Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Postaci Tolkienowskie

No description
by

Martyna Drabczyk

on 5 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Postaci Tolkienowskie

Postaci Tolkienowskie
INDYWIDUALNE
ZBIOROWE
POZYTYWNE
NEGATYWNE
POZYTYWNE
NEGATYWNE
,,HOBBIT - CZYLI TAM I Z POWROTEM"
BILBO BAGGINS
BEORN
GANDALF
SMAUG
GOLLUM
KRASNOLUDY
HOBBICI
ORŁY
PAJĄKI
GOBLINY
WARGOWIE
TROLLE
Czarodziej, jeden z głównych bohaterów powieści pt.,, Hobbit, czyli tam i z powrotem". Według opowiadań jest jednym z pięciu magików, którzy przybyli do Śródziemia na początku Trzeciej Ery. Otrzymał tytuł członka białej rady oraz szarego pielgrzyma. Pewnego dnia przybył do Bilba Bagginsa i w ten sposób zainicjował wyprawę krasnoludów na czele z Thorinem na Samotną Górę. Nie towarzyszył im podczas całej przygody, jednak gdy byli w niebezpieczeństwie, ratował ich i w ten sposób mogli kontynuować dalszą podróż.
Kompania Thorina Dębowej Tarczy, została zorganizowana w 2941 roku Trzeciej Ery. Jej celem było odbicie Ereboru spod panowania Smauga. Członkowie wzięli udział w Bitwie Pięciu Armii. Odnaczają się wytrzymałością i serdecznością. Trzynastu kompanów stanowią: Thorin, Dwalin, Balin, Oin, Gloin, Kili, Fili, Bifur, Bofur, Bombur, Nori, Dori, Ori.
Śródziemne Wilki - rasa inteligentnych, olbrzymich wilków, wyhodowanych w Dawnych Dniach przez Morgotha, służących jemu i Sauronowi. Wargowie licznie zamieszkują dzikie pustkowia Śródziemia, szczególnie na północy i w Górach Mglistych. Wzięli udział w Wojnie o Pierścień, walcząc po stronie Saurona i Sarumana. Stanęli na drodze krasnoludów i hobbita, jednak nie udało im się powstrzymać ich wyprawy, ponieważ wędrowcom pomogły, wcześniej już wspomniane, orły.
Urodził się w połowie trzeciego tysiąclecia Trzeciej Ery na terenach leżących w środkowym biegu Anduiny. Pochodzi z zamożnej rodziny i jest bardzo ciekawski. Gdy przebywał w Górach Mglistych, do jego siedziby zawitał Bilbo Baggins, jeden z członków wyprawy na Samotną Górę. Cenił swój pierscień, który to czynił go niewidzialnym. Tego to dnia zgubił go, a jego znalazcą okazał się, poznany już przez niego, hobbit. Podczas spotkania z Gollumem, hobbit w czasie gry w zagadki zdradził jednak swoje nazwisko oraz nazwę rodzinnego kraju, co spowodowało, że po wielu latach stworowi skutecznie udało się odnaleźć właściciela Pierścienia.
Jest to istota, która lubi ubierać się w kolory żółte i zielone. Nie nosi butów. Ma kędzierzawe włosy i niski głos. Przed podróżą z Gandalfem i krasnoludami, uważany był za spokojnego, lubianego przez wszystkich sąsiadów i poukładanego mieszkańca Bag Endu. W trakcie wyprawy okazuje się, że potrafi posługiwać się mieczem, pomaga przyjaciołom w potrzebie. Odnalazł w sobie ogromną odwagę. Nauczył się skradać. Okazał się być sprytny i nie poddał się ani razu. Po podróży dalej lubił palić swoją fajkę, lecz bardzo się zmienił. Opowiadał wszystkim o swojej wyprawie. Za zdobyte drogocenności kupił rodzinie upominki. Chodź sąsiedzi oddalili się od niego, on zyskał nowych przyjaciół. Co jakiś czas wybierał się do nich w odwiedziny.
Olbrzymi mężczyzna, który potrafi przeobrażać się w brązowego niedźwiedzia. Bohater ten, jest strasznie zżyty z naturą, czuje się jej częścią. Jednak mimo groźnego wyglądu, jest bardzo miły i ma dobre serce. Gandalf dobrze zna Beorna. Kiedyś opowiedział hobbitowi i krasnoludom o jego pochodzeniu: „Niektórzy twierdzą, że Beorn jest niedźwiedziem, potomkiem dawnych wielkich niedźwiedzi, które żyły w górach, nim zjawili się tam olbrzymi. Inni mówią, że jest człowiekiem, potomkiem pierwszych ludzi, którzy tu mieszkali, zanim Smaug oraz inne smoki przybyły w te strony, a gobliny osiadły w tych górach, zbiegłszy z północy”.
Są oni więksi od liliputów, ale mniejsi niż krasnoludy. Nie posiadają bród. Mają wielkie owłosione stopy i twarde podeszwy. Dzięki temu nie muszą nosić butów. Mieszkają w norkach. Hobbici uważani są za spokojnych, poukładanych i przewidywalnych. Lubią siedzieć przed domem i palić fajkę. Potrafią się cicho skradać. Uwielbiają jeść i mieć wszystko uporządkowane.
Zamieszkują Góry Mgliste. Są posłańcami i sługami. Pożegnały krasnoludy, Bilba i Gandalfa słowami: „Gdziekolwiek zawędrujecie, bądźcie zdrowi i niech was gniazda nasze przyjmą szczęśliwych u kresu podróży!”. Są bardzo szlachetne, pomocne i ponoć nieśmiertelne.
To szpetne, grube i brunatne istoty. Mają kamienny i skrzeczący głos. Wszyscy uważają ich za okrutnych, przewrotnych i złych. Specjalizują się w budowie tunelów i szybów w kopalniach. Uwielbiają gwałtowne wybuchy. Najczęściej wyręczają się niewolnikami. Lubią koła i mechanizmy. Rzadko oddalają się od swoich górskich kryjówek.
Pająki, w powieści "Hobbit czyli tam i z powrotem", mieszkają w Mrocznej Puszczy. To kolejne stwory stojące po stronie zła. Są one ogromne, silne i czarne. W ciemności widać tylko ich przeraźliwe oczy. Mają wielkie kły, którymi wstrzykują jad. Kiedy znajdą zdobycz, oplątują ją w mocną sieć. Bilbo dzięki mocy pierścienia rozumiał ich mowę. Największymi wrogami pająków są elfy.
W książce, jak i w filmie, pojawiły się trolle: Tom, Bert i William. Są one ogromne, silne i zielono-szare. Kiedy wychodzi słońce chowają się w jaskiniach, ponieważ gdyby padły na nie promienie słoneczne, zamieniłyby się w skały. Żywią się najczęściej stworzeniami słabszymi od nich samych. Nie mogły złapać Bilba, bo był dla nich za szybki. Gandalf wraz z hobbitem uratowali krasnoludy i samych siebie, za pomocą sprytu i odrobiny słońca.
K O N I E C
Jest to smok w kolorze czerwonym. Ma ostre zęby, które służą mu do zabijania jak miecze, a długie pazury zastępują mu włócznie. Posiada ogromny i długi ogon oraz blady brzuch. Oprócz tego, potrafi zionąć ogniem, który okazał się bardzo groźny. Nie dopuszcza nikogo do swojego skarbu, w którym się zakochał i nie chce, by choć jeden przedmiot zginął. Jego serce przepełnione nienawiścią, złością i nikczemnością udowadnia, że Smaug to najbardziej negatywna postać w całej opowieści.
PRZYGOTOWAŁY: PAULINA GACEK, DOMINIKA KUWIK, WERONIKA NAGI, MARTYNA DRABCZYK
Full transcript