Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Pobrzeże szczecińskie

No description
by

rychu z jarzyn

on 20 April 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Pobrzeże szczecińskie

Roślinność
Głównie bory sosnowe i buczyna pomorska (na wyspie Wolin oraz Puszcza Bukowa w okolicach Szczecina). Większe kompleksy leśne to puszcze: Goleniowska, Wkrzańska, Drawska. Na wybrzeżu specyficzna roślinność wydmowa, w dolinie Odry w pobliżu Gryfina cenne, rozległe torfowiska.

Szczecin
Pobrzeże szczecińskie
Położenie
Zwierzęta
Rolnictwo
Krajobraz
znajduje sie w północno-zachodniej części Polski.Zajmuje terytoria wokół Zalewu Szczecińskiego, ujścia Odry i brzegów Zatoki Pomorskiej.
W granicach Polski zajmuje około 8 tys. km².Obszary równinne i pagórkowate o wysokościach do 100 m.n.p.m. Brzegi piaszczyste (plaże i wydmy) i klifowe.
wysoczyzny i równiny morenowe zbudowane z glin (równiny: Gryficka, Nowogardzka, Wełtyńska, Wzgórza Bukowe, Wzniesienia Szczecińskie)
rozdzielone obniżeniami akumulacyjnymi (Dolina Dolnej Odry, oraz równiny: Pyrzycka, Goleniowska, Wkrzańska)
piaszczyste Wybrzeże Trzebiatowskie
wysoczyzna morenowa tworząc klif
Cieśnina Dziwna od wyspy Wolin
Najwyższy punkt Wola Góra (219 m), najniższy na obrzeżu Zalewu Szczecińskiego (-0,1 m).
łabędź niemy
kormoran
bielik
jelonek rogacz
kania rdzawa
orlik krzykliwy
żubry
Przeważają uprawy ziemniaków i żyta, oraz hodowla bydła. Na lepszych glebach uprawy pszenicy i buraków cukrowych. W okolicach dużych miast rozwinęło się warzywnictwo. Dobrze rozwinięte rybołówstwo dalekomorskie i przybrzeżne.
miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie.
Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie
Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest bazylika św. Jakuba, która stanowi dominantę ulicy Wyszyńskiego
Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich – renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego, oraz nazwa instytucji kultury, administrującej Zamkiem.
Stargard
– miasto w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu stargardzkiego, położone na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski.
Kościół św. Jana w Stargardzie
Kościół Świętego Jana – gotycki kościół dominujący w panoramie Stargardu swoją strzelistą wieżą.
Wieża ciśnień w Stargardzie zbudowana w latach 1896–1897 wieża ciśnień położona w Stargardzie; położona jest poza obrębem murów miejskich, w parku Chrobrego. Ma wysokość 65 m.
Wieża ciśnień w Stargardzie
Świnoujście
Świnoujście – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju, w województwie zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem, położone przy ujściu środkowego ramienia Odry – Świny
Park Zdrojowy w Świnoujściu
Park Zdrojowy w Świnoujściu – zabytkowy park na wschodnim skraju wyspy Uznam
Latarnia morska Świnoujście
Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Bałtyku, jedna z najwyższych w Europie oraz najwyższa na świecie latarnia morska wykonana z cegły położona jest w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście.
KONIEC
Dziękuje za uwagę

Mateusz Muszyński
Przemysł
Na pobrzeżu szczecińskim Dominuje przemysł stoczniowy, chemiczny (nawozy azotowe, energetyczny, spożywczy, celulozowo-papierniczy fosforowe, kwas siarkowy), elektromaszynowy i przetwórstwo rybne
Kościół Chrystusa Króla w Świnoujściu
kościół zbudowany w latach 1788-1792 na miejscu gotyckiej budowli, w centrum miasta na placu Kościelnym. W 1881 roku dobudowana została dominująca nad centrum miasta wieża. Obecnie jest oświetlona w nocy i zamontowany jest na niej zegar.
Jest to najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego i Środkowego, najwyżej sklepiony kościół w Polsce (32,5 m) i najpiękniejszy gotycki kościół ceglany. Budowę kościoła drewnianego rozpoczęto w 1292 roku. Świątynia w obecnym kształcie jest dziełem Henryka Brunsberga, który przebudował kościół na przełomie XIV i XV wieku.
Kolegiata pw. NMP Królowej Świata
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40. Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza. W budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa.
Pałac Ziemstwa Pomorskiego
Krzywy Las
Krzywy Las – pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha, znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, w powiecie gryfińskim (województwo zachodniopomorskie). Przez ten teren prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic.
Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy – polski park narodowy w woj. zachodniopomorskim, w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Powierzchnia parku wynosi 10 937 ha.
Full transcript