Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KIRIK HAYATLAR (Halid Ziya Uşaklıgil )

No description
by

Mahmut Ezber

on 16 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KIRIK HAYATLAR (Halid Ziya Uşaklıgil )

1995
2000
2010
1990
2005
KIRIK HAYATLAR (Halid Ziya Uşaklıgil)
Halid Ziya Uşaklıgil
Halid Ziya Uşaklıgil (1866 – 27 Mart 1945), Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi Türk yazarı. Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu'nun yazarıdır.
Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun Sultan Reşat devri Mabeyn Başkatibi (1909-1912) ve Ayan Meclisi üyesidir.
Edebi Kişiliği

1-
Sanat için sanat anlayışını benimsedi.
2-
Dili epey ağırdır.
3-
Romanlarında aydınlara seslenir.
4-
Romanlarında istanbul'u, hikâyelerinde ise Anadolu'nun kasabaları ve hayatını anlatır.
5-
Yazarın roman dili hikâye dilinden daha ağırdır.
6-
Eserlerinden realizm'den etkilendiği görülür.
7-
Romanları, cumhuriyet döneminde yazar tarafından sadeleştirilmiştir.
Kitabın Özeti
Karısı ise bu yasak aşktan haberdar olmuştur bile.Aynı evde iki yabancı gibidirler.Küçük kızlar kısa bir süre sonra vefat eder.Aile bağları gün geçtikçe kopma noktasına doğru yol alıyordu. Ömer Behiç kendi kendisini karşısına alarak yanlış yaptığının farkına vardı. Neyyir ile olan ilişkisinin kapatıp,Vedide’sine geri dönmeye karar verir. Hızla Vedide’nin odasına dalar.Vedide her zamanki gibi seccadesinin üstündedir.Vedide ilk önce tepki vermez, daha sonra karı-koca birbirlerine sarılıp ağlamaya başlarlar.Ömer Behiç bir şeyi daha yeni farkeder.Vedide’nin simsiyah olan lüle lüle saçaları çoktan ağarmıştır…
KIRIK HAYATLAR
Yazarın üstünde en çok durduğu sosyal kurum, Ailedir. Bunu da Kırık Hayatlarda en yüksek düzeye çıkarmıştır.Kırık Hayatlarda her zaman çevremizde Taslayabildiğimiz aile yaşamındaki aksaklıklar ve nedenler vardır. Yazar, bu romanında yalnız kendi toplumsal yaşamımızı ilgilendiren aile sorununu ele almamış, aile yaşamının yıkıntılarıyla nedenlerini başka toplumlarda da görmek olanağını verecek biçimde göstermiştir.Kırık Hayatlar evlenmeyi savunan bir romandır. Evlenmeyenlerin yalnızlığın
acısına nasıl düştüğünü öykülendiren Uşaklıgil, evlenmek için iki öğeyi koşul olarak öne sürer: Sevmek ve beğenmek... Evlendikten sonra da çok duyarlı, çok ölçülü davranılmasını, insanın tüm varlığıyle kendini yuvasına vermesi gereğini olaylarla gösterir. Roman mahalle ve konu komşu yaşamından izler taşır. Doğa betimlemeleri hiç görülmez. Dil, büyük ölçüde yalınlaşmıştır. Yapıt, geniş ölçüde gerçekleri de yansıtır.
KIRIK HAYATLAR
Ana Fikir :
Aile bireylerinin karşılıklı saygı ve sevgi içinde bulunmaları gerektiğini bunun sonucu olarakta türk toplumunun istenilen seviyeye geleceğini ana fikir olarak yansıtmaktadır.

Konu:
Genç bir doktorun ekonomik rahatlığa kavuştuktan sonra eşi ve iki çocuğuyla yeni bir çevreye girip sonra ailesine bağlı kalmayarak eşini aldatmasını konu alıyor.

ROMANDA KAHRAMANLAR
Ömer Behiç:
Kültürlü,birşeyler öğrenme arzusu ile yanan, idealist olmayan bir kişidir.
Vedide:
Ailesi için herşeyini feda edebilecek kültürlü, iyi yetişmiş bir annedir.
Bekir Servet:
Hayatı günü gününe yaşayan, kadınlara gereken değeri vermeyen, çapkın bir İstanbul beyefendisidir.
Neyyir:
Minyon tipli, karşısındakini kendine bağlamayı çok iyi başaran, güzel, fakat Türk aile toplumuna aykırı bir yaşantısı olan bir genç kızdır.
Nebile:
Kardeşine göre biraz daha şişman olan ve kardeşi kadar etkileyici olmayan, yaşantısı kardeşi gibi olan bir genç kızdır.
Andelib Bacı:
Selma ile Leyla'nın dadısıdır.
Selma ve Leyla:
Vedide ile Ömer Behiç'in çocuklarıdır.
Sabriye Kadın:
Evin aşçısıdır.
Meveddet Hanım:
Ömer Behiç'in ablasıdır. Kocası muhasebeci olan Meveddet Hanım kocası öldükten sonra evinin yapımı ile uğraşıp maddi konularla ilgilenmiştir.

Kitabın Özeti
Ömer Behiç okulda çok başarılı bir öğrencidir. Okulun son senesinde Babasını kaybeder.Okul bittikten sonra Fransa’ya master yapmaya gider. Burada iken de annesini kaybeder.Fransa’daki eğitimini bitirip istanbul’a geri döner.Halası artık onun evlenmesi gerektiğini düşünür ve onun için Vedide’yi istemeye giderler.Ömer Behiç Vedide’yi ilk gördüğü anda ona vurulur ve evlenirler.Ömer Behiç bir gün yolda eski bir arkadaşına rastlar.Bu doktor arkadaşı istanbul sosyetesinde çaplıkınlıkları ile ünlü ve bundan büyük gurur duyan Bekir Servettir.Ömer Behiç'in Neyyir adında genç kızla tanışmasını sağlar.Ömer Behiç bu kızla ilişki kurarak vedideyi aldatmaya başlar. Küçük olan kızlarının eski bir hastalığı tekrar eder.Neyyir’in etkisi ile ailesini hatta hasta kızını ihmal eder.
ZEYNEP EZBER
2034
HÜDANUR DÖNMEZ
2009
A-11/C
Full transcript