Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Nazlım Yasdıman

on 6 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

A.Can SAHiN
210PY1116
Fen Edebiyat Fakültesi/Psikoloji HIFZI TOPUZ'UN ROMANLARINDA TARiH 1923 yılında İstanbul'da doğdu. 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1960 yılında Strasbourg Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Bir süre Akşam Gazetesi yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Daha sonra halen başında olduğu İletişim Araştırmaları Derneği (İAD)'ı kurdu. Galatasaray ve İstanbul Üniversitelerinde hala ders vermektedir. HIFZI TOPUZ KiMDiR? Topuz, romanlarında geçmişi aydınlatmak, gerçekleri tüm çıplaklığıyla okuyucularına en sade şekilde ulaştırmak için, araştırmalarını belgelere ve mümkünse birinci ağızdan olayın içinde yer alan kişiler ile irtibata geçerek tamamlıyor. TOPUZ'UN TARiH ANLAYISI Meyyale
Taif'te Ölüm
Paris'te Son Osmanlılar
Hatice Sultan
Gazi ve Fikriye
Çamlıca'nın Üç Gülü BAHSi GEÇEN ROMANLAR Meyyale'de ele alınan sosyal konu kafkaslardan göç eden insanlara yapılan haksızlıklar, kadınların köle gibi kullanılması ve daha birçoğunu anlatmaktadır. Kaynak olarak ise Topuz'un büyükannesinin anlattıkları ve Abdülmecit ile Abdülaziz zamanını anlatan tarih kitapları ve anılar kullanılmıştır.

Taif'te Ölüm romanı Galatasaray Üniversitesi'nden arkadaşı, aynı zamanda Mithat Paşa'nın torunu olan Muvaffak Akçit'in anıları ve onun yardımı sayesinde ulaştığı dönemin Osmanlıca yazılmış belgeleri kaynak olmuştur. Paşa hakkındaki gerçekleri anlatmış ama biyografi türüne yaklaşmaması için kurgudan uzaklaşmamıştır. MEYYALE-TAiF'TE ÖLÜM Paris'te Son Osmanlılar, Abdülhamit Dönemi'ndeki yolsuzlukları, adaletsizlikleri ve keyfi yönetimi anlatmaktadır. Kaynak olarak ise romanda adı geçen Suphi Paşa, Sadullah Paşa ve Deli Fuat Paşa gibi kişilerin aileleriyle gençlik yıllarında yakın ilişkileri olmuş, hatta Deli Fuat Paşa'nın bir kızı yengesi olduğu için birçok anıdan yararlanmıştır.

Hatice Sultan'a esin kaynağı olan ise Paris'te bulunan bir Melling albümü olmuştur. Romanda Kabakçı Mustafa Olayı, Alemdar Mustafa Paşa'nın Rusçuk'tan gelişi ve III. Selim'in öldürülmesi gibi olaylar ele alınmıştır. PARiS'TE SON OSMANLILAR-HATiCE SULTAN Gazi ve Fikriye romanında daha çok Gazi'nin Trablusgarp ve I. Dünya Savaşı'ndaki kahramanlıklarını ele aldığı için Fikriye'nin kişiliği onun gözünde belkide ikinci planda kalmıştı. Ancak yinede romanı yazarken Fikriye'nin yeğeni Abbu Bey'e ve arkadaşı Handan Sözen Hanım'a ulaşıp, aldığı bilgileri karşılaştırıp, kendi vardığı kanılara göre yazmıştır.

Çamlıca'nın Üç Gülü, Kuvayi Milliye'ye İngiliz ve Fransızlar'dan bilgi alıp ileten üç kızın öyküsünü anlatmaktadır. Gerçeği bilmeyen çoğu kişi tarafından fahişe, fakat gerçeği bilenler tarafından ödüllendirilmemiş kahramanlar olarak görünen bu üç kız hakkında bilgiyi Yıldız Kenter'den ve Leyla Tepedelenli'den almıştır. Romanı yazması için Topuz'u teşvik eden ise Nihat Akçan olmuştur. GAZi VE FiKRiYE-ÇAMLICA'NIN ÜÇ GÜLÜ
Full transcript