Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Używki, dopalacze i narkotyki - substacjie chemiczne, któryc

No description
by

Martyna Anna

on 14 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Używki, dopalacze i narkotyki - substacjie chemiczne, któryc

Używki, dopalacze i narkotyki - substancje chemiczne, których należy unikać.
Jest wiele substancji, które nie mają wartości odżywczych, a jednak są przyjmowane przez człowieka ze względu na ich smak i zapach (np. przyprawy) lub oddziaływanie na układ nerwowy (używki) .
Co to jest kofeina ?
Kofeina (C8H10N4O2), alkaloid występujący m.in. w ziarnach kawy i kakao, orzeszkach kola i liściach herbaty (herbata chińska). Biały proszek o temperaturze topnienia ok. 235°C, bez zapachu, o gorzkim smaku, słabo rozpuszczalny w zimnej wodzie i w alkoholu etylowym, dobrze rozpuszczalny w wodzie gorącej.

Kofeina w zależności od pochodzenia jest różnie nazywana :
teiną (z herbaty)
guaraniną ( z guarany)
mateniną ( z yerba mate - ostrokrzewu paragwajskiego )
Co należy wiedzieć o napojach typu cola ?
Coca-Cola i Pepsi Cola to napoje powszechnie nam znane i lubiane przez miliony ludzi na całym świecie. Oczywiście pełny skład coli nie jest nam znany , ale co nieco ujawniono w informacji podanej na etykietach.
Napoje alkoholowe
Napój alkoholowy – napój zawierający etanol. Napoje alkoholowe dzielone są na piwa, wina oraz alkohole spirytusowe. Spożywanie napojów alkoholowych jest legalne w większości krajów a ponad 100 państw posiada przepisy regulujące ich produkcję, sprzedaż i spożywanie. W przypadku wódek są to: ziemniaki, zboża, buraki cukrowe, a w przypadku słabszych napojów alkoholowych : winogrona i inne owoce .
Używki to produkty spożywcze nie mające właściwości odżywczych, zawierające substancje, które działają pobudzająco na układ nerwowy. Najczęściej stosowane używki to: kofeina, nikotyna,napoje alkoholowe ,narkotyki i dopalacze. Używki wypłukują z naszego organizmu witaminy i składniki mineralne. Powodują różne choroby cywilizacyjne. Otępiają i zaburzają koncentrację oraz stępiają wrażliwość. Wywołują stany depresyjne i lęki. Niektóre z nich prowadzą do poważnych chorób psychicznych i zaburzeń emocjonalnych.
Skład Coca-Coli
kofeina (około 3,6 mg/100 ml)
kwas fosforowy (V)
kwas cytrynowy
cukier (wyjątek wersja light-substancja słodząca np.aspartam)
rozpuszczony dwutlenek węgla
barwnik - karmel
benzoesan sodu
Odczyn napoju typu cola
Napoje typu cola wykazują odczyn kwasowy (pH 2,5 - 3), a ponieważ ślina u osób zdrowych ma odczyn obojętny lub lekko zasadowy , trudno o pełną neutralizację znajdującej się w ustach coli.
Przyprawy
Używki
Kofeina - oddziaływanie na organizm

Skutki działania kofeiny są widoczne natychmiast po wypiciu napoju bądź też leku, który go zawiera, a trwać mogą nawet cztery godziny. Typowe do zaobserwowania efekty działania tej substancji to: osłabienie zmysłu równowagi, przyśpieszone bicie serca, wysoki bądź nienaturalny głos, bezsenność, osłabienie pamięci, uczucie zmęczenia, drżenie palców. Inne objawy mogą pojawić się kilka godzin bądź kilka dni po spożyciu kawy. Do takich objawów zaliczamy: zaburzenia snu, bóle głowy, uczucie niepokoju, kołatanie serca, zawroty głowy, nadpobudliwość ruchowa, rozdrażnienie, wzburzenie, lęk, a u kobiet pijących jedną filiżankę kawy stwierdzono trzykrotnie większe ryzyko wystąpienie raka pęcherza moczowego niż u pań stroniących od tego napoju.
Kofeina
wzór szkieletowy kofeiny
Wygląd cząsteczki kofeiny
Wpływ napoi typu cola na organizm człowieka
Napoje typu Cola lub Pepsi, to prawdziwa kopalnia substancji smakowych, słodzących i konserwantów, mających niebagatelny wpływ na nasz organizm! Wiadomo, że okazjonalne picie tego rodzaju napojów nie spowoduje natychmiastowego podwyższenia ciśnienia czy cukrzycy, ale regularne spożywanie tego typu napojów gazowanych może doprowadzić do wielu niekorzystnych dolegliwości.
Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka
Kawa pita w ograniczonej ilości wywiera pozytywny wpływ na organizm ludzki :
stymuluje pracę układów krwionośnego i oddechowego
ułatwia koncentrację
niweluje uczucie zmęczenia i senności
zwiększa zdolność do wysiłku fizycznego
może również przy szczególnych uwarunkowaniach zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę

Jaki wpływ ma alkohol na nasz organizm ?
Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje wiele chorób przewodu pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego, układu krążenia , a także chorób metabolicznych takich jak np. cukrzyca. Systematyczne spożywanie alkoholu prowadzi także do uzależnienia .

Alkoholu nie można spożywać po zażyciu jakichkolwiek tabletek !
Alkoholu absolutnie nie wolno podawać dzieciom i młodzieży !
Zabrania się kierowania pojazdem osobie ,która ma już 0,2 ‰ alkoholu we krwi !
Tytoń
Produkt tworzony z liści tytoniu, który można skonsumować, używać jako formy pestycydów lub jako lekarstwa. Najczęściej jest wykorzystywany w formie używki, a najpopularniejsze sposoby spożywania tytoniu to palenie (np. w formie papierosa), zażywanie doustne (snus) lub wdychanie przez śluzówkę nosa (tabaka).
Znajdująca się w tytoniu nikotyna jest trucizną. Działa na układ nerwowy - początkowo pobudzająco, a następnie podrażniająco. Blokuje działanie wielu enzymów, co w konsekwencji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego. Powoduje też poważne zmiany w płucach , z nowotworowymi włącznie.
Sterydy i dopalacze
Dopalacze
Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.Środki tego rodzaju są produkowane głównie po to, aby ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe, stąd ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji. Ponadto producenci tego rodzaju środków nie podają zwykle ich pełnego składu chemicznego, co jest największym niebezpieczeństwem związanym z ich zażywaniem.
Sterydy
Sterydy anaboliczne to substancje powodujące przyspieszenie dzielenia się komórek tworzących tkanki organizmów zwierzęcych i ludzkich .Wynikiem ich działania jest gwałtowny przyrost masy mięśniowej budującej u człowieka sylwetkę kulturysty. . Jednym z najbardziej znanych naturalnych sterydów anabolicznych jest testosteron,który pełni też funkcję męskiego hormonu płciowego .
Narkotyki
Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
• substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina) .
• wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa).
• Według leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość, w tym poza powyższymi także kofeinę,nikotynę oraz alkohol etylowy.

Początkowe działanie narkotyków może (ale nie musi ) wywołać przyjemne doznania. W celu osiągnięcia podobnego efektu konieczne staje się przyjmowanie coraz większych dawek.


Konsekwencjami uzależnienia są:
• Degradacja układu nerwowego
• Napady szału
• Agresja
• Nieprzyjemne halucynacje
• Paranoje narkotyczne
• Całkowite wyniszczenie organizmu

Legalność narkotyków
Sterydy
Najpopularniejsze narkotyki w Polsce
Do najpopularniejszych w Polsce narkotyków należą:
- marihuana, haszysz;
- amfetamina;
- entazy;
- LSD;
- kokaina, crack;
- opiaty;
- grzyby halucynogenne;
- środki wziewne;
- barbiturany i benzodiazepiny;
- ketamina;
- GHB (i różne jej warianty).
Amfetamina
Grzyby halucynogenne
Marihuana
LSD
Kofeina
Z czego składa się papieros ?
Alkohol niszczy
Full transcript