Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Afrykański krąg kulturowy

No description
by

Gosia i Klaudia Tomląg

on 6 January 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Afrykański krąg kulturowy

Afrykański krąg kulturowy
Podstawowe informacje:
-
język:
sudański, bantu, buszmeńsko-hotentocki, germański, malajsko-polinezyjski
-
religia:
islam, animizm, protestantyzm, katolicyzm
-
rasa:
negroidalna, biała, żółta
-
ilość:
7% ludności świata
Język
Języki afrykańskie - obejmują
takie grupy i rodziny językowe jak: języki afroazjatyckie, języki nigero-kongijskie (z rodziną bantu), języki nilo-saharyjskie i języki khoisan (buszmeńsko-hotentockie), niekiedy także język malgaski.
Religia
Religie rodzime Afryki – obejmują tradycyjne wierzenia i praktyki ludów Czarnej Afryki, które kształtowały się przed kontaktami Afrykanów z religiami przyniesionymi z zewnątrz. Trzeba przy tym pamiętać, że religie te, inaczej niż islam czy chrześcijaństwo, nie stanowią skodyfikowanych zamkniętych systemów, a raczej cechuje je nieustanna zmiana i dostosowywanie do bieżących warunków życia wyznawców. Powszechny jest również synkretyzm, czyli łączenie religii tradycyjnych z islamem lub chrześcijaństwem.
Rasa
Najliczniej reprezentowana jest rasa czarna, której przedstawiciele zamieszkują środkową i południową część kontynentu (tzw. Czarna Afryka).
Ludność rasy białej pochodząca z gałęzi semicko-chamicką jest charakterystyczna dla północnej Afryki (głownie Arabowie) oraz krańców południowych - w RPA.
Rasa żółta reprezentowana jest przez Malgaszy mieszkających na Madagaskarze.
Tradycyjna muzyka Afryki Subsaharyjskiej jest tak różnorodna, jak odmienna jest kultura taneczna w regionach o tak różnych populacjach. Wspólną cechą tej muzyki jest rytm odmierzany uderzaniem w bębny.Afrykańskie tańce to jednoczesny ruch całego ciała. Były one przekazywane z pokolenia na pokolenie przez różne grupy kulturowe. Stanowią one dziedzictwo przodków afrykańskich plemion i grup etnicznych.Niektóre kraje słyną z tradycyjnych tańców i bębnów, a większość z nich była tańczona w zależności od ich przeznaczenia i okoliczności. Istniały „tańce wojowników”, „tańce miłości”, „obrzędy przejścia”
Muzyka i taniec afrykański
Taniec wojowników zuluskich
Kuchnia
Kuchnia afrykańska i tradycyjne potrawy Czarnego Lądu to, wbrew pozorom, dość rozległy i niejednoznaczny temat. Warto zaznaczyć, że nie ma typowej afrykańskiej kuchni, gdyż w Afryce żyje wiele grup etnicznych, zachowujących własne tradycje. Można jednak starać się uchwycić pewne cechy charakterystyczne dla kuchni Afryki. Z pewnością są to takie składniki, jak afrykańskie zboża, owoce i warzywa, które składają się na tradycyjne afrykańskie potrawy. Wybierając się do Afryki, warto pamiętać, iż dania afrykańskie często są dość ostre.
Dziękuję za uwagę !


Klaudia Tomczyk

Taniec zuluskich dziewic
Full transcript