Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Els temps verbals en passat

No description
by

Carolina MC

on 3 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Els temps verbals en passat

Treball realitzat per: María Latorre, Gloria Gabarda, Raquel Marco i Carolina Miñana Els temps verbals en passat 1. Introducció 2. Els temps
en passat JOC Passat --> abans Ej: cantava, beguí... Present --> ara Ej: vaig, sóc... Futur --> després Ej: compraré, viuré... Primera conjugació

Segona conjugació

Tercera conjugació Infinitiu acabat en -ar
Ej: cantar, ballar, jugar... Infinitiu acabat en -er -re
Ej: beure, seure, ploure... Infinitiu acabat en -ir
Ej: dormir, dir, patir... Regulars Irregulars Llengua catalana per a mestres Temps d'indicatiu Simples Compostos Pretèrit imperfet Pretèrit perfet simple Exercicis Fa referència al passat i reforça l’aspecte duratiu i indeterminat, és a dir, no sabem quan acaba l’acció.

La primera conjugació finalitza amb -ava (donava), segona i tercera conjugació amb -ia (bevia).

Alteracions ortogràfiques:
- La d dels verbs acabat en –ndre i –ldre desapareix.
- Els verbs acabats en –ure perden la u o la transformen:
1. Desapareix la u i necessiten una dièresi o accent per ha indicar que no hi ha diftong.
2. Desapareix la u i la i del morfema esdevé consonántica.
3. La u es transforma en v.
- Altres verbs canvien la vocal del lexema.
- Altres verbs son irregulars. Indica accions ja finalitzades, i té un ús geogràficament més restringit, Ex: jo doní.

Les irregularitats es limiten als verbs velaritzats que poden agafar -gu- o -qu-.
- GU: acabats en -dre, -er, -ure.
Irregulars: tindre, vindre, poder, dur...
- QU: viure, créixer, eixir, nàixer, meréixer

Passat simple irregular: ser, fer, veure. Pretèrit indefinit Pretèrit perfet perifràstic Pretèrit plusquamperfet Pretèrit anterior simple Pretèrit anterior perifràstic Exercicis Temps de subjuntiu Simples Pretèrit imperfet Exercicis Compostos Pretèrit indefinit Pretèrit plusquamperfet Fa referència accions acabades. Es forma amb l'auxiliar haver més el participi del verb conjugat. Ex: jo he donat.

Cal tindre en compte les diferencies entre el perfet de indicatiu i el passat indefinit. Té el mateix ús que el perfet simple, però pertany a un registre més informal o estàndard. Es forma amb el verb auxiliar "anar" en present i l'infinitiu del verb que es tracti. Indica una acció anterior a una altra de passada ja enunciada. Es forma amb l'auxiliar en imperfet i el participi. Indica una acció ja acabada en el moment de començar-ne una altra també acabada. Es forma amb l'auxiliar en passat simple. Aquest temps es d'ús restringit i literari. Indica una acció ja acabada en el moment de començar-ne una altra també acabada. Es forma amb l'auxiliar en perfet perifràstic. Designa accions no reals i expressa desig, dubte... Presenta dues formes, una más clàssica amb -s, i altra més popular amb -r.

Quan el verb acaba en -c en la primera persona del singular del present d'indicatiu, totes les formes del imperfet de subjuntiu es formarà en -gu- o -qu-.

Les irregularitats son:
- Verbs amb velar sonora (gu): acabats en -dre, -er, -ure.
- Vebs amb velar sorda (qu): viure, créixer, eixir.
- Altres verbs: tindre, vindre, poder... Es refereix a accions hipotètiques passades que són causa o condició d'unes altres. Es formen amb l'auxiliar en present de subjuntiu més el participi. Indica accions hipotètiques en el passat. Es forma amb l'auxiliar en imperfet de subjuntiu més el participi. Exemple:

jo vaig donar
tu vas donar
ell/a va donar
nos vam (vàrem) donar
vos vau (vàreu) donar
ells/es van (varen) donar Exemple:

jo havia donat
tu havies donat
ell/a havia donat
nos havíem donat
vos havíeu donat
ells/es havien donat Exemple:

jo haguí donat
tu hagueres donat
ell/ahagué donat
nos haguérem donat
vos haguéreu donat
ells/es hagueren donat Exemple:

jo vaig haver donat
tu vas haver donat
ell/a va haver donat
nos vam (vàrem) haver donat
vos vau (vàreu) haver donat
ells/es van (varen) haver donat Exemple:

jo hagi (haja) donat
tu hagis (hages) donat
ell/a hagi (haja) donat
nos hàgim (hàgem) donat
vos hàgiu (hàgeu) donat
ells/es hagin (hagen) donat Pretèrit anterior perifràstic Pretèrit perifràstic Exemple:

jo hagués donat
tu haguessis (haguesses) donat
ell/a hagués donat
nos haguéssim (haguéssem) donat
vos haguéssiu (haguésseu) donat
ells/es haguessin (haguessen) donat Exemple:

jo vagi (vaja) donar
tu vagis (vages) donar
ell/a vagi (vaja) donar
nos vàgim (vàgem) donar
vos vàgiu (vàgeu) donar
ells/es vagin (vagen) donar Exemple:

jo vagi (vaja) haver donat
tu vagis (vages) haver donat
ell/a vagi (vaja) haver donat
nos vàgim (vàgem) haver donat
vos vàgiu (vàgeu) haver donat
ells/es vagin (vagen) haver donat Es forma amb el present de subjuntiu del verb anar més el participi. Es forma amb el present de subjuntiu del verb "anar" més el verb haver en infinitiu més el participi.
Full transcript