były zwyczajne, schematyczne, cześto opisywały relacje damsko-męskie lub mówiły o rozrywkowym trybie zycia.
Soul
Soul jest gatunkiem muzycznym który wcześniej był integralną częścią rythm and bluesa. Charakteryzuje się bogatym brzmeiniem, zmiennymi nastrojami od bardzo dynamicznych po liryczne, wielogłosowe, wręcz ornamenatlne śpiewy, chóry. Zazwyczaj ma charakter liryczny, związany z tematyką religijną, refleksyjny. Zazwyczaj zespoły soulowe tworzyły chórki kościelne. Szczyt popularności tego nurtu przypada na lata 70. Z soulu później wyjawił się neosoul stawiający na oryginalne brzeminia.
Pop
Pop to muzyka popularna. Artyści kierują się tylko tutaj głównie upodobaniami odbiorcy. Popowe piosenki są rytmiczne, mają prosty tekst, chwytliwy refren. Pop ma dziesiątki podgatunków (np. synth pop, dream pop, jangle pop). Dzięki popowi powstały takie pojęcia jak idol, przebój, girlsband, boysband. Mianem króla popu określa się Michaela Jacksona, królową Madonne a księżniczką Britney Spears.
Rock and Roll
Nurt muzyki młodzieżowej, wywodzący się z bluesa. Nazwa ta została po raz pierwszy użyta przez Alana Freeda w amerykańskiej radiostacji. To dzięki temu panu ten gatunek zawdzięcza popularność. Na początku rock'n'roll był gatunkiem tylko dla Afroamerykanów, lecz Alan Freed zaczął puszczać rock and rollowe piosenki w swym radiu, organizować minikoncerty. Płyty sprzedawały się, gatunek zyskał popularność. W zyskiwaniu popularności pomagał również rozwój rynku płyt winylowych, odtwarzanych dzięki szafom grającym. Założeniem rock'n'rolla była zabawa - piosenki były proste, harmonijne i rytmiczne, dotyczyły najczęściej spraw młodych ludzi. Rock'n'roll był symbolem odrębności, buntu. przełamywania barier rasowych.
Rock
Rock - jeden z obecnie najpopularniejszych gatunków muzycznych na świecie. Powstał około 1960 roku. Rock wywodzi się od bluesa, rock and rolla i rythm and bluesa. Cechą charakterystyczną rocka jest obecność różnego rodzaju gitar - klasycznych, elektrycznych, basowych oraz perkusjii. Można powiedzieć, że na rockowe teksty wpływ miały wszystkie inne gatunki muzyczne - od jazzu po muzykę Dalekiego Wschodu. Rock był podstawą dla wielu innych gatunków. Z niego wyłoniły się podgatunki takie jak np. glam rock czy hard rock.
Folk
Folk rozpoczął swe istnienie w Wielkiej Brytanii, w latach 60. Folkowe piosenki czerpały dużo z twórczości ludowych nadając jej akceptowalną, wpółczesną formę. Muzyka ta charakteryzowała się niekomercyjnością, społecznym zaangażowaniem, "zwykłością".
Reggae
Za miejsce powstania reggae uznaje się miasto Kingston na Jamajce, w latach 60. Muzyka ta powstałą z połączenia etniczej muzyki jamajki połączonej z motywami Afryki, Indii, Ameryki Południowej. Reggae charakteryzuje się dość wolnym tępem muzyki, łączeniem idei chrześcijaństwa z ideami pacyfistycznymi, postulatami równouprawnienia, nieskomplikowanymi tekstami które często są bardzo "życiowe". Gatunek ten zyskał popularność dzięki Bobowi Marleyowi, który wbrew pozorom nie był prekursorem tego gatunku.
Heavy Metal
Heavy metal, gatunek muzyczny zakorzeniony w hard rocku. Za twórców uznaje się zespoły Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath. Metal, charakteryzuje się "cięzkim brzemienim", częstymi solówkami, agresywną grą gitar i perkusjii, modulowaniem głosu do poziomu gardłowych wrzasków, charczenia. Tematyka piosenek jest bardzo różnorodna - od osobistych traum, poprzez katastrofy, poitykę do okultyzmu i mitologii. Ubiór metalowców charakteryzuje się ciemnymi, bojowymi barwami. Fani tego typu muzyki utworzyli silnie trzymającą się subkulturę.
Można by przypuszczać, że rock tak jak większość rodzajów muzyki, rozwijała się w Ameryce - tak nie było. Bardzo duży wpływ na rocka miała tzw. "Ofensywa Wielkiej Brytanii". Mowa tutaj o powstaniu jednych z najbardziej cenionych zespołów rockowych: The Beatels, The Animals czy The Rolling Stones. Tutaj głównie za sprawą zespołu Queen zaczął rozwijać się glam rock. Cechował się on dbałością o kostiumy i efekty wizualne.
Funk
Gatunek ten pojawił się w czasach świetności soulu. Charakteryzował się on afrykańskimi korzeniami, bardzo enegetycznym rytmem, żywiołowością, dominacją gitary basowej, obecnością saksofonów, trąbek, perkusji. Obecnie funk zamiera. Współcześnie wiele funkowych utworów wykorzystuje sięjako sample przy tworzeniu hip-hopu czy popu. Funk zostawił swój ślad też w tańcu - electro boogie czy hip-hopie.
Disco
Muzyka disco swą popularność zdobyła w latach 70. Jej głównym celem był taniec, zabawa. Muzykę disco puszczało się na wszelakich dyskotekach, klubach muzycznych ale też radiu. Miała ona być widowiskiem, liczył się występ arysty, to jak był ubrany. Często takowe występy były uznawane za kiczowate. Dziś do tej muzyki odwołują się różnorodni artyści tworząc covery, przeróbki, remiksy sławnych wtedy przebojów.
Hip -Hop
Hip-hop został zapoczątkowany przez Nowojorskich afroamerykanó. Sam hip-hop dzieli sięna 4 płaszczyzny: rapowanie, komponowanie muzyki (tzw. DJ-ing), graffiti i breakdance. W hip-hopowych piosenkach charakterystyczny jest wyraźny, dominujący rytm (tzw. bit). Teamtyką są codzienne problemu ludzi z wielkich miast, refleksje natury politycznej czy społecznej.
Muzyka elektroniczna
Muzyka elektroniczna jest "ewolucją" muzyki mechanicznej. Można powiedzieć, że owa "ewolucja" dokonała się w Europie. Muzyka ta jest tworzona przy pomocy komputerów, syntezatorów. Wykorzystywane był również sample, przeróbki, remiksy znanych innych utworów. Najczęściej muzyka ta jest odtwarzana na dyskotekach, wydarzeniach e-sportowych.
Punk
Punk powstał w trzech miejscach na świecie: w Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych. Jest to gatunek muzyczny wywodzący się z rocka. Była ona szybka, głośna, agresywna, buntowała się przeciwko temu estetyce ówczesnego rocka. Był to gatunek dla młodzieży odrzucającej to co wtedy było modne - dyskoteki i hipisowski styl życia. Punk był sprzeciwem przeciwko władzy, instytucjom, autorytetom. Media przedstawiały ten ruch jako "niebezpieczny". Dla punkowców bardzo ważna była zasada "Do it yourself" - zrób to sam. Wyróżniali się oni wyglądem - kolorowe, postawione włosy, czarne ćwiekowane kurtki, wysoko sznurowane buty.
Grunge
Grunge powstał około lat 90. w stanie Waszyngton. Gatunek ten stanowił opozycję wobec sztucznego i elektronicznego brzmienia ówczesnych piosenek. Grunge'owe teksty mówiły pesymistycznie o codzienności, braku perspektyw. Muzyka ta charakteryzowała się brzminiem cięższym niż rock lecz lżejszym niż metal.
Nowy Orlean
Nowy York
Kingston
Dziekuje za obejrzenie prezentacji
Wykonał: Hubert Staszek 1F
Źródła: Podręcznik "Spotkania z kulturą"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grunge
http://pl.wikipedia.org/wiki/Guns_N%27_Roses
http://pl.wikipedia.org/wiki/Punk
http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzyka_elektroniczna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sex_Pistols
http://pl.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reggae
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rock
http://pl.wikipedia.org/wiki/Alan_Freed
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rock_and_roll
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elvis_Presley
http://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Jackson
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzyka_pop
http://pl.wikipedia.org/wiki/Soul
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rhythm_and_blues
http://pl.wikipedia.org/wiki/Swing_(jazz)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jazz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Blues
Full transcript