Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Żużel

Żużel jest sportem dla odważnych - motory bez hamulców, niebezpieczna prędkość.
by

Karolina Przybył

on 8 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Żużel

Żużel Bez hamulców,
bez biegów,
bez strachu. Greg Hancock - obecny mistrz świata Co to jest żużel ? Żużel jest niebezpiecznym sportem motorowym. Żużlowcy jeżdżą na torach zbliżonych kształtem do owalu. Zawodnicy jadą przez cztery okrążenia ze startu pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mecze żużlowe rozgrywaja się zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Budowa motoru żużlowego Motocykl żużlowy jest specjalistyczną konstrukcją przeznaczoną dla tego właśnie sportu. Posiada on wiele cech, które odróżniają go od zwykłego motocyklu. Motocykl żużlowy nie posiada skrzyni biegów ani hamulców i jest konstrukcyjnie przystosowany do jazdy jedynie w lewo oraz pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym.
Paliwem napędzającym motory żużlowe jest czysty spirytus metylowy - metanol. ZAWSZE I WSZĘDZIE ŻUŻEL KOCHAĆ BĘDĘ ! Ubiór zawodnika Kombinezon Obecnie stosuje się stroje kevlarowe. Wymogi dotyczące tej części ubioru to:
grubość minimum 1,5 mm
nie jest łatwopalny
odporny na ścieranie
zdolność wchłaniana potu
nie topi się.
Na kevlarach bardzo często umieszczane są reklamy sponsorów, ich koszt zależy od miejsca i klasy zawodnika. Coraz bardziej powszechne są równe kevlary dla całego zespołu. Kask musi być odpowiednio wytrzymały, chronić dokładnie głowę i szyję, a także nie może mieć niebezpiecznych części. Kask Zawodnicy podczas biegu ochraniają oczy goglami przed odsypującą się nawierzchnią toru. Okulary szybko są zasypane co zakłóca widzenie. Żużlowcy wtedy mogą oczyścić szybkę okularów przez zerwanie zrzutki, czyli folii która przypięta jest na kasku. Ochraniacz jest ubierany pod kobinezonem. Obowiazkowy ochraniacz jest na tylna czesc tułowia, obojczyk, łokcie, barki i kolana. A na rekach znajduja sie rekawice. Buty Laczek Obuwie musi być wykonane ze skóry, ich wysokość powinna wynosić 200 mm. Lewy but wyposażony jest w laczek przymocowany do buta za pomocą paska. Używana do ślizgania się po torze, gdy zawodnik podpiera się nogą. Często możemy zobaczyć kulejących żużlowców, lecz jest to właśnie skutek założenia laczka na but. Prawy but nie posiada laczka, gdyż żużlowiec trzyma nogę na podnóżku blokując ją obcasem.
W żużlu na torach zawodnicy ścigaja się przez cztery okrażenia, a w każdym biegu startuje czterech żużlowców. W drużynie jest siedmiu zawodników - pięciu seniorów [od 22 r.ż] i dwóch juniorów [do 21 r.ż]. W meczu jest piętnaście biegów. Wygrywa drużyna, która zdobędzie największa ilość punktów. Punktacja w biegu wyglada następujaco:
1 miejsce - 3 pkt.
2 miejsce - 2 pkt.
3 miejsce - 1 pkt.
4 miejsce - 0 pkt. W polskim żużlu sa trzy klasy rozgrywkowe:
Ekstraliga
I liga
II liga Ekstraliga Obecnie w najwyższej klasie rozgrywkowej startuje dziesięć drużyn. Sparta Wrocław Wybrzeże Gdańsk Falubaz Zielona
Góra Unia Leszno Stal
Gorzów
Wielkopolski Unia Tarnów Apator Toruń Włókniarz Częstochowa Polonia Bydgoszcz Stal Rzeszów I liga W niższej klasie rozgrywkowej startuje sześć drużyn. Start
Gniezno GTŻ Grudziadz KMZ Lublin Lokomotiv Daugavpils Orzeł
Łódź ŻKS Ostrovia Ostrów Wielkopolski II liga W najniższej klasie rozgrywkowej startuje
sześć zespołów Victoria Piła Wanda Kraków ROW
Rybnik Kolejarz
Rawicz Kolejarz Opole KSM
Krosno Sparta Wrocław Klub powstał w 1950 roku. Barwy tej drużyny to żółto - czerwone. Sparta była czterokrotnie Drużynowym Mistrzem Polski (1994, 1995, 1996, 2006). Siedziba tego klubu jest Stadion Olimpijski i tam rozgrywaja się mecze żużlowe. Tomasz Jędrzejak Fredrik Lindgren Tai Woffinden Sebastian Ułamek Nicolai Klindt Dennis Andersson Jesper B. Monberg Patryk Malitowski Patryk Dolny Sparta & Wybrzeże Między kibicami Sparty i Wybrzeża panuje przyjaźń i zgoda, która trwa nieprzerwanie od 1994 roku. Najwierniejsi kibice nazywaja się "braćmi". Podczas meczu wspólnie dopingujemy obie drużyny, wynik meczu jest sprawa drugorzędna. Kibice z pozostałych miast sa pod wrażeniem i nie ma takiej zgody między innymi miastami żużlowymi. Po bratobójczym pojedynku zawodnicy razem podziękowali kibicom za wspólny doping i przyjazna atmosferę. Po meczu wywiadu udzieliło kilku zawodników.

Przy przyjaznej atmosferze na trybunach, bardzo szybko jechał Thomas H. Jonasson. Szwed wcześniej nie był świadomy tego, co go spotka podczas meczu. - To była naprawdę bardzo komfortowa sytuacja. Świetnie się czułem, bo kibice Wybrzeża i Sparty stworzyli bardzo ciekawą atmosferę - powiedział wyraźnie zaskoczony zawodnik. - Nigdy wcześniej nie przeżyłem takiej sytuacji, że kibice i zawodnicy dwóch rywalizujących ze sobą drużyn się nawzajem lubią. Dowiedziałem się, że mają ze sobą zgodę od 1994 roku i jest to bardzo interesujące - dodał żużlowiec Wybrzeża Gdańsk.

Dla mnie to nie był szok, bo jestem z Gdańska i wiem, że kibice z Gdańska i z Wrocławia się przyjaźnią. Wiedziałem, że tak najprawdopodobniej będzie, ale zastanawiałem się, czy zagraniczni zawodnicy zorientują się, że mamy tak zrobić. Wyszło bardzo fajnie i cieszę się, że na trybunach panowała taka atmosfera - powiedział gdańszczanin Marcel Szymko.

Bardzo fajnie jest, jeśli rywalizujemy na torze, a poza nim jesteśmy kolegami. O to w tym wszystkim chodzi. Gdańscy kibice się bardzo lubią z wrocławskimi, więc nie było przeszkód, żeby z zawodnikami Wybrzeża się wspólnie pobawić. Oni nam dołożyli u siebie, a my im u nas. Wszystko jest ok. - dodał wrocławianin Patryk Malitowski. A to komentarze kibiców z innych miast (skopiowane z portali):
"Super i oto wszystko chodzi, tak powinni zachowywać się prawdziwi kibice "
"Brawo - inni powinni się uczyć od takich KIBICÓW"
"Nic dodać, nic ująć. Mimo odległości i nie tylko kibice tych zespołów pokazują, że wystarczy chcieć :)"
"I tak powinno być wszędzie.. piękne momenty.."
"Brawo Wrocek i Gdańsk, jesteście przykładem dla innych" To jest wydarzenie, które było 13 kwietnia 2009 roku, gdy kibice z Gdańska przyjechali pociagiem do Wrocławia na mecz i można zauważyć, że kibice Sparty przywitali ich i zaczęli już śpiewać na peronie :) Ten filmik krótko pokazuje przyjaźń między kibicami. Żużel najbardziej popularny jest w Polsce, Anglii i Danii. Tam najczęściej zawodnicy chętnie podpisuja kontrakty, gdyż można tam dostać duże pieniadze za wywalczone punkty. Ten sport istnieje również w Rosji, Szwecji, Australii, Niemczech, USA, Finlandii, Argentynie, Czechach i Słowacji lecz jest mało znany i daża do spopularyzowania tego sportu poprzez organizowanie turniejów wysokiej rangi. Speedway Grand Prix Speedway Grand Prix - to najważniejsza impreza żużlowa (trwa ona cały sezon), w której wyłania się indywidualnego mistrza świata po 23 rundach. W tych zawodach startuje 15 stałych uczestników, jeden zawodnik z dzika karta, a także dwóch rezerwowych. Mistrzem zostaje osoba, która zdobędzie najwieksza ilość punktów po 23 rundach. Rundy sa rozgrywane na różnych, pięknych stadionach. Na tę chwilę obecna mamy dwóch polskich byłych mistrzów świata. Jerzy Szczakiel - mistrz z 1973 r. Tomasz Gollob - mistrz z 2010r. Najczęstsze w żużlu sa wypadki mniej lub bardziej poważne w obrażeniach. Patryk Dolny Sebastian Ułamek Koniec :) Życzę miłego dnia .
Full transcript