Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

konflikty na bliskim wschodzie

No description
by

hania kunikowska

on 23 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of konflikty na bliskim wschodzie

powstanie państawa
Sytuacja zmieniła się po zakończeniu II Wojny Światowej. Opinia międzynarodowa poruszona zbrodniami Holokaustu poparła ideę utworzenia państwa żydowkiego. 29 listopada 1947 r. ONZ podjęła decyzję o utworzeniu w Palestynie dwóch państw-żydowskiego i arabskiego. 14 maja 1948r. Izrael ogłosił swoja niepodległość, a jego pierwszym premierem został David Ben Gurion.
konflikty Izrael-Palestyna
Początki
Po zniszczeniu Jerozolimy przez Rzymian w
135 r. n.e. naród żydowski żył w diasporze (rozproszeniu) w Europie, na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Pomysł utworzenia państwa Izrael pojawił się w wieku XIX. U jego genezy leżała narastająca fala antysemityzmu oraz związana z tym emigracja członków narodu żydowskiego na tereny Palestyny. Idee państwa żydowskiego głosił T. Herzl (węgierski Żyd). Wokół niej powstała ideologia syjonizmu: koncepcji odrodzenia narodu przez utworzenia państwa na ziemi palestyńskie. Początkowo miało służyć jako azyl dla prześladowanych członków narodu.
"idea utworzenia ojczyzny żydowskiej"
powstanie państwa Izrael
Izrael powstał w 1948 roku, po II Wojnie Światowej. Państwo to powstało stosunkowo niedawno, a jego problemy są trudne i zawiłe. Powstanie Izraela, zapoczątkowało epokę konfliktów na Bliskim Wschodzie, co widać, także we współczesnych wydarzeniach w tym regionie.
(Izrael/Palestyna)
Arthur Balfour
W 1954 władzę w Egipcie objął Gamal Adbel Nascer, który zdecydował o nacjonalizacji Kanału Sueskiego. W tej sytuacj Izrael, a także Francja i Wielka Brytania opracowały plan ataku na Egipt, który szybko został pokonany. Pod naciskiem USA i ZSRR zwycięskie państwa musiały wycofać się, a Kanał Sueski pozostał w rękach egipskich.
konflikty na bliskim wschodzie
Brytyjski Minister Spraw Zagranicznych Arthur Balfour wydał w 1917 deklarację nazywaną od jego nazwiska. Brytyjczycy chcieli uzyskać poparcie Żydów w wojnie, dlatego ogłosił, że popiera "ideę utworzenia ojczyzny żydowskiej" po pokonaniu Turków Osmańskich w Palestynie. Arabska ludność stawiała opór przeciw migracji Żydów. Zauważyła to tzw. "Komisja Peela" w 1937 roku. Komisja zaleciła podział państwa między Żydów i Arabów, jednak Wielka Brytanie nie chciała w tym czasie angażować się w zamieszki na Bliskim Wschodzie, nie przeprowadziła więc podziału.
Państwo izraelskie rozwijało się w bardzo szybkiem tempie. Przyjmowało ono żydów z całego świata. Dużym zagrożeniem były jednak otaczające go państwa.
Wojna sześciodniowa
Na bliskim wschodzie ciągle utrzymywało się napięcie. Egipt, Syria i Jordania zaczęły przygotowywać się do kolejnego ataku na Izrael. Władzą Tel Awiwe udało się przewidzieć atak i postanowiły go uprzedzić. 5 czerwca 1967 r. wojska dokonały ataku na państwa arabskie i w ciagu 6 dni rozbiły armie Egipskie.
Dzięki pomocy ZSRR pańswom arabskim udało sie odbudować swoje siły militarne i 6 października 1973 r. Egipt i Syria podjęły próbę odzyskania ziem utraconych podczas wojny sześciodniowej. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych efektów. Walki zakończono za pośrednictwem USA i ZSRR
Jom Kippur
konflikt Palestyński pod koniec XX wieku
W 1978 roku zawarto porozumienie między Izraelem a Egiptem. Nie zakończyło to jednak sytuacji na bliskim wschodzie gdyż Palestyńczycy wciąż walczyli o niepodległość. powstała nawet organizacja wyzwolenia Palestyny kierowana przez Jasira Arafata. Jej celem była odbudowa państwa poprzez działania polityczne i terrorystyczne.
próba zajęcia Libanu
W 1982 r. armia Izraela zajęła połódnie kraju i otoczyła jego stolicę - Bejrut. Doprowadziło to do wybuchu wojny domowej. Walki zakończyło porpzumienie zobowiązujące Izraelczyków do wycofania się z Libanu
intifady
w 1987 r. w strefie Genezy doszło do wybuchu intifady (masowego powstania pezwciwko okupacji Palestyny przez Izrael). W 1993 podpisano porozumienie którego nie uznają radykanle grupy islamskie.
Dziękujemy za uwagę!
Kasia Drozdek
Zuzia Ligęza
Wojtek Chojnowski
Hania Kunikowska
Full transcript