Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

UNICEF - Týždeň modrého gombíka 2013

No description
by

Erika Szaboova

on 23 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of UNICEF - Týždeň modrého gombíka 2013

Fakty!!! Vplyv vody na životy detí UGANDA UNICEF - TMG 2013 Double click to crop it if necessary celá šestina obyvateľov našej planéty, čo predstavuje 1,1 miliardy ľudí, nemá prístup k čistej vode ročne zomrie 3,41 mil. ľudí v dôsledku chorôb spôsobených znečistenou vodou za posledných desať rokov zomrelo po vypití znečistenej vody viac ľudí, ako bolo obetí vojnových konfliktov od druhej svetovej vojny ľudia žijúci v slumoch zaplatia za vodu častokrát viac ako bohatí ludia, ktorí žijú v tom istom meste Týždeň modrého gombíka 2013 na sprchu trvajúcu 5 minút použijeme viac vody, ako má k dispozícii priemerný obyvateľ slumu v rozvojovej krajine na celý deň zdroj:
http://water.org/water-crisis/water-facts/water/ odhaduje sa, že polovica všetkých nemocničných lôžok na svete je obsadená pacientmi, ktorí ochoreli po požití znečistenej vody http://www.unicef.sk/sk/pomoc/zbierky/zimbabwe/ vývoj pandémie HIV v Ugande:
vrchol bol zaznamenaný v roku 1992, kedy bolo infikovaných až 18% populácie,
do roku 2002 klesol podiel nakazených na 6,1%,
neskôr sa podiel nakazených stabilizoval na asi 6,4%,
v roku 2012 podiel nakazených znova vzrástol na 6,7%, t.j. 2 milióny obyvateľov krajiny tvoria HIV pozitívni,
priemerná dĺžka života je podľa Svetovej banky 53,6 rokov. UNICEF pomáha deťom vo svete už viac ako 60 rokov a pracuje tak, aby zlepšil ich situáciu komplexne a dlhodobo,
programy sa nekončia zabezpečením očkovania alebo rekonštrukciou školy, či dodávkou učebníc,
aby sme mali istotu, že deti budú žiť zmysluplný život, je potrebná komplexná starostlivosť o všetky oblasti ich života,
len umývanie rúk mydlom, a v prípade kríz aj popolom, môže výrazne znížiť počet detských úmrtí na chronické hnačky a výskyt akútnych infekcií dýchacích ciest,
jednoduché vybudovanie oddelených toaliet zvyšuje školskú dochádzku dievčat až o 11 percent. verejná zbierka UNICEF na pomoc deťom v Ugande, ktoré nemajú to, čo my pokladáme za úplnú samozrejmosť:

prístup k pitnej vode. Voda sa dotýka každého aspektu života detí. Jej nedostatok zhoršuje podmienky života a prehlbuje chudobu. Na pleciach dievčat a žien leží bremeno nosenia vody – denne prejdú v priemere 6 km, len aby priniesli akúkoľvek vodu. Mnohé z nich preto nikdy nechodili do školy. UNICEF zaisťuje pitnú vodu a sanitáciu už viac ako 40 rokov. Napr. pumpa „Mark II“ bola vymyslená v Indii, no zmenila situáciu miliónov detí nielen naprieč Áziou, ale aj Afrikou. Čistá voda podporuje správnu hygienu. Deti prinesú hygienické návyky domov a naučia rodinu a priateľov umývať si ruky.

UGANDA:
Zlepšenie hygieny a sanitácie zabezpečí zredukovanie hnačkovitých ochorení o 20% a počet úmrtí na hnačky až o 50%. Ak sú spodné vody kontaminované arzénom alebo fluoridom, predstavujú pre deti veľké riziko. Hoci to môže byť nákladné, je potrebné nájsť nový – bezpečný pitný zdroj vody a vodu priviesť potrubím k pumpám. Filtrácia vody cez čistú tkaninu je skvelou prevenciou pred cudzopasným vlasovcom medinským (tzv. guinejský červ) – bolestivým ochorením, ktoré má pôvod vo vode. Dnes je už našťastie zlikvidované skoro na celom svete, okrem 12 afrických krajín. Voda, ktorá nie je čistá a bezpečná, spolu s nevhodnou sanitáciou devastuje životy detí a ohrozujú ich zdravie napr. silnými hnačkami, ktoré dehydrujú, cholerou, cudzopasníkmi, týfusom, ...

V Ugande sú práve hnačkovité ochorenia 2. najrozšírenejšou príčinou úmrtia detí. Orálna rehydratačná soľ (zmes soli a cukru rozpustená v sterilizovanej vode) dokáže odvrátiť to najhoršie a stabilizovať dieťa, ktoré dehydrovali silné hnačky, a ročne zachrániť milióny detských životov. Čistá voda dokáže zázraky: obyčajné umytie rúk mydlom znižuje úmrtnosť detí na chronické hnačky a radikálne znižuje chorobnosť! Oslobodí deti od každodenných mnohokilometrových pochodov za vodou a od nosenia nádob neúmerne ťažkých voči ich veku a vzrastu. Inštalácia púmp na vodu tiež badateľne zlepší životné prostredie v okolí školy, kam boli deti nútené chodiť na toaletu, keďže neexistovalo žiadné sanitačné zariadenie.
Už relatívne malá suma prinesie deťom veľký úžitok. Formálny názov:
Ugandská republika
Susedia: Keňa, Južný Sudán, Demokratická republika Kongo, Rwanda, Tanzánia
Vznik: 9.10.1962 (dovtedy britský protektorát)
Politický systém: prezidentská demokracia
Hlavné mesto: Kampala

Počet obyvateľov: 28 816 000 (odhad z roku 2005)
Rozloha: 241 038 km²
Mena: ugandský šiling

Úradné Jazyky: angličtina; svahilčina
Náboženstvo: 33% katolíci, 33% protestanti, 16% moslimovia a 18% rôzne domorodé viery
Gramotnosť: 69,9%

Uganda je vnútrozemský štát s prístupom k niekoľkým veľkým vodným plochám: Viktóriino jazero, Albertovo jazero, jazero Kyoga a Edwardovo jazero (vodné plochy Ugandy predstavujú 36 330 km² /15,4 % z celkovej rozlohy krajiny).

Nepokoje, ku ktorým dochádzalo v Ugande od 60.rokov, ťažko poškodili hospodárstvo. V období stability v 90. rokoch sa začala ekonomická situácia zlepšovať, narušila ju však intervencia Ugandy v Kongu (1998).

Nerastné suroviny sa tažia v malom množstve (meď a iné rudy farebných kovov). Veľké zásoby vodnej energie sú nevyužité.

W. Churchill nazval Ugandu perlou Afriky, pretože kedysi patrila medzi bohaté krajiny kontinentu. TMG 2013

Celoslovenská zbierka UNICEF; 13.-19.máj 2013
Cieľová krajina: Uganda
Účel: Vodné a sanitačné programy.

Ciele zbierky:
Zabezpečiť prístup k pitnej vode, sanitácii a hygiene pre 15 000 ľudí, vrátane 2500 školákov.

Zníženie detskej úmrtnosti spôsobené znečistenou vodou, nedostatočnou sanitáciou a hygienou.
Obnova, dezinfekcia údržba existujúcich latrín a zariadení na umývanie rúk.
Tréning miestnych pracovníkov.
Informačná kampaň zameraná na dôležitosť vody, sanitácie a hygieny.

Každý detský život sa počíta.
Pridajte sa k nám a podporte zbierku UNICEF: Pitná voda pre deti v Ugande. Prečo Uganda? 35% obyvateľstva žije z menej ako 1 $ na deň

55% ľudí nemá prístup k zdrojom nezávadnej vody

75% úmrtí je spôsobených chorobami zo zdravotne závadnej vody

73% domácností nemá prostriedky na umývanie rúk V poľnohospodárstve pracuje 80% ľudí a sústreďuje sa v okolí Viktóriiho jazera.
Na maloroľníckych statkoch pestujú formou naturálneho hospodárenia banány, proso a hľuzoviny. Na plantážach sa pestuje káva, bavlna, cukrová trstina a čaj.
Chov hospodárských zvierat prebieha na savanách v severnej časti krajiny. Veľký význam má rybolov na jazerách.
Full transcript