Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Dünya'ın En Ünlü Kütüphaneleri

No description
by

Tulca Yöney

on 24 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Dünya'ın En Ünlü Kütüphaneleri

Dünyanın En Ünlü Kütüphaneleri
Beinecke Nadir Kitap ve Makale Kütüphanesi
Bu kütüphane Yale Üniversitesinde yer almakta olup dünyanın nadir bulunan kitapları ve elyazmalarına adanmış en büyük kütüphanesidir.
Yer üstünde altı kata yayılmış kitap raflarının yer aldığı dikdörtgen şeklinde ve penceresiz kütüphane binasının cephesi fazla ışığı geri yansıtan ve direkt güneş ışığına karşı koruma sağlayan şeffaf mermer ile kaplanmış. Böylece aydınlık bir görünüm sağlanmış.
Admont Abbey Kütüphanesi
Amsterdam Halk Kütüphanesi
Sıradan kütüphanelerin karşıladığından çok daha fazla ihtiyacı karşılıyor. İçerik olarak çok daha zengin ve estetik. Dergilerin olduğu yerde Türkçe dergilerin de bulunduğu bir bölüm var. Her kat belli bir yaşa hitap ediyor. Mesela en alt kat 0-7 yaş arası. Toplamda yedi kat var. Çalışmak için odacıklar yapmışlar, içlerinde bilgisayarlar da var. Grupla ya da bireysel çalışılabiliyor. Etrafta internet erişimi olan bir sürü bilgisayar var. Tabi dinlenmek isteyenler de düşünülmüş; bunun için en üst katta bir restorantı var. İçinde her türlü yiyecek ve içecek mevcut. Çok büyük ve modern bir kütüphanedir.
FİNLANDİYA ULUSAL KÜTÜPHANESİ
Finlandiya’nın en çok ziyaret edildiği kütüphanesidir. Dünya çapında ün yapmış 25 kütüphanenin içinde dördüncü sırada yer alır.
Finlandiya'da eğitim sistemi çok başarılı olduğundan kütüphaneler sıklıkla kullanılıyor. İnsanlar boş zamanlarını değerlendirmek için en çok oraya gidiyor.
George Peabody Kütüphanesi
Bu kompleks Kuzey Amerika’nın en güzel kütüphanelerinden biri olarak kabul edilir. Johns Hopkins Üniversitesi'nin bir parçası olarak araştırma faaliyetlerini destekleyen ve aynı zamanda şehrin en popüler sosyal yapılarından biridir. Kütüphane merkezi bir atrium çevresinde şekillenmiştir. Ziyaretçiler okuma masalarına yanaşıp bir sandalye çekerek çalışmaya başlayabilirler. Atriumu çevreleyen dökme demir balkonlu büyüleyici boşluk ve beş kat boyunca kitap dolu katlar gerçekten çok etkileyicidir. Siyah beyaz mermer kaplı zeminden çatı penceresine kadar olan atrium boşluğu 61 metredir.
JOSE VASCONCELOS KÜTÜPHANESİ
Meksika’da bir kütüphanedir. Dünyanın en iyi ve güzel kütüphaneleri arasındadır.
Bu kütüphanede çok fazla kitap bulunur.

Iowa Eyalet Hukuk Kütüphanesi
1857 yılında devlet kütüphanenin koleksiyonları kalanı yeni batı kanadına taşındı. Devlet Kütüphanesi 1912 yılında binanın doğu kanadına taşındı. Toplam yenileme orijinal renkleri ve tasarım özellikleri geri getirmek için binanın yenilenmesi 1999 yılında başladı ve 2001 yılında sona erdi.
KANADA PARLAMENTO KÜTÜPHANESİ
1876’daki kuruluşundan bu yana defalarca yenilenen Kanada Parlamento Kütüphanesi, ülkenin sembollerinden biridir. 600 binin üzerinde eser bulunur.
Parlamento kurulduğu yıllarda Kanada’nın başkenti belli olmadığı için kütüphane de Montreal, Toronto ve Quebec arasında defalarca yer değiştirmiştir. Sonunda Kraliçe Victoria’nın 1857’de Ottawa’yı başkent seçmesiyle Parlamento Kütüphanesi de burada yerleşti. Mimarisi özellikle dikkat çekicidir; etkileyici bir kubbeye ve tavana sahiptir.
Stockholm Halk Kütüphanesi
İsveç’in ilk açık raf sistemine sahip kütüphanesidir. Burada 100’den fazla dilde 2 milyon civarı kitap ve 2,4 milyon cd, kaset ve sesli kitap yer alıyor. Burası kitap kurtları için adeta “Düşler Diyarı.”dır.
Stuttgart Şehir Kütüphanesi
Bu kütüphanenin en dikkat çekici özelliği ferah olmasıdır. İçinde bir ömür yaşama isteği uyandıran türden adeta.
Kitap raflarının neredeyse hepsi duvara monte edilmiştir. Bu kütüphane 2 bodrum ve 9 kattan oluşur. Kitapların hepsinde çeşitli renkler kullanılarak mozaik oluşturulmuştur. Bunun sonucunda bu ferah kütüphanede insanların sıkılmadan zaman geçirmesi sağlanmıştır.
Avusturya’da bulunan bu kütüphane 1074 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük manastır kütüphanesi özelliğini sahiptir. Aydınlatması 48 devasa pencere tarafından sağlanır.
Full transcript